Yerli sermaye ile oluşturulan otomobil markası Togg (“Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu”) hakkında paylaşılan gerçeği yansıtmayan iddiaları derleyelim istedik…

 

Togg Fabrikası Hakkındaki İddialar

Togg’un üretileceği Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinin açılışı 29 Ekim 2022 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Açılışla birlikte bugüne kadar prototip atölyesinde üretilerek çeşitli yol testleri yapılan Togg’un C-SUV modeli seri üretime tamamen hazır hale geleceği ve Mart 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacağı duyuruldu.

Bahsi geçen açılışın ardından sosyal medyada bir takım yanlış iddialar dolaşıma girdi.

Bunlardan biri, Togg’un fabrikasında üretim bandının olmadığı yönündeydi.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Togg’un Gemlik’teki fabrikasının boş olduğu, otomobil üretimi için bir hattın henüz oluşturulmadığı ileri sürüldü.

 

togg-fabrika-uretim-bandi-yok

 

Mustafa Sönmez’in paylaşımlarıyla bu iddiayı örnekleyecek olursak:

 

“Gemlik’te dünyanın askeri arazisini bağışladılar Togg yapılsın diye ve daha ne teşvikler. Sonuç? VideodaTogg fabrikası yerine bir hangar var. Günlerdir açıklama bekliyorum. Zavallı troller çırpınıyor Bir de Anıtkabir defterine Togg yaptık yazdılar. Ayıp!”

 

 

“Bekledim ki birileri çıksın hayır orası Togg değil, sizi yanıltmışlar desin. Hayır, çıkmadı; gerçek! Bakın bakalım bir otomobil fabrikasına benziyor mu? Ama AKP başkanı Togg kullanıyor güya, Aliyev’den sipariş alınıyor! Hayatınız dalavere!”

 

togg-fabrikasi-mustafa-sonmez

 

Cevheri Güven ise bu iddiayı şu sözlerle ileri sürmüştü:

“Fakat niyeyse Togg’u Tayyip Erdoğan duyuruyor böyle showroom gibi bir şey yapmışlar. Orada Tayyip Erdoğan biniyor sürüyor. O arabayı Tayyip Erdoğan daha önce de sürmüştü Togg arabasını. İlk değil ki daha önce de ilk getirdiklerinde o prototipleri yine sürmüştü. Aynı arabayı yine sürüyor Tayyip Erdoğan. Fakat niye? Normalde Tayyip Erdoğan’ın ne yapması lazım? Fabrikanın içini gezmesi lazım. Fabrikanın içindeki o modern tesisleri, üretim hattını, çalışan işçileri vs. bunların hepsini göstermesi lazım. Ama fabrikanın üretim hattını ama fabrikanın içinden hiç görüntü göstermiyorlar dikkat ederseniz. Ve bir tane işçi ne yaptı? Fabrikanın içerisinden görüntüler yayınladı. İşçinin yayınladığı görüntülerde fabrikanın içerisinde üretim hatları kurulmamış. Bırak orada araba üretmeyi daha üretim hatları kurulmamış. Daha böyle yarı inşaat halinde. Böyle odaları modaları falan bir şeyleri yapıyorlar. Üretim hattı olmadan bu fabrikadan bu arabaları ürettik nasıl diyorsunuz? Neye ihtiyaç var? Tayyip Erdoğan’ın seçime doğru hazırlıklara ihtiyacı var. Şimdi ilk arabayı ürettik diyecekler, sonra arabaları bayiie verdik diyecekler. Ama arabaların Türkiye’deki fabrikada üretildiği yok. Arabalar İtalya’da üretiliyor, limandan getiriyorlar. Arka kapıdan Türkiye’ye sokuyorlar. Şu an Togg diye Tayyip Erdoğan’ın bindiği gezdiği arabalar var ya Türkiye’de üretilmiş arabalar değil. Onlar İtalya’da üretilip getirilen arabalar. O kadar kaynak aktarıldı bu kadar zaman geçti. Daha Togg otomobil fabrikasının içerisinden üretim bandından görüntü izleyemiyoruz. Bir showroom hazırlıyorlar, aynı otomobil showroom’u gibi, o showroom’a bir otomobil koyuyorlar. Tayyip Erdoğan o otomobili 2 sene önce de kullanmıştı. Tayyip Erdoğan 2 sene geçiyor aradan, o otomobili bir daha kullanıyor. Bir daha bu hikâyeyi pazarlıyorlar. Şimdi seçimlerden önce de bir daha aynı hikâyeyi pazarlayacaklar. Vs. Ama otomobiller nerede üretiliyor şu anda? Otomobiller İtalya’dan üretilip Türkiye’ye getiriliyor. O yüzden fabrikanın içini göstermiyorlar.”

