George Soros’un 14 Mayıs 2023 günü kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor

 

George Soros’un ülkemizde 14 Mayıs 2023 günü düzenlenen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri ile aynı günde kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddiası sosyal medya platformlarında yaygın şekilde paylaşıldı.

 

Mustafa Armağan: “George Soros Tam da 14 Mayıs seçimlerinin yapıldığı gün kalp krizinden öidü Manidar Adam yine kazandı diyedir”

 

Yusuf Alabarda: “George Soros ölmüş. Hem de böyle bir akşamda.”

 

İhsan Aktaş: “Erdoğan kazandı George Soros kalp krizinden öldü. Kaderin cilvesi”

 

george-soros-kalp-krizinden-oldu-iddiasi

 

Yusuf Kaplan: “Küresel sistemin simsarı, darbelerin tezgâhçısı George Soros ölmüş! İlâ cehenneme zümerâ!”

 

george-soros-olmus-iddiasi

 

Erem Şentürk: “George Soros gebermiş. Bu ara çok işim var ortalık sakinleşince leşine beddua ederiz.”

 

george-soros-gebermis

 

George Soros Öldü Mü?

George Soros, sıklıkla sosyal medya platformlarında ve haber organlarında öldüğü yönünde asılsız iddialar paylaşılan bir isim (2013 yılında Reuters yanlışlıkla George Soros için taziye mesajı yayımlamıştı).

Şüphesiz, her fani bir gün ölümü tadacaktır. Ancak, öldüğü ileri sürülen George Soros (işbu yazı tarihi itibarıyla) hâlâ hayatta.

(Twitter’da 1493 takipçili) İrlanda merkezli Politics For All Ireland adlı profil kaynak gösterilerek paylaşılan George Soros’un 14 Mayıs 2023 günü kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

soros-oldu-iddiasi

 

2023 yılında 93 yaşına giren George Soros’un öldüğüne dair muteber uluslararası bir haber ajansında herhangi bir aktarım yer almıyor.

Soros’un şahsi ve Açık Toplum Vakfı (Open Society Foundations) sosyal medya hesaplarında bir ölüm ilânı paylaşılmamış.

 

İLAVE: George Soros söylendiler üzerine sosyal medya hesaplarından “Kalp krizi geçirdiğim söylentileri tamamen yanlış. Yaşıyorum ve sağlıklıyım.” (“Rumors that I had a heart attack are completely false. I am alive and healthy.“) açıklamasını yaptı.

 

george-soros-olmedim

 

George Soros’un şirketleri, desteklediği sivil toplum kuruluşları ve kendisine yakın kaynaklar bir taziye mesajı paylaşmış değil.

 

George Soros Kimdir?

12 Ağustos 1930 tarihinde Macaristan’ın Budapeşte şehrinde dünyaya gelen Macar asıllı ABD’li iş insanı, yatırımcı ve filantropist George Soros, finansal spekülasyon ve para piyasalarındaki faaliyetlerinin yanı sıra açık toplum odaklı çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Finansal piyasalarda aldığı pozisyonlarla büyük başarılar elde eden Soros özellikle 1992 yılında İngiliz Sterlini’ne karşı yaptığı kısa satış işlemiyle ünlüdür. Bu işlem, İngiliz Sterlini’nin değer kaybetmesiyle Soros’un büyük bir kâr elde etmesini sağlamış ve “Kara Çarşamba” olarak adlandırılan bir finansal çöküşe yol açmıştır.

Forbes gibi bazı kaynaklar, 2021 itibarıyla George Soros’un servetini yaklaşık olarak 9 milyar dolar civarında tahmin etmektedir.

Dünya genelinde farklı birçok ülkede politik, sosyal ve ekonomik konularda aldığı aktif pozisyonlar nedeniyle tartışmalara konu olan George Soros’un demokratik değerleri ve insan haklarını destekleyen birçok kuruluşa finansal destek sunduğu biliniyor.

Özellikle siyasî görüşleri ve finansal gücü bazı kesimler tarafından yoğun şekilde eleştirilen ve karşı-devrim finansörü olarak görülen Soros, birçok komplo teorisiyle gündeme gelmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...