Eski BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, Metro Holding Kurucusu Galip Öztürk’ün Kardeşi Değil

 

İsim ve soy isim benzerliği nedeniyle basınımızın sıklıkla yanlış aktarımda bulunduğu “Talip Öztürk”lere değineceğiz…

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.’nin (kısaca Metro Holding’in) Kurucu Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk ile eski BMC Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı Talip Öztürk’ün sıklıkla birbirine karıştırıldığı görülüyor.

BMC’nin eski yönetim kurulu üyesi ve hissedarı Talip Öztürk ile Metro Turizm’in imtiyaz sahibi Rizeli iş adamı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk ayrı kişiler.

BMC’nin eski yönetim kurulu üyesi Talip Öztürk Rize Güneysulu iken Metro Holding’in sahibi Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk Samsunludur.

İki Talip Öztürk’ün sadece isim ve soy isimleri aynı.

Aralarında bir akrabalık bağı bulunmuyor.

 

galip ozturk talip ozturk
Galip Öztürk ve kardeşi Talip Öztürk

 

Metro Holding’in kurucusu Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk 1972 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğmuş.

2015 yılında AK Parti Samsun Milletvekili aday adayı olan Talip Öztürk, verdiği bir röportajda kendini şöyle tanıtmış:

“Samsun un Çarşamba ilçesinde, 1 Mart 1972 yılında doğdum. Eğitim hayatımı burada tamamladıktan sonra İstanbul a gittim. Uzun yıllardır İstanbul da yaşıyorum. İstanbul da çaycılıktan simitçiliğe, ayakkabıcılığa kadar birçok işle uğraştım. Büyük mücadeleler verdim. Otogarlarda yolcu taşımacılığı işiyle de uğraştım. Hayatımın önemli bir bölümü otobüsçülükle geçti. İstanbul a, Topkapı ya ilk gittiğimde, orada kafeteryalar vardı. Bizim büyüğümüz, amcamız, Mustafa Dağıstanlı abimizin desteğiyle orada bir kafeterya kiraladık. Kafeterya, restoran, çay ocaklarını uzun bir zaman işlettik. Bu işlerden sonra Metro Turizm ortaya çıktı. Rahmetli büyük ağabeyim, Galip ağabeyimle birlikte yıllarca çalıştık, mücadele ettik bir yerlere geldik.”

Eski Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) Başkanı, at sahibi ve yetiştiricisi Galip Öztürk, atlara olan ilgisini şöyle aktarmış:

“Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği nin Başkanlığını yapıyorum. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Kendi atlarım Başbakanlık, TJK, Çaldıran gibi yarışlarda 20 nin üzerinde kupa kazandı. Çok sevdiğim bir ağabeyimden at almıştım, onunla birlikte devam ettim ve at yetiştiriciliği işiyle meşgul oldum. Bir de Samsun da hipodrom kazandırılması ile ilgili bir düşüncem var. Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Necati Demirkol la hipodrom için görüş alışverişinde bulundum. Seçim atmosferi içerisindeki belirsizlikten dolayı netleştiremedik. Bu iş olmayacak demek değildir. Biz bu işin takipçisi olacağız. İstihdam açısından, tanıtım açısından Samsun a büyük katkıları olacak bu hipodromun buraya kazandırılması için üzerimize düşeni yapacağız. Atçılık ayrı bir sevda. Bunu söylüyoruz ancak bunu kumar gibi düşünmemek lazım. At yarışı oynayan insan zaten ganyan bayine gidip oynuyor. Her şeyiyle şehrimize büyük bir katkısı olacaktır. Benim aday adayı olmamla alakalı bir durum değil bu. Aday olamasak da bu ve bu gibi hizmetleri Samsun a kazandırmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız.”

 

Galip Öztürk, Kuvvet Köseoğlu’nun 1996 yılında öldürülmesi sonrasında açılan davada 2012 yılında hakkında “öldürmeye azmettirme” suçundan verilen müebbet hapis cezası 2018 yılında Yargıtay Genel Kurulu tarafından onaylandığı gün Gürcistan’a kaçmıştı.

Galip Öztürk, 2011 yılında kardeşi Talip Öztürk hakkında “Metro Holding ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığını” belirten bir kamuoyu duyurusu yayımlamıştı.

2013 yılında ise Talip Öztürk’ün ağabeyi Galip Öztürk aleyhinde Metro Holding’deki hisselerini sahte belgelerle üzerine geçirdiği iddiasıyla 300 milyon liralık dava açtığı basına yansımıştı.

 

talip ozturk
Talip Öztürk

 

Kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi ve hissedarı Talip Öztürk Rizeli.