 

 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bahse konu görüntünün sosyal medyada paylaşılmasının ardından Togg’un üretimi olsa kamuoyuyla görüntülerin paylaşılmasını beklediğini “Ben açılışa davetli değildim ama davetlilere de fabrika gösterilememiş. Bir üretim olsa övüne övüne gösterirlerdi diye düşünüyorum” ifadeleriyle beyan etmişti.

 

 

Altaylı, 4 Kasım 2022 tarihli “Karadeniz yeşili iyi fikir” başlıklı yazısında ise muhtemelen Togg’un üretim hattının olmadığını, bantta değil elde üretim yapıldığını şöyle ileri sürmüştü:

“‘Fabrika açılışı yaptınız ama fabrikanın içini 4200 davetlinin bir tekine bile niye göstermediniz, kaynak yapan robotlar, para boyayan robotlar çok güzel bir görüntü verirdi oysa’ diye sorduğum ve üretim bandından çıktığı söylenen otomobillerin en azından birkaçının, elde üretilmiş eski TOGG’lar olduğunu açıkladığım günden beri ortalıkta TOGG üretim bandına ait olduğu söylenen görüntüler dolaşmaya başladı.

Görüntülerde ortada bir üretim bandı yok, sağda solda tek tük TOGG’lar var.

Muhtemelen bantta değil, elde üretiliyorlar.

Mart’a kadar 3500 araç üretilip, tip onayı ve homologasyon için Almanya’ya yollanacak araçlar.

Her gün elde 30 araç üretmek kolay olmaz.

Üretim bandının devreye girmesi şart. İnşallah TOGG yönetimi yakın zamanda çalışmaya başlamış bir üretim bandı görüntüsünü servis eder de, bizim de içimiz rahatlar.”

 

Togg’un tasarımını ünlü İtalyan şirket Pininfarina’nın yaptığı, daha önce ön gösterimi yapılan otomobilin İtalya’da üretilerek Türkiye’ye getirildiği biliniyor.

Ancak, Gemlik’te bir üretim hattının kurulmadığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

“Togg’un üretim bandı yok” iddiasının yaygınlık kazanmasının ardından 29 Ekim’de açılışı gerçekleştirilen Togg Gemlik Kampüsü’nden görüntüler yayınlandı.

 

togg-uretim-bandi

 

Togg, sosyal medya hesaplarından teknoloji kampüsünden farklı görüntüleri paylaştı.

 

 

Togg’un Youtube kanalında 4 Kasım 2022 günü paylaşılan “Togg Akıllı Cihaz Nasıl Üretiliyor?” başlıklı videoda otomobil üretim hattının aşamalarından farklı görüntülere şöyle yer verilmiş:

 

 

Ayrıca, 1,2 milyon metrekare alan üzerine kurulu ve her 3 dakikada bir araç üretme kapasitesine sahip fabrikanın gövde, montaj ve boyahane bölümleri 24 Kasım 2022 günü basın mensuplarına tanıtılmış. Gazeteciler, “akıllı cihaz” olarak tanımlanan C segmentindeki SUV Togg’un üretim aşamasına şahitlik etmiş.

 

 

İLAVE: Togg fabrikasını ziyaret eden İYİ Parti Eskişehir Milletvekili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Nebi Hatipoğlu’nun paylaşımları:

 

“TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu olarak, TOGG Gemlik üretim tesislerini ziyaret ettik. Komisyon Başkanımız Sayın Mustafa Varank ve Togg İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Gürcan Karakaş’ın sunduğu bilgilendirme ile projenin detaylarını öğrendik. Gittim yerinde gördüm bir sanayici olarak gurur duydum. Togg’un seri üretime geçmesinde; emeği geçen işçilerimize, mühendislerimize ve şirketlerimize teşekkür ediyorum. @varank @mguercankarakas”

 

Togg ziyaretimle ilgili sosyal medyadan çok fazla soru ve yorum aldım hepsine toplu olarak şu cevapları verebilirim;

1) Togg fabrikası gemlikte 230,000m2 kapalı alanda faliyet gösteriyor,inanılmaz modern ve 100,000 adet/ yıl kapasiteli.

2) Bir otomobil fabrikası nasıl olması gerekiyorsa öyle.Bazı parçalar fabrikada üretiliyor,bazı parçalar yan sanayiden gelip hatlarda montajı yapılıyor.Koltuklar vs..

