Burak Taşçı’nın Hürriyet’in İnternet Sitesindeki Yazılarının Sedat Peker’in Açıklamalarının Ardından Kaldırıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sedat Peker, Deli Çavuş adlı Twitter hesabı üzerinden SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenoğlu, kardeşi AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenoğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, Eski Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı ile ilgili iddialarını aktardığı paylaşım silsilesinde Hürriyet gazetesi yazarı Burak Taşçı’ya da değinmesinin ardından Hürriyet’in internet sitesinden Burak Taşçı’nın yazılarının kaldırıldığı ileri sürülmüştü.

 

Medya Blok:

 

“Hürriyet Gazetesi’nde telaş başladı. Sedat Peker’in paylaşımlarının ardından Burak Taşçı’nın bütün yazıları kaldırıldı.”

 

Gerçek Gündem:

 

“Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Peker’in iddialarının ardından Burak Taşçı’nın Hürriyet gazetesindeki yazılarının tamamı internet sitesinden kaldırıldı.”

 

Aykırı:

 

“Sedat Peker’in sosyal medyadan yaptığı paylaşımın ardından Hürriyet gazetesi paniğe kapıldı. Hürriyet, Burak Taşçı’nın bütün yazılarını internet sitesinden kaldırdı.”

 

Gökhan Özbek:

 

“Nasılsınız @buraktasci haberiniz vardır sanırım gazeteniz @Hurriyet sizin yazıları temizliyor. Dahası @sedat_peker size ağır iddialarda bulundu? Kamuoyunu bilgilendirecek misiniz? Rüşvet yediniz mi? Aracılık yaparak ne kadar para aldınız? Daha çok sorular…”

 

Ancak, Sedat Peker’in paylaşımlarında ismi geçen Burak Taşçı’nın yazıları Hürriyet’in internet sitesinden kaldırılmamış.

Hürriyet internet sitesinde “Yazarlar” bölümünde “Burak Taşçı” adına açılan sayfa boş görünüyor.

 

burak tasci hurriyet

 

Ancak salt bu görünümden hareketle “Hürriyet internet sitesinde Burak Taşçı temizliği yapıldı” iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Kaybolmasından Endişe Edilen Bağlantıların Arşivlenebileceği İnternet Siteleri” başlıklı yazımızda değindiğimiz Wayback Machine – Archive.org vasıtasıyla geçmişe dönük sorgulama yaptığımızda Burak Taşçı’ya ait bahsi geçen sayfanın geçmişte de aynı şekilde olduğu anlaşılıyor.

Örnekleyecek olursak, 2022 Temmuz ve 2019 Kasım aylarında da anılan sayfada herhangi bir yazının bulunmadığı görülebiliyor.

Yani, Burak Taşçı’nın Hürriyet’in yazarlar bölümündeki sayfasının boş olması yeni bir durum değil. Yazarın Hürriyet internet sitesindeki “tüm yazıları” sekmesi geçmişte de bu hâldeydi.

Burak Taşçı’nın Hürriyet’teki yazılarına internet sitesinde ya da arama motorlarında sorgulama yoluyla hâlâ ulaşılabiliyor.

Burak Taşçı’nın Twitter hesabında paylaştığı Hürriyet’te yayımlanan haberlerine de erişim sağlanabiliyor.

Sedat Peker’in Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Pala ile birlikte borsa manipülasyonları konusunda başrol oyuncusu olduğunu ileri sürdüğü Burak Taşçı’nın Peker’in paylaşımlarında adı geçen Mine Tozlu Sineren ve Marka Yatırım Holding ile ilgili Hürriyet’te 29 Ocak 2021 tarihli “Banka alacaktı! Marka Yatırım Holding’in patronu Mine Tozlu Sineren’e piyasa dolandırıcılığı suçlaması” ve 28 Mayıs 2021 tarihli “SPK’dan 6 kişiye suç duyurusu… Marka Yatırım Holding’in patronu Mine Tozlu Sineren de aralarında” başlıklı yazıları yayımlanmış.

Burak Taşçı 2021 yılında yaptığı haberde, “Mine Tozlu Sineren’in sahte olduğunu iddia ettiği senetteki imzaya ilişkin olarak Adli Tıp Kurumu imzanın taklit olmadığını ve Mine Tozlu Sineren tarafından atıldığını raporlarıyla mahkemeye sundu” ifadeleri yer alıyor. Sedat Peker’in paylaşımlarında alıntıladığı adli tıp raporu görselinde bu imzaların Sineren’e ait olmadığına kanaatinin yer aldığı görülebiliyor.

 

İLAVE: Hürriyet de Burak Taşçı’nın yazılarının kaldırılmadığını açıklamış. “Yalan haberlere karşı hukuki işlemler başlatıldı” başlıklı 29 Ağustos 2022 tarihli ilgili duyuru metni şu şekilde:

“Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Hürriyet dijital yayınlar ekonomi editörümüz Burak Taşçı hakkında bazı basın ve yayın organları ile birlikte sosyal medya hesaplarında yayınlanan gerçek dışı ifadeler ile ilgili hukuki işlemler başlatıldı.

Son günlerde editörümüz Burak Taşçı ve Hürriyet markası kullanılarak çeşitli sosyal medya hesaplarında yayınlanan ve bazı medya kurumları, tv kanalları ve internet sitelerinde haberleştirilen ifadelerin gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.

Burak Taşçı’nın Hürriyet İnternet sitesindeki yazılarının kaldırıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Taşçı’nın internet sitemizden kaldırılan hiçbir haber veya yazısı bulunmamaktadır.

Söz konusu iddialarla ilgili kurumumuza sorularak kolayca tüm bilgilere ulaşılabilirdi. Ancak iddiaları gerçekmiş gibi haber yapan ve yayanlar evrensel habercilik ilkelerini hiçe saymıştır.

Hiçbir habercilik teyidi yapılmaksızın, asılsız iddiaları gündeme getiren, iftira ve karalama kampanyası içeren haberlere karşı hukuki işlemler başlatılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

Yorumunuzu yazınız...