Anıtkabir’de “Yatan Adam” Eyleminin Yapıldığı ya da Vatandaşların Atatürk’e Tapınma Amacıyla Yere Uzandığının Görüldüğü İddiasıyla Paylaşılan Görsel FOTOMONTAJ

İstanbul Kadıköy’de “planking” yaparken görüntülenen bir grup, Anıtkabir’in fotoğrafına montajlanmış.

Yanlış İddia

 

Anıtkabir’de bir grubun yere yatarak tapındığı ya da eylem yaptığı anı yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki görsel 2013 yılından bu yana paylaşılıyor.

 

anitkabir-yatan-adam-eylemi

 

“Fotomontajı”, “gerçek” iddiasıyla sunan paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil): “Anadan üryan faninin cinsel organı önünde eğilip secde etmek ne kadar anormal ve ilkel ise, kemikleri dahi kalmamış bir ölünün mezarında, heykeli önünde, resmi önünde eğilip secde etmek de o derece anormal ve ilkeldir. Hinduizm ile Kemalizm arasındaki fark sadece taptıkları tanrılardır, ritüeller ayni. “Efendim, biz Atatürk’e tapmıyoruz, saygı gösteriyoruz!” Hintliler de ayni seyi söylüyor. Dünyadaki bilişim teknolojisi her ne kadar Hinduların elinde olsa da sonuçta gelip o çükün önünde eğiliyor işte. Tıpkı Kemalistler gibi. Ne kadar çağdaş olduklarını söyleseler de sonuçta gelip o putun önünde eğiliyorlar.”

 

 

Erdem Özveren (@ErdemOzveren571): “Bu Adamın Profiline Girin Bakın Anıtkabir’i Kapak Resmî Yapmış Anıtkabir’i Kıble Bilip, Secde Edenler ALLAH’ın Kelamını Ezberleyenlere Asalak Diyor. Hakiki ASALAK Kim Acaba ? ⤵️”

 

 

Damla (@vdamla): “Anıtkabir de yatan adam eylemi yapan Kemalistlere tokat gibi cevap Müslümanlardan geldi!”

 

 

 

Fatih Tezcan (@fatihtezcan): “”Allah’tan başka taptıklarınız ne size yardım edebilirler ne de kendi kendilerine yardımları dokunur!” Kur’an 7/197.”

 

 

Anıtkabir’de bir grup gencin “Ata’ya şikayet” amacıyla “yatan adam eylemi” yaptığı iddiasıyla aktarılan görsel haber sitelerinde de paylaşıldı.

Serbestiyet’te 16 Mart 2021 günü yayımlanan “Sanal Hafıza Sergisi | Andımız: Kim ne demişti?” başlıklı yazıda “Okullarda okunan ‘Andımız’ın kaldırılmasına tepki gösteren bir grup genç, Anıtkabir’in önünde ‘yatan adam’ eylemi yapmıştı.” ifadesine yer verilmiş. En Son Haber ve Habername adlı internet siteleri de “Anıtkabir’de yatan adam eylemi Okullarda “Andımız” kaldırıldı. Genç laikler rahatsız.” ifadeleriyle bu görseli kullanmış.

T24 ise montaj görseli kullandığı “‘Andımız’ın kaldırılmasına tepki gösteren bir grup genç, Anıtkabir’in önünde ‘yatan adam’ eylemi yaptı” başlıklı haberinde şu cümlelere yer vermiş:

“İlkokullarda “Andımız” uygulamasının kaldırılmasına tepki gösteren bir grup genç, Anıtkabir’in önünde “yatan adam” eylemi yaptı.

Kamuoyu tarafından merakla beklenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan demokratikleşme paketiyle gelen reformlar arasında ilkokullarda “Andımız”ın okunması uygulamasının kaldırılması da yer aldı.

“Andımız”ın kaldırılmasına tepki gösteren bir grup genç, Anıtkabir’in önüne giderek eylem yaptı. Anıtkabir’e giden yolda yüzüstü uzanarak eylem yapan 10-15 kadar genç gösteri yaptı. Bu ilginç gösteri, sosyal medyada “yatan adam” olarak adlandırıldı.”

 

“Anıtkabir’de Tapınan Kemalistler” ya da “Anıtkabir’de yatan adam eylemi yapan gençler” gibi iddialarla servis edilen fotoğraf aslında dijital müdahale ile 2 farklı görselin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. 2011 yılında Kadıköy’de görüntülenen “planking protestosu” yapan vatandaşlar Anıtkabir fotoğrafına montajlanmış.

 

ataturke-tapinan-fotomontaj

 

4 Haziran 2011 tarihinde Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan “Planking Bu bir Duruş Grubu”, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında 28 Kasım 2010 tarihinde çıkan yangında çatısı yanan Haydarpaşa Garı’na dikkat çekmeye çalışmış.

Facebook’taki kurdukları grup üzerinden hayata dair yaratıcı duruşlar sergilemeyi amaçlayan gençler, Kadıköy rıhtımdaki balonun arkasındaki alanda Haydarpaşa Garı’na karşı planking yaparken görüntülenmiş.

 

istanbul-plank

 

Fotoğrafta Anıtkabir’de Saygıyla Eğilirken Görüntülenen Kişinin Japon Bakan Olduğu İddiası” başlıklı yazımızda ele aldığımız görsel de yanlış aktarımla sunuluyor.

 

japon-anitkabir-ataturk

 

Yorumunuzu yazınız...