3) En önemlisi bataryalar fabrika içinde yapılıyor, elektrikli otomobil pazarının kartopu gibi büyüdüğünü düşünürsek önümüzdeki dönemde batarya kaynaklı üretim kısıtı riski yok.

4) Fabrikanın tüm bölümlerini gezdim araçlar fabrikada üretiliyor italyadan geliyor vs gibi haberler gerçek dışı.

5) Test drive sonrası 4×4 modelinden almak istedim mart 2024 den sonra bakarız dediler. Satış dertleri yok Anladığım kadarıyla babayiğitler için ticari olarak karlı bir yatırım olmuş.

Tbmm sanayi komisyonu üyesi olarak Yerli ve milli yatırımların destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğim.

 


 

Togg’un Üretimi 2027 Yılına Ertelediği İddiası 

Togg’un üretiminin 2027 yılına ertelendiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, üretilecek C-SUV modelinin 2023 yılı Mart ayında satışa sunulacağını, daha ulaşılabilir B-SUV sınıfındaki modelin 2027 yılında devreye girmesinin planlandığını söylemişti. 2023 yılı Şubat ayı itibarıyla internet üzerinden siparişlerin alınmaya başlanacağı Togg araçların 2023 yılı boyunca teslim edileceği açıklanmıştı.

 

 

Togg Fabrikasının Gerçek Görüntüsü Sanılan Tasarım

Togg fabrikasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel, proje çizimine aitti.

 

togg fabrikasi cizim

 

Togg fabrikası önünde üretilen araçların dizili olduğu anın görüntülendiği iddiasıyla bu görseli kullanan paylaşım örnekleri:

 

togg fabrikasi tasaricizimi

 

Mekatronik Mühendislik ve İnşaat A.Ş. adlı firmanın internet sitesinde “Yapı Merkezi tarafından inşa edilmekte olan ; Yerli otomobil TOGG Gemlik fabrika tesisleri Mekanik tesisat işlerinin yapılması” açıklaması ve “Togg Yerli Otomobil Fabrikasi Gemlik” başlığıyla sunulan tasarımlarla paylaşılan görsel eşleşiyor.

 

togg fabrikasi tasarim

 

Taksi Olarak Kullanılmaya Başlandığı Sanılan Togg’lu Görseller

Togg hakkında ileri sürülen bir diğer yanlış iddia da İtalya’da üretilen Togg marka araçların Sakarya’da taksi olarak kullanılmaya başlandığı yönündeydi.

 

italya-togg-taksi

 

Sosyal medyada paylaşılan TOGG marka taksi görselleri KocaAli Merkez Taksi Durağı çalışanlarınca montajlanmıştı.

 

togg-taksi-durak

 

togg-montaj-asil-taksi

 

Montaj görseli içeren paylaşım şöyleydi:

 

 

54 T 5526 plakalı gerçek taksi fotoğrafı ise şu şekilde:

 

 

Togg Araçlarının Yurt Dışında Üretilip Türkiye’ye Sevk Edildiği İddiası

34 plakalı Reytaş’a ait tırların görüldüğü video “Togg marka araçların yabancı plakalı tırlarla taşındığı” iddiasıyla paylaşılmış.

 

togg-yabanci-plakayla-sevk

 

Floransa’da üretilen Togg marka araçları taşıyan tırın sınırdan giriş yaparken görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaydedilmiş.

 

AvAliDvrmAn:Türkiye’nin Floransa ilçesinde üretilen #TOGG’lar sınır kapısından giriyor. Bu togg kandırmacası, bir montaj pkk videosu ve soğan mı vatan mı diye dalga geçen Akp seçim kazandı ama işin bokunu da çıkardı… #Emekliler açlıkla boğuşuyor.Bir şey yapın

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Türkiye’nin Floransa ilçesinde üretilen #TOGG’lar sınır kapısından giriyor. Hayyy Maaşallah”

 


Daha önce Malumatfurus.org‘da yol kenarlarında görülen üzerinde yazı bulunan küçük beyaz tabelaların işlevine değinmiştik. Bahsi geçen video izlendiğinde “650-14-001” yazılı kontrol kesim levhasının yer aldığı, bu numara tarandığında da çekim yapılan noktanın Polatlı ilçesinde D200 karayolunda bulunduğu anlaşılıyor.

