İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un çorba dağıtmasının ardından bir sosyal medya kullanıcısı tarafından uydurularak George Orwell’e atfedilen “Sizi önce bir tas çorbaya muhtaç hale getirecekler, sonra bir tas çorba vererek oyunuzu isteyecekler” sözünü dün incelemiştik.

George Orwell’e ait sanılan “Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçekleri söyleyenlerden de o kadar nefret eder.” sözünü de geçmişte ele almıştık.

Bugünkü konumuz yine Orwell’den.

Rüşvetçi politikacıları, düzenbazları, hırsızları ve hainleri seçen halk kurban değildir, suç ortağıdır.” (“A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims… but accomplices“) sözü yaygın şekilde George Orwell’e atfedilerek paylaşılıyor.

Abdurrahman Dilipak, İbrahim Kahveci, Memduh Bayraktaroğlu, Serhat Durmuş, Erdinç Gündüz, Aysel Bereke, Abdulbaki Erdoğmuş, Özlem Sezgin Kılıççı ve Osman Karagüzel gibi köşe yazarlarının paylaştığı bu hatalı atfı Özgür Aybaş ve Bengi Başer‘in paylaşımlarıyla örnekleyecek olursak…

 

rusvetci-duzenbaz-hirsiz-hain

rusvetci-politikacilar-duzenbaz-hirsiz-hain

Hatalı alıntı İngiliz komedyen, aktör, hicivci, film yapımcısı ve yayıncı Ricky Gervais’in 2016 yılındaki paylaşımıyla gündeme gelmişti.

 


 

Yolsuzluk yapan politikacıları seçen kişilerin kurban değil, suç ortağı olduğunu belirten bu söz George Orwell’e ait değil.

Yolsuz politikacıları, düzenbazları, hırsızları, hainleri seçen halkın kurban değil suç ortağı olduğunu ileri süren sözün Orwell tarafından dile getirildiğine dair bir kanıt mevcut değil.

“The Collected Essays, Journals, and Letters of George Orwell” adlı serinin (1968) “An Age Like This, 1920-1940“, “My Country Right or Left, 1940-1943“, “As I Please, 1943-1945” ve “In Front of Your Nose, 1945-1950” bölümlerinde bu alıntıya ilişkin bir cümle geçmiyor.

University College London Orwell Arşivi‘nde de bu sözün izine rastlanamıyor.

Orwell Topluluğu (Orwell Society) ve Orwell Vakfı (Orwell Foundation) tarafından Reuters‘a yapılan açıklamada, bu sözün Orwell’e ait olmadığı, Orwell’in eserlerini içeren koleksiyonlarda bu yönde bir alıntıya dair herhangi bir kanıt bulunamadığı aktarılmış.

Orwell Topluluğu mütevelli heyeti üyesi Benedict Cooper da hazırladığı derlemede bu söze “sahte Orwell vecizeleri” arasında yer vermişti.

Orwell Topluluğu’ndan Leslie Hurst ise Snopes‘a yaptığı açıklamada Orwell’in “Rudyard Kipling” hakkındaki yazısında kullandığı “Günümüzde kendilerine Muhafazakar diyenler ya Liberallerdir, Faşistlerdir ya da Faşistlerin suç ortaklarıdır.” (“Those who now call themselves Conservatives are either Liberals, Fascists or the accomplices of Fascists.”) cümlesinden bu sözün türetilmiş olabileceği görüşünü paylaşmış.

Cooper’ın yanlışlıkla George Orwell’e atfedildiğini belirttiği diğer sözler şöyle sıralanıyor:

“Günümüzün yalanlarını hayata geçirmek için geçmişin gerçeklerini silmek gerekir.”

“Savaşın gerçek olup olmaması veya gerçekse Zaferin mümkün olmaması meselesi değil. Savaşın kazanılması değil, sürekli olması gerekiyor.”

“Bazı fikirler o kadar saçmadır ki, bunlara yalnızca bir entelektüel inanabilir.”

“İnsanlar geceleri yataklarında huzur içinde uyuyorlar çünkü kaba adamlar onlar adına şiddete hazır bekliyor.”

“İnsan iyi yazmazsa iyi düşünemez, iyi düşünemezse başkaları onun yerine düşünür.”

“Gazetecilik, başkasının yayımlanmasını istemediğini yayımlamaktır; geri kalan her şey halkla ilişkilerdir.”

“Halk isyan etmeyecek. Ne olduğunu fark edecek kadar uzun süre ekranlarından başlarını kaldırmayacaklar.”

“Aldatmacanın evrensel olduğu bir dönemde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.”

Fallacy Files adlı topluluk da “Gerçeklik insan zihninde vardır, başka hiçbir yerde yoktur.” sözünün yanlışlıkla Orwell’e izafe edildiğini tespit etmiş.

Yorumunuzu yazınız...