Togg’un aslında bir fabrikasının olmadığı, otomobillerin yurt dışında üretilerek Türkiye’ye getirildiği ve Gemlik’te üretiliyormuş gibi yapıldığı iddiası uzun süredir dolaşımda (Togg ile ilgili bu gibi iddialara değindiğimiz ilgili yazımıza göz atabilirsiniz).

Geçtiğimiz aylarda üretim / montaj hattından görüntüleri kamuoyuyla paylaşan Togg, Gemlik’teki Teknoloji Kampüsü’nden T10X sevkiyatlarına ait görüntüleri sosyal medya hesaplarında aktarmaya başladı.

 

 

Bu süreçte, Gemlik’ten yapılan sevkiyatlara ait farklı videoların da sosyal medya platformlarında yer almaya başladığı görülüyor.

Bunlardan biri, Togg’un Gemlik’te üretim yapmadığı, araçların yurt dışından yabancı plakalı tırlarla sevk edildiği iddiasıyla servis edilmiş.

Yapay zekâ ile oluşturulan görseli profil fotoğrafı yapan ve Dr. Serap Yazar adını kullanan sahte Twitter hesabının (ID: 2557569181) paylaşımı ile örnekleyecek olursak:

Dr. Serap Yazar: “Yüzde yüzde yerli denilen TOGG lar neden yabancı plakalı tırlarla sevkedilir. Yerli tırlar daha ucuz degil mi? Nerden geliyor bu TOGG’lar?”

 

togg-yabanci-plakayla-sevk

 

Ya da farklı sosyal medya kullanıcılarının hatalı aktarımlarıyla:

Metin Güler: “BÜTÜN İŞLERİ YALAN DOLAN VE HALKIMIZI KANDIRMAK. İtalya’da üretilen TOGG’lar vidyoda görüldügü gibi yabancı ülkelerin Tırları ile Bursa’ya getirilmekte ve Bursa’daki fabrikamızda yerli üretiliyor diye piyasaya sürmekte AKP hükümeti.”

 

 

Ankara’da Armada AVM’nin yanındaki Mövenpick Otel’in önünde görüntülenen Togg’ları taşıyan Reysaş Lojistik’e ait tır İtalya’dan geldiği iddiasıyla paylaşılmış.

 

Selbi (@bu_bir_): “İtalya’nın Gemlik(!) İlçesinde Üretilen Togg Arabaları Ülkemize Geliyor..”

 

italyanin-gemlik-ilcesinde-uretilen-togg-arabalari

 

34 plakalı tırların görüldüğü video “Togg marka araçların yabancı plakalı tırlarla taşındığı” iddiasıyla paylaşılmış.

Görüntüdeki tırlar yabancı değil yerli plakalı.

Video dikkatli incelendiğinde tırların 34 plakalı ve Reysaş Lojistik ve Taşımacılık Şirketi’ne ait olduğu anlaşılıyor.

 

togg-sevkiyat

 

İLAVE:

Floransa’da üretilen Togg marka araçları taşıyan tırın sınırdan giriş yaparken görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaydedilmiş.

 

AvAliDvrmAn:Türkiye’nin Floransa ilçesinde üretilen #TOGG’lar sınır kapısından giriyor. Bu togg kandırmacası, bir montaj pkk videosu ve soğan mı vatan mı diye dalga geçen Akp seçim kazandı ama işin bokunu da çıkardı… #Emekliler açlıkla boğuşuyor.Bir şey yapın

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Türkiye’nin Floransa ilçesinde üretilen #TOGG’lar sınır kapısından giriyor. Hayyy Maaşallah”

 


 

Daha önce Malumatfurus.org‘da yol kenarlarında görülen üzerinde yazı bulunan küçük beyaz tabelaların işlevine değinmiştik. Bahsi geçen video izlendiğinde “650-14-001” yazılı kontrol kesim levhasının yer aldığı, çekim yapılan noktanın D200 karayolunun Polatlı ilçesinde bulunduğu anlaşılıyor.

 

 

37 Yorumlar

 1. Fatih ÖZTÜRK Reply

  Tamam anladık yerli ve milli değilsiniz bizden değilsiniz vicdan diye bir şey var ondandamı yoksunsunuz.

  • Yaaa cokmu zorrr birisi ossursa Aahaber canli yayina geciyor diger Tv kanallari ile.Cokmu zor Fabrikaya gidip oradan TOOG un yapimini canli yayinlamakkk.

