Sedat Peker’in, 13 Haziran 2021 Günü Gerçekleştirilen MİT Destekli SAT Askeri Operasyonu ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde Kaldığı Evde Yakalandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Youtube yayınlarında ve sosyal medya hesapları üzerinden dile getirdiği iddialarla ülke gündemini abluka altına alan Sedat Peker’in  Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldığı evde MİT destekli SAT askerî operasyonu ile yakalandığı, operasyonun da Katar üzerinden İHA desteğiyle gerçekleştirildiği iddiası 13 Haziran 2021 Pazar günü sosyal medyanın ana odak noktasını oluşturmuştu.

Yaygın şekilde alıntılanan iddianın kaynağı Amygdala Society adlı “404yp” uzantılı Twitter hesabının şu paylaşımlarıydı:

“Sedat Peker bugün 06:50’de MİT operasyonu ile yakalandı

 

Katar’dan geçiş yapan denizaltı SAT timleri Al Mirfa bölgesinde kaldığı evden Peker’i aldı. BAE istihbaratı çatışmaya girmeden çekildi, adamları da direnmedi. Resmi açıklama gece yarısı yapılacak.

 

Operasyon Tarık bin Ziyad üssünden çıkan ekiplerce gerçekleştirildi. GENKUR komutasında İHA desteği ile anlık bilgi ve yönlendirme sağlandı. Sedat Peker üsse getirildi ve ilk ifadesi alınıyor. Sağlık durumu çok iyi durumda. Türkiye bölgesel gücünü pekiştirdi.”

 

sedat peker yakalandi iddiası

 

Sedat Peker’in BAE’de MİT operasyonu ile yakalandığı iddiasını içeren bahse konu tweetler, haber sitelerinde kendine yer buldu, sosyal medyada gerçek sanılarak yaygın şekilde paylaşıldı.

Ancak sanılanın aksine söz konusu iddia (Aklın Özü adlı Twitter hesabı tarafından oluşturulduğu anlaşılan) Amygdala Society adlı profilin hayal ürünüydü.

 

Amygdala Society

 

Ortaya attığı iddia gerçek sanılan Amygdala Society adlı hesap, trollemesinin bir sosyal deney olduğunu belirterek, paylaşımını alıntılayan habercileri ve (OdaTV gibi) basın organlarını eleştirdi.

 

“Hesabın ismi dahil ‘kurgu’ kokusunu almamak için amygdala dışındaki beyin faaliyetlerini yapamıyor olmak lazımdı, başardınız.

 

OdaTV gibi bir kanal bile clickbait hırsıyla üstüne atladı, sayfasına ve sosyal medyasına taşıdı.

 

Ey Türk medyası ve okuru, yalanı seviyorsun.”

 

sedat peker yakalandı iddiası açıklama

 

“Amygdala’dan tepki veren toplumuma Medya Okuryazarlığı dersi: Gazeteci Güler Kömürcü paylaştı. Engin Kibar oturup video çekti, haber alınıyor falan dedi. 10binlerce etkileşim aldı.”

 

amygdala society aklin gozu

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde söz konusu “404yp” uzantılı hesabın profil resminin Sedat Peker’in resmi ile değiştirildiği, “REİS SEDAT PEKER önderimizdir, Turan yolu yolumuzdur!” tweeti sabitlenmiş profilin açıklama bölümüne “Bu hesaba Turan-Börü Hack Team tarafından el konulmuştur.” notunun eklendiği görüldü.

Kurgu paylaşım üzerine yorum yapanlara da rastlamıştık.

 

aydoğan vatandaş sedat peker

 

Sedat Peker ise uzun beklemenin ardından sosyal medyada ileri sürülen 13 Haziran sabahı BAE’de düzenlenen MİT operasyonuyla yakalandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını paylaştı.

Peker’in paylaşım silsilesi şu şekildeydi:

“Kıymetli dostlarım, öğle saatlerinden itibaren kaldığım mekandan yetkililerle beraber ayrıldım. Şu an kaldığım mekana, ailemin yanına geri geldim. Hakkımdaki iddiaların yoğunluğu nedeniyle karşılıklı sohbette bulunduk

 

Şahsım hakkında herhangi bir Interpol kararı olmadığı için, tüm herkes gibi ülkelerinde misafir olarak bulunduğumu söylediler. Hakkımda birçok suikast ihbarı olduğunu bana ilettiler, hepimizin bildiği gibi.

 

Ülkeden ayrılmamda veya ülkede kalmamda herhangi bir sorunun olmadığını da bana ilettiler. Aydınlık Gazetesi’nde yazan SAT timlerinin ve MİT timlerinin yaptığı operasyonla yakalandığım asla doğru değildir.

 

Zaten ben uluslararası hukuka göre aranan bir kişi değilim. Bu sebeple yüce devletimizin bana resmi bir operasyon düzenleyebilmesi de mümkün değildir. Her normal insana davrandıkları gibi bana da kibar bir şekilde davrandılar.

 

Süslü sülü, benim ahiretliğim, derin mehmet, pelikancılar, ve diğer zevatın tamamı; bizde söz namus. Eğer ölmez sağ kalırsak, bu hikayeyi tamamlamaktan geri durmayacağız.

 

Tabi ki bu süre zarfında gereği eğer yapılmazsa, yapmayanlarla ilgili söyleyecek sözlerimiz de elbet olacaktır. Beni sevdiği için dua edenlere, beni sevmediğinden dolayı sadece çocuklarıma ve aileme iyi dilek dileyenlere tüm kalbimle teşekkür ederim. BİR UMUTTUR YAŞAMAK”

 

sedat peker açıklama

 

Sedat Peker’in BAE’de gerçekleştirilen operasyon ile yakalandığı iddiasıyla birlikte sosyal medyada gün boyu paylaşılan resmin ise montaj olduğu anlaşıldı.

 

sedat peker montaj

 

Sedat Peker’in yakalandığı iddiasıyla paylaşılan montaj fotoğraf Dubai’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Michael Paul Moogan’ın fotoğrafı kullanılarak oluşturulmuş.

 

michael moogan

 

Youtube’de yayınladığı videolarla dikkat çeken Sedat Peker’in Dubai’deki Roda Beach Otel’de çektiği ilk 6 videosunun ardından 7. videoyu yine Dubai’deki El Hatboor adlı otelde kaydettiğinin anlaşıldığını aktarmıştık.

 

 

Sedat Peker yayınladığı 9. videoda kaldığı lokasyonların nasıl keşfedildiğini kavradığını, tersine görsel arama yoluyla fotoğraf eşleştirmesi yapıldığını, bu nedenle arka planı ayırt edilemeyecek şekilde belirlediğini belirtmişti.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...