Anasayfa » Tüm Yazılar » Togg ve Gemlik’teki Fabrika Hakkında Paylaşılan Yanlış İddialar

Togg ve Gemlik’teki Fabrika Hakkında Paylaşılan Yanlış İddialar

malumatfurusorg
togg-uretim-hatti

 

Yerli sermaye ile oluşturulan otomobil markası Togg’un (“Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu”) üretileceği Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinin açılışı 29 Ekim 2022 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Açılışla birlikte bugüne kadar prototip atölyesinde üretilerek çeşitli yol testleri yapılan Togg’un C-SUV modeli seri üretime tamamen hazır hale geleceği ve Mart 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacağı duyuruldu.

Bahsi geçen açılışın ardından sosyal medyada bir takım yanlış iddialar dolaşıma girdi.

Bunlardan biri, Togg’un fabrikasında üretim bandının olmadığı yönündeydi.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Togg’un Gemlik’teki fabrikasının boş olduğu, otomobil üretimi için bir hattın henüz oluşturulmadığı ileri sürüldü.

 

togg-fabrika-uretim-bandi-yok

 

Mustafa Sönmez’in paylaşımlarıyla bu iddiayı örnekleyecek olursak:

 

“Gemlik’te dünyanın askeri arazisini bağışladılar Togg yapılsın diye ve daha ne teşvikler. Sonuç? VideodaTogg fabrikası yerine bir hangar var. Günlerdir açıklama bekliyorum. Zavallı troller çırpınıyor Bir de Anıtkabir defterine Togg yaptık yazdılar. Ayıp!”

 

 

“Bekledim ki birileri çıksın hayır orası Togg değil, sizi yanıltmışlar desin. Hayır, çıkmadı; gerçek! Bakın bakalım bir otomobil fabrikasına benziyor mu? Ama AKP başkanı Togg kullanıyor güya, Aliyev’den sipariş alınıyor! Hayatınız dalavere!”

 

togg-fabrikasi-mustafa-sonmez

 

Cevheri Güven ise bu iddiayı şu sözlerle ileri sürmüştü:

“Fakat niyeyse Togg’u Tayyip Erdoğan duyuruyor böyle showroom gibi bir şey yapmışlar. Orada Tayyip Erdoğan biniyor sürüyor. O arabayı Tayyip Erdoğan daha önce de sürmüştü Togg arabasını. İlk değil ki daha önce de ilk getirdiklerinde o prototipleri yine sürmüştü. Aynı arabayı yine sürüyor Tayyip Erdoğan. Fakat niye? Normalde Tayyip Erdoğan’ın ne yapması lazım? Fabrikanın içini gezmesi lazım. Fabrikanın içindeki o modern tesisleri, üretim hattını, çalışan işçileri vs. bunların hepsini göstermesi lazım. Ama fabrikanın üretim hattını ama fabrikanın içinden hiç görüntü göstermiyorlar dikkat ederseniz. Ve bir tane işçi ne yaptı? Fabrikanın içerisinden görüntüler yayınladı. İşçinin yayınladığı görüntülerde fabrikanın içerisinde üretim hatları kurulmamış. Bırak orada araba üretmeyi daha üretim hatları kurulmamış. Daha böyle yarı inşaat halinde. Böyle odaları modaları falan bir şeyleri yapıyorlar. Üretim hattı olmadan bu fabrikadan bu arabaları ürettik nasıl diyorsunuz? Neye ihtiyaç var? Tayyip Erdoğan’ın seçime doğru hazırlıklara ihtiyacı var. Şimdi ilk arabayı ürettik diyecekler, sonra arabaları bayiie verdik diyecekler. Ama arabaların Türkiye’deki fabrikada üretildiği yok. Arabalar İtalya’da üretiliyor, limandan getiriyorlar. Arka kapıdan Türkiye’ye sokuyorlar. Şu an Togg diye Tayyip Erdoğan’ın bindiği gezdiği arabalar var ya Türkiye’de üretilmiş arabalar değil. Onlar İtalya’da üretilip getirilen arabalar. O kadar kaynak aktarıldı bu kadar zaman geçti. Daha Togg otomobil fabrikasının içerisinden üretim bandından görüntü izleyemiyoruz. Bir showroom hazırlıyorlar, aynı otomobil showroom’u gibi, o showroom’a bir otomobil koyuyorlar. Tayyip Erdoğan o otomobili 2 sene önce de kullanmıştı. Tayyip Erdoğan 2 sene geçiyor aradan, o otomobili bir daha kullanıyor. Bir daha bu hikâyeyi pazarlıyorlar. Şimdi seçimlerden önce de bir daha aynı hikâyeyi pazarlayacaklar. Vs. Ama otomobiller nerede üretiliyor şu anda? Otomobiller İtalya’dan üretilip Türkiye’ye getiriliyor. O yüzden fabrikanın içini göstermiyorlar.”