 2. Neden gidip yerinde çekim yapmıyorsunuz gidin bakın yapiliyormu yapılmıyor mu fabrika İtalya’da değil Bursa’da işiniz gücünüz yalan haber içimizde ki fitneciler

  • Her yerli üretim ne kadar da zoruna gidiyor yerli ve milli olmayanların, olsun bu ülke size rağmen büyümeye ilerlemeye devam edecek inşallah.

   • fabrika Bursa’da olabilir ama İtalya fabrikası gördü düşün Amerika arabası Türkiye’de uretiliyor

    • Madem fabrika Türkiye’de, dışardan gelen togglar tırlarla nerden geldi. Onlar gelmeden fabrika neden boştu?

  • Yaaa cokmu zorrr birisi ossursa Aahaber canli yayina geciyor diger Tv kanallari ile.Cokmu zor Fabrikaya gidip oradan TOOG un yapimini canli yayinlamakkk.

 3. Brakınlan yalan haberleri it sürüleri busefer böyle iftira atıyorsunuz1915 2002 kadar ne yaptınız işiniz gücunuz camur atmak artık kime anlatıyorsam

  • Arkadaşım 1915 ten 2002 ye kadar değil 1940 a kadar yapılanları satan ağa babalarına sor onlar söylesin birde neyiyle övünüyoruz bu togmudur nedir bununla sanki alipta kapına koyacaksın.

  • Çılgın gibi geçen bir gece partisinden olma bu vatan haincikleri, hem bu dünyada hem ahirette huzur bulamasınlar. O inanmadıkları Allah CC kahhar sıfatıyla her birini azaplar içerisinde bıraksın.

  • Reysaş bir Türk ve istanbul
   firmasıdır resimde Reysaş yazısını da mı okuyamıyorsunuz. Plakayı nasıl okudunuz. Yalan haber yapıp kamu oyunu yanıltmayın.

 4. Midem bulanıyor bu pislikleri görüp dinlemekten bu paylaşımları yapan gerçekten insanmi buna inanıp paylaşan da beyin varmı

 5. Yaa arkadaş bi şeye inanmak istiyosunuz inanıyosunuz size delil lazım değil..
  Ben doktorum togg fabrikasında çalışan hatta tog araçlarını deneme sürüşlerine test sürüşlerine çıkaran hastalarım var.
  EuroNCAP e giden araçlardır onlar togg a yada benzeyen araçlardır yada bizzat uydurma fotodur.. Gülüyorum…

 6. İÇİMŞZDEKİ FİTNECİ ERMENİ TOHUMLARI NE YAPARSA YAPSIN BAŞARAMAYACAKDUNIZ DEVLETİMİZİN ARDINDA DAĞ GİBİ DURACAĞIZ FİTNECİ İNSAN MÜSVETTELERİ KENDİ PİSLİKLERİNDE BOĞULACAK

 7. TOHUMLARI NE YAPARSA YAPSIN BAŞARAMAYACAKDUNIZ DEVLETİMİZİN ARDINDA DAĞ GİBİ DURACAĞIZ FİTNECİ İNSAN MÜSVETTELERİ KENDİ PİSLİKLERİNDE BOĞULACAK

 8. Ya arkadaş gemlik de kurulan fabrika orada gider gezersin bakarsın , azıcık vicdan olsaydı sizde ,sosyal medyadan bu tür fitneler çıkartmazdınız . Yazık sizin kafanıza !!

 9. Yahu bir insanda zaten vatan, millet sevgisi olsa yapılan atılımları alkışlar destek verir, en azından sessizce içinden gurur duyar, ama yalanla iftirayla kendi ülkesini karalamaya küçük göstermeye çalışan vatansızlar var, utanıyoruz! Batılı yapmadığı şeyi bile yaptı gösterir göz boyar, bizde de bunlar var, yazık..

 10. Hasan Çetin Reply

  Valla öyle çok zor bişey değil alın inanmayan kesimin kanalını bu halk TV sözçü tv kanal 1 olabilir götürün yaptırın çekimleri hemde canlı yayın sizde kurtulun bizde bu tür haberlerden bıktık.

  • Canli yayindan bile olsa inanmazlar cunku tek dertleri bu ulkenin vatandaslarinn disari bagimli kalmasini istiyolar bu ulkeyi sevmiyosa gitsin sevdigi ulkede yasasin karalamayla bir yere varamicaklar allah cele celaluhu firsay vermicek

 11. ÖMER. DENİZ Reply

  Bİ BİTMEDİNİZ TAAAA OGUZ ATAM ZAMANINDAN BERİ ANANIZ BELLİ BABANIZ BELLİ DEGİL ERMENİMİSİNİZ YAHUDİMİ HIRİSTİYANMI O ZATEN BELLİ DEGİL Bİ BELLİ OLAN ANANIZA SELAM SÖYLEYİN .