 

talip ozturk
Talip Öztürk

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun satışa çıkardığı Çukurova Grubu’na ait BMC’yi 2014 yılında 751 milyon liraya satın alan İşadamı Ethem Sancak, BMC’nin Sahibi Es Mali Yatırım ve Danışmanlık’ın yüzde 50’sini Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi’ne sattıktan sonra hisselerinin yüzde 25’ini Öztreyler firmasının Sahipleri Talip ve Ahmet Öztürk’e satmıştı (Rekabet Kurulu, 3 Eylül 2014 tarihinde BMC Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. nezdinde, Ethem Sancak’ın sahip olduğu bir kısım payların Talip ÖZTÜRK ve Ahmet ÖZTÜRK’e devredilmesi işleminin izne tabi olmadığına karar vermişti).

Katar ordusunun % 49,9’luk hissesine sahip olduğu BMC’deki Sancak ve Öztürk ailelerinin % 50,1’lik hissesi, 2021 yılında çelik üreticisi Tosyalı Holding tarafından devralınmıştı (BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. üzerinde Ethem Sancak, Talip Öztürk ve Ahmet Öztürk’ün sahip olduğu hisselerin Marmara Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. tarafından devralınması Rekabet Kurulu tarafından 20.05.2021 tarihinde onaylanmıştı).

 

recep-tayyip-erdogan-ethem-sancak-talip-ozturk

erdogan-ethem-sancak-talip-ozturk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ethem Sancak, Talip Öztürk ve oğlu Taha Yasin Öztürk
ethem-sancak-taha-yasin-ozturk-talip-ozturk
Ethem Sancak, Talip Öztürk ve oğlu Taha Yasin Öztürk

 

Talip Öztürk ve oğlu Yasin Öztürk, BMC adına Togg Yönetim Kurulu’nda da görev almıştı.

 

togg kuruculari

 

BMC ortağı Talip Öztürk ile Metro Holding’in kurucusu Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’ü karıştıranlardan tespit edebildiklerimiz şöyle sıralanıyor:

 

Fatih Altaylı da Habertürk’deki 14 Ağustos 2021 tarihli “Beraber koştuk” başlıklı yazısında Talip Öztürkleri karıştırmış:

“Dahası aynı Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk, Türkiye’nin savunma sanayinin can damarı olmak üzere devletimiz tarafından yeniden organize edilen ve tank üretecek olan BMC’nin yönetim kuruluna alındı.”

 

Turhan Bozkurt da hatalı aktarımını sonradan düzeltmişti:

“Ethem Sancak ile ortağı Talip Öztürk (Gürcistan’da tutuklu Galip Öztürk’ün kardeşi), BMC’deki paylarını Fuat Tosyalı’ya devretmişti. Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Tosyalı, Yıldırım Demirören’in medya şirketlerini (CNN Türk, Kanal D, Hürriyet vd.) devralabilir.”

 

“Düzeltme ve özür: Metinde geçen Talip Öztürk, Rizelidir. Galip Öztürk’ün kardeşi olan Talip Öztürk ile sadece isim ve soy isim benzerliği vardır.”

 

Kenan Çatalbaş da gözden kaçmadığını iddia ettiği Talip Öztürk hakkındaki asıl gerçeği gözden kaçırmış.

Semih Ardıç ise Tr724’teki 19 Ocak 2019 tarihli “Ethem Sancak neyi itiraf etti?” başlıklı yazısında yanlış Talip Öztürk’e değindiğinin farkına varamamış:

“Sancak sağına Katar ordusunu soluna Talip Öztürk’ü almış. Talip Öztürk, uyuşturucu taciri Galip Öztürk’ün kardeşi. Hani şu “adam öldürmeye azmettirmekten müebbet hapis cezası”nın infazı Yargıtay tarafından onaylandığı gün Gürcistan’a kaçan Galip Öztürk’ün ta kendisi!”

 

BMC ortağı Talip Öztürk’ün kimliğini yanlış aktaran, Galip Öztürk’ü BMC hissedarı olarak lanse eden haber siteleri şöyle örneklenebilir:

 

Cumhuriyet: “Sancak ve Öztürk aileleri BMC’den çıktı, Katarlıların ortaklığı sürüyor BMC’de 480 milyon dolarlık satış”

Yeni Akit: “Talip Öztürk, Metro Turizm’in sahibi olan Galip Öztürk’ün kardeşidir. Talip Öztürk, BMC Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağıdır.”

Duvar: “Ethem Sancak’ın yerine BMC Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da 22 Temmuz 2023’e kadar, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fuat Tosyalı seçildi. Tosyalı Holding İç Denetim Müdürü Mustafa Ekrem Altınözlü ise Metro Turizm’in imtiyaz sahibi Rizeli iş adamı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’ün yerine, Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. “

Tamga Türk: “BMC’nin Ethem Sancak ve Galip Öztürk’e ait yüzde 50,1’lik hissesini Tosyalı Holding satın aldı.”

Haberlisin.com: “Tosyalı Holding’in, kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC’nin Sancak ve Öztürk ailelerine ait hisselerini satın almak için uzun zamandır süren görüşmeleri anlaşmayla sona erdi. Tosyalı Holding, Galip Öztürk ve Ethem Sancak’a ait yüzde 50,1’lik BMC hissesini satın aldı.”

 

Yorumunuzu yazınız...