 

 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bahse konu görüntünün sosyal medyada paylaşılmasının ardından Togg’un üretimi olsa kamuoyuyla görüntülerin paylaşılmasını beklediğini “Ben açılışa davetli değildim ama davetlilere de fabrika gösterilememiş. Bir üretim olsa övüne övüne gösterirlerdi diye düşünüyorum” ifadeleriyle beyan etmişti.

 

 

Altaylı, 4 Kasım 2022 tarihli “Karadeniz yeşili iyi fikir” başlıklı yazısında ise muhtemelen Togg’un üretim hattının olmadığını, bantta değil elde üretim yapıldığını şöyle ileri sürmüştü:

“‘Fabrika açılışı yaptınız ama fabrikanın içini 4200 davetlinin bir tekine bile niye göstermediniz, kaynak yapan robotlar, para boyayan robotlar çok güzel bir görüntü verirdi oysa’ diye sorduğum ve üretim bandından çıktığı söylenen otomobillerin en azından birkaçının, elde üretilmiş eski TOGG’lar olduğunu açıkladığım günden beri ortalıkta TOGG üretim bandına ait olduğu söylenen görüntüler dolaşmaya başladı.

Görüntülerde ortada bir üretim bandı yok, sağda solda tek tük TOGG’lar var.

Muhtemelen bantta değil, elde üretiliyorlar.

Mart’a kadar 3500 araç üretilip, tip onayı ve homologasyon için Almanya’ya yollanacak araçlar.

Her gün elde 30 araç üretmek kolay olmaz.

Üretim bandının devreye girmesi şart. İnşallah TOGG yönetimi yakın zamanda çalışmaya başlamış bir üretim bandı görüntüsünü servis eder de, bizim de içimiz rahatlar.”

 

Togg’un tasarımını ünlü İtalyan şirket Pininfarina’nın yaptığı, daha önce ön gösterimi yapılan otomobilin İtalya’da üretilerek Türkiye’ye getirildiği biliniyor.

Ancak, Gemlik’te bir üretim hattının kurulmadığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

“Togg’un üretim bandı yok” iddiasının yaygınlık kazanmasının ardından 29 Ekim’de açılışı gerçekleştirilen Togg Gemlik Kampüsü’nden görüntüler yayınlandı.

 

togg-uretim-bandi

 

Togg, sosyal medya hesaplarından teknoloji kampüsünden farklı görüntüleri paylaştı.

 

 

Togg’un Youtube kanalında 4 Kasım 2022 günü paylaşılan “Togg Akıllı Cihaz Nasıl Üretiliyor?” başlıklı videoda otomobil üretim hattının aşamalarından farklı görüntülere şöyle yer verilmiş:

 

 

Ayrıca, 1,2 milyon metrekare alan üzerine kurulu ve her 3 dakikada bir araç üretme kapasitesine sahip fabrikanın gövde, montaj ve boyahane bölümleri 24 Kasım 2022 günü basın mensuplarına tanıtılmış. Gazeteciler, “akıllı cihaz” olarak tanımlanan C segmentindeki SUV Togg’un üretim aşamasına şahitlik etmiş.

 

 

Togg hakkında ileri sürülen bir diğer yanlış iddia da İtalya’da üretilen Togg marka araçların Sakarya’da taksi olarak kullanılmaya başlandığı yönündeydi.

 

italya-togg-taksi

 

Sosyal medyada paylaşılan TOGG marka taksi görselleri KocaAli Merkez Taksi Durağı çalışanlarınca montajlanmıştı.

 

togg-taksi-durak

 

togg-montaj-asil-taksi

 

Montaj görseli içeren paylaşım şöyleydi:

 

 

54 T 5526 plakalı gerçek taksi fotoğrafı ise şu şekilde:

 

 

Togg fabrikasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel, proje çizimine aitti.

 

togg fabrikasi cizim

 

Togg fabrikası önünde üretilen araçların dizili olduğu anın görüntülendiği iddiasıyla bu görseli kullanan paylaşım örnekleri:

 

togg fabrikasi tasaricizimi

 

Mekatronik Mühendislik ve İnşaat A.Ş. adlı firmanın internet sitesinde “Yapı Merkezi tarafından inşa edilmekte olan ; Yerli otomobil TOGG Gemlik fabrika tesisleri Mekanik tesisat işlerinin yapılması” açıklaması ve “Togg Yerli Otomobil Fabrikasi Gemlik” başlığıyla sunulan tasarımlarla paylaşılan görsel eşleşiyor.

 

togg fabrikasi tasarim

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

1 yorum

Tnr 6 Kasım 2022 - 14:05

Hiçbirşeye inanmıyoruz.halki davet edin chpli mhp li hdp birgün boyunca misafir edin hemde en kısa surede

yanıt

Yorum bırak