  T.O.G.G TAYİP OSMANLIYI GERİ GETİRDİ .

  • TOGG sizden daha yerli.
   Sizi gidi,yabancı üretim hatası,defolu MALlar.

 12. Alparslan bozkurt Reply

  Türkiye hiçbir ülkede olmayan kendine has mankurt bir kitleye sahip.bunun türkiye için kötü değil tam tersine yararlı olduğunu düşünüyorum.bu istemezük,begenmeyen,batı hayrani bu kille Türkiye için bir otokontrol görevi yerine getirecektir..bu iyidir.demekki dünya üstü üst tasarımcıları ülkeleri ve kitleleri nasıl güdümlediğini çözmemiz şuanki teknolojik seviyeyle mümkün olmasada onlar işini bilir diyelim.

 13. Bu 6 lı ganyan tayfası nın önünde yapsanız üretim, nakliyat vs. yine inanmazlar, kahrolası lar.

 14. Bu paylaşımı yapanlar önce beyinlerini nerede unuttularsa hemen aramaya başlasınlar.

 15. Gerçek ten burada üretim yapsalar, yandaş kanallar 24 saat canlı yayın yapar.

 16. ASNLAN NEFERLER TİM Reply

  AMK görmesem bunlar doğru diyor dicem ama beyin yok bunlarda kadın bide soruyor yerli tırlar daha ucuz değil lan sanane adamların parası var istedikleri şekilde ülkeye veya ülkelere dağıtırlar veya getirirler

 17. Kendileri gibi Mal sanıyorlar. Allah aşkına böyle bir şey yapacak olan adam bile bile milletin gözünün önünden tırlarla taşırmı.

  Allah’tan korkmadığınızı her beyanınızda söylüyorsunuz ıslah olmayacağınızda aşikar.
  Bu sebeple zalimler için yaşasın cehennem

 18. Canli yayindan bile olsa inanmazlar cunku tek dertleri bu ulkenin vatandaslarinn disari bagimli kalmasini istiyolar bu ulkeyi sevmiyosa gitsin sevdigi ulkede yasasin karalamayla bir yere varamicaklar allah cele celaluhu firsay vermicek

 19. Otomobil fabrkalarındaki işleyişi tanıtımı sevkiyatı ve testlerin yurt dışında yapıldığını bilmediği için yazmış zavallı insan iktidarı sevmez anlarımda Bu kadar mı düşmandan daha vatan düşmanı olur.ben bir otomobil fabrikasında 25 yıldır çalışıyorum kaç mühendis togg gitti isterse telefon açson sorsun telefonlarını veririm.ama bunların derdi vatan hayinliği.

 20. Burası da sizin vatanımız değilmi bu hayinlik niye Amerika’ya ona buna niye uşaklık yapıyorsunuz. Kendinize gelin Bu bizim arabamız gavurun zoruna gidiyor.

 21. Burası da sizin vatanımız değilmi bu hayinlik niye Amerika’ya ona buna niye uşaklık yapıyorsunuz. Kendinize gelin Bu bizim arabamız gavurun zoruna gidiyor.

 22. Kafa bu kadar basıyor demekki , ulan yabancı plakalı tıra ne gerek var , ro ro gemileri var GEMLİK’E gelir kimse görmeden fabrikaya taşır ,yani kapıkuleden bir tır gelse İstanbul’a kadar herkes görecek, sivri zeka birde dokdor diye ünvan vermiş kendisine .

 23. Ya ben bu zihniyeti bir türlü anlamıyorum anlayamıyorum sıkıntı bendemi onuda bilmiyorum bir insan Kendi ülkesini neden hep her defasında hedef alır yapılan güzel işleri baltalar

 24. Bilerek böyle yalan söylemek vatan hainliğinden başka birşey olamaz

 25. Bu yalan haberi yapınca eline ne geçer be şerefsizler adi insanlar oğlum siz ermenimisiniz Yahudi misiniz nesiniz it sürüleri doğal gaz çıkar inanmazsınız fabrika kurar inanmazsınız araba üretir inanmazsınız uçak yapar inanmazsınız gemi yapar inanmazsınız siz insan mısınız hayvan mısınız uzaylı mısınız nesiniz siz it sürüsü

Yorumunuzu yazınız...