 

Togg Araçlarının Yurt Dışında Üretilip Türkiye’ye Yabancı Plakalı Tırlarla Sevk Edildiği İddiası

 

Togg Hakkında Trolleme ya da İroni İçeren Paylaşımlar

Son dönemde düşülen trollemelerin ardından, Togg’un ateşleme sisteminde sorun olduğu, egzos emisyon değerlerinin standartları karşılamadığı oltası atılmıştı

“Togg fabrikasında çalışan yakın bir mühendis arkadaşım aracın ateşleme sisteminde büyük hataların olduğunu, seri üretim araçların egzoz emisyon değerlerinin standartları kesinlikle karşılayamayacağını, seçime yönelik reklam amaçlı yapıldığını, tam bir fiyasko olduğunu söylüyor.”

 

togg-atesleme-sisteminde-hata

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın “İtalya’dan gizlice getirilen TOGG’lar Bursa’dan yurdun dört tarafına dağıtıldı. Fabrika nerede?(!) Hay Maşallah… Hepsi ışıl ışıl… Yerli ve milli…ifadelerini içeren paylaşımının ironi olduğunu idrak edemeyen sosyal medya kullanıcılarına rastlandı.

 

italyadan-gizlice-getirilen-togglar

 

Turan, paylaşımının ironi olduğunun anlaşılamamasından şöyle dem vurmuştu:

“TOGG asfalta çıktı. Milletimize, ülkemize hayırlı olsun demek varken hala “Fabrika nerede?” “Bunun neresi yerli?” gibi ilginç eleştiriler oluyor. Hatta bizim yaptığımız ironiyi bile anlayamayanlar oluyor. Pes doğrusu.”

 

italyadan-gizlice-getirilen-togglar-ironi

 

Yeni Togg’ların Tramer Kayıtlarında Farklı Arabalara Ait Kaydın Gözükmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a teslim edilen Togg ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kullandığı Togg marka aracın trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama ekranında (TRAMER) sunulan bilgilerinin farklı olmasının birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından şüpheyle karşılandığı görüldü.

Bakan Varank’ın kullandığı Togg’un plakasının Sigorta ve Bilgi Gözetim Merkezi (SBGM) kayıtlarına göre Citroen marka bir araca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a teslim edilen Togg’un SBGM kayıtlarında Opel Astra marka araca ait görünmesine değinen paylaşım örnekleri şöyle:

 

“Bakan Varank’ın Algı için kullandığı ve hatta gece yıkadığı 16 BRS 99 plakalı TOGG araç kayıtlarda Citroen olarak geçtiği ortaya çıktı… Şaşırdık mı? HAYIR. #cokusdonemi”

 

16-brs-99

 

“Emine Erdoğan’ın törenle teslim aldığı 34 EE 2071 Plakalı TOGG aracın Hasar Kaydı Sorgulama Sistemine göre Opel markasının Astra modeli üzerine kayıt ettirildiği ortaya çıktı. :)) #cokusdonemi #togg”

 

34-EE-2071

 

Aslında bu, araç alım satımlarında karşılaşılan olağan bir durum.

Trafikten düşen ya da başka bir araca verilen plakalar için 5664’e SMS göndermek gibi sorgular yoluyla edinilen bilgi güncel olmayabilir.

Daha önce kullanımda olan plakaların TRAMER bilgileri gecikmeli güncellenebiliyor.

Yeni ruhsat alınan araca daha önce kullanımda olan bir plaka takıldığında güncelleme gecikmesi nedeniyle SBGM’de henüz tanımlanmayan yeni otomobil yerine bu plakaya tanımlı eski otomobilin bilgileri yansıtılabilmektedir.

Yeni Togg’ların ruhsatı çıksa da sistemde henüz tanımlanmış olması nedeniyle SBGM’de bu plakaya tanımlı önceki otomobilin bilgileri sunulabilmektedir.

YK (Yeni Kayıt) olarak zorunlu trafik sigortası yapılan sıfır araçların sigortada plaka bilgisi düzelince sorgu kısmında da düzelecektir.

Bu süre bazı durumlarda sigorta şirketinin bildirimine göre 6 aya kadar uzayabilmektedir.

 

2 Yorumlar

  1. Hiçbirşeye inanmıyoruz.halki davet edin chpli mhp li hdp birgün boyunca misafir edin hemde en kısa surede

  2. Fabrikada kaç işçi çalışıyor. İşe ne zaman alındılar. İşe alınırken ilan yapıldımı. Satıs ve satış sonrası servis leri için ilan görülüyor.Kullanılan malzeme yerlilik oranı ne. Bu konularda açık ve şeffaf olursak tartışmalar biter.

Yorumunuzu yazınız...