Twitter’ın Beğeni Butonunun Rengini Kırmızıdan Maviye Dönüştüreceğini Duyurduğu İddiası Doğru Değil

Çeşitli hesaplar bir süredir etkileşim yakalamak için, Twitter’ın beğeni butonunun renginin kırmızıdan maviye dönüştürüldüğünü(eceğini) ileri sürüyor

 

12 Ocak 2023 günü, künyesiz şekilde Twitter’da haber paylaşımı yapan (Haber, Solcu Gazete ya da Bee Haber gibi) sosyal medya profilleri, Twitter’ın kalp şeklindeki beğeni (fav) butonunun rengi kırmızıdan maviye döneceğini ileri sürdü.

 

twitter-begeni-butonu-rengi

twitter-begeni-butonu-rengi-kirmizidan-maviye

 

Ancak, 2023 yılı başı itibarıyla Twitter’ın beğeni butonunun rengini kırmızıdan ❤️ maviye dönüştüreceğini duyurduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

İçi boş gri renkli kalp şeklindeki beğeni butonuna tıklandığında ya da dokunulduğunda rengi hâlâ kırmızı renge dönüşüyor.

Etkileşim yakalamak için bir süredir çeşitli Twitter hesaplarının yaydığı bu asılsız iddia, aynı görsel ve ifadelerle 2022 yılı Kasım ayında da dolaşıma sokulmuştu.

Twitter’ın (ya da yeni sahibi Elon Musk’ın) beğeni öğesinin rengini değiştirmeyi planladığına dair bir açıklaması bulunmuyor.

X’in / Twitter’da yapılan değişikliklerin kaydında beğeni butonunda yapılan bir değişiklik görülemiyor.

Twitter’ın platformundaki tasarım değişikliklerini duyurduğu “Twitter Design” ya da “Twitter Support” profillerinde bu yönde bir duyuru yer almıyor.

Geçmişte Twitter, beğeni butonunun kaldırılması da dahil olmak üzere çeşitli alternatifleri değerlendirdiğini ancak nihaî bir kararın olmadığını belirtmişti.

 

 

Tweetlere yönelik beğeninin ve takdirin ifade edilmesi için kullanılan küçük kalp simgesi Twitter’a sonradan eklenen bir özellik.

Dokunulduğunda ya da tıklandığında kırmızı renge dönüşen kalp şeklindeki beğeni simgesi 2015 yılında kullanıcılar arasında “fav” olarak bilinen “sarı renkli yıldız” şeklindeki “favori” butonunun yerine getirilmişti.

İlgili duyuru metni ve paylaşımı şöyleydi:

“Bugün Twitter ve Vine’da gördüğünüz şeyi beğeneceğinizi umuyoruz: kalpler!

Favoriler için yıldız simgemizi kalp olarak değiştiriyoruz ve onlara beğeniler diyeceğiz . Twitter’ı kullanımını daha kolay ve daha tatmin edici hale getirmek istiyoruz ve yıldızın bazen özellikle yeni gelenler için kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz. Pek çok şeyi sevebilirsin, ama her şey senin favorin olamaz .

Kalp, aksine, diller, kültürler ve zaman dilimleri arasında yankılanan evrensel bir semboldür. Kalp daha ifadelidir, bir dizi duyguyu iletmenize ve insanlarla kolayca bağlantı kurmanıza olanak tanır. Ve testlerimizde insanların onu sevdiğini gördük.”

 

 

İLAVE: Twitter’a / X’e “2 kez beğen” “beğen butonuna çift tık” gibi bir özellik ya da beğeni butonu için farklı bir animasyon (henüz) eklenmedi.

 

 

İLAVE: #BrandedFeatures etiketli paylaşımlarda beğeni butonuna basıldığında X belirmeye başladı.

Yorumunuzu yazınız...