George Orwell’in Evinin Önüne Güvenlik Kamerası Takıldığı İddiası Doğru Değil

Hayvan Çiftliği ve 1984 gibi ünlü distopik romanların yazarı George Orwell’in (1903-1950) İngiltere’deki evinin önüne kameralar takıldığı iddiası asılsızdır.

Yanlış İddia

Orwell’in kült haline gelen ve distopya romanlarının ünlülerinden Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) romanındaki kurgusal “Büyük Birader” (Big Brother) karakteri tarafından katı bir gözetimle vatandaşların hayatının her aşamasını kontrol ederek bireyselliği yok etmektedir. “Büyük Birader bizi izliyor” ifadesi 1984’ü okumayanlar tarafından dahi kitapta aktarılan gözetim mekanizmasının bilinirliğinden etkilenerek yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’teki bu denetleyici gözetim mekanizmasına atıfla, ironi içerdiği iddiasıyla George Orwell’in evinin önüne de kamera yerleştirildiği iddiası dolaşıma girmişti. Her ne kadar ülkemizde yaygın şekilde paylaşılır hâlde olmasa da bu montaj fotoğraf 2012 yılından bu yana kıta Avrupasından birçok sosyal medya hesabı tarafından paylaşılmıştı.

 

George Orwell’in Evinin Önüne Kamera Takıldığını Gösteren Montaj Fotoğraf

 

George Orwell’in Londra Notting Hill’deki Portobello Yolu Numara 22’deki mavi boyalı evinin önünde iddia edildiği gibi bir kamera bulunmamaktadır. CCTV kamera sonradan evin fotoğrafına montajlanmıştır.

 

George Orwell’in Evi (Fotoğraf styleboom.net‘ten alınmıştır)

 

Google Haritalar aracılığıyla da evin önünde bu yönde bir kameranın olmadığı görülebilmektedir.

Montaj fotoğraf, İngiltere’deki ünlü tarihi binaların fotoğraflarına montajla teknolojik eklemeler yapan Steve Ullathorne tarafından oluşturulduğu bilinmektedir.

 

george orwell evi

 

Yorumunuzu yazınız...