Fotoğrafın Bir Karıncanın Uçan Eşek Arısını Yakaladığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir karıncanın üzerinden geçen bir eşek arısını bir bacağından yakaladığı anı yansıttığı iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan görseli konu edineceğiz.

 

karınca eşek arısı

 

Söz konusu fotoğrafı bir karıncanın eşek arısını alaşağı etmeye çalıştığı anın yakalandığı kare sanarak aktaran paylaşımlardan bazı örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Eşek arısını alaşağı etmeye çalışan karınca ve onları yakalayan Türk Fotoğrafçı Murat Öztürk”

 

yaban arısı karınca

 

“Fotoğrafçı Murat Öztürk, uçan yaban arasını alaşağı etmeye çalışan bir karınca içeren bu çarpıcı sahneyi yakaladı. Harika an!”

 

yaban arısı karınca

 

“Fotoğrafçı Murat Öztürk uçan bir eşekarısını alaşağı etmeye çalışan bir karınca ‘ nın bu çarpıcı sahnesini yakalamış. Vay canına ! Cidden çok kıskandım.”

 

yaban arısı karınca

 

Fotoğrafçı Murat Öztürk’ün bir karıncanın eşek arısını yakalamaya çalıştığı anı görüntülediği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında bir “sahneleme”.

Murat Öztürk, Flickr hesabına yüklediği 18 Ağustos 2018 tarihli söz konusu fotoğraf için “kurgu işi” (“a work of fiction”) notunu düşmüştü.

 

arı saldırısı karınca

 

Murat Öztürk, ölmüş ve kurutulmuş karıncayı ve arıyı iğnelerin yardımıyla pozisyona sokarak çektiği makro fotoğraftan iğneleri yazılımla silerek bu görseli oluşturmuş.

Murat Öztürk’ün çalışmalarına dair aktarımına yer verilen Güray Dere’nin “Makro Fotoğraf Çekiminde Sahneleme” başlıklı yazısında “sahneleme” olarak nitelenen makro fotoğrafların nasıl çekildiği detaylandırılmıştı.

Öztürk’ün çektiği bazı görsellerin sahnelenmiş ve işlenmiş hâlleri şu şekilde sunulmuştu:

 

makro fotoğraf sahneleme

 

fotoğraf sahneleme

 

Bahse konu fotoğrafın bir mizanseni yansıttığına DigitalX de daha önce değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...