Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın George Soros İle Yaptığı Toplantıdan Fotoğrafın Montaj Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevinde bulunduğu dönemde Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) toplantıları marjında Macaristan doğumlu Yahudi asıllı ABD’li iş insanı ve finans spekülatörü, Açık Toplum Enstitüsü kurucusu George Soros ile 25 Ocak 2003 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıdan fotoğrafın sosyal medyada “montaj” olduğu sanıldığına / iddia edildiğine şahit olunabiliyor.

 

recep tayyip erdogan george soros

 

Anadolu Ajansı’na ait görsellerin derlendiği Anadolu Images adlı portal üzerinde tarama yapıldığında bahse konu fotoğrafın aşağıdaki notla aktarıldığı görülebiliyor:

“TAYYIP ERDOGAN SOROS

DUNYA EKONOMIK FORUMU KAPSAMINDA, AK PARTI GENEL BASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, DUNYACA UNLU YATIRIMCI SOROS ILE GORUSTU. (ANADOLU AJANSI OMER TEKDAL) (20030125)”

 

erdogan soros

 

Söz konusu fotoğraf 27 Ocak 2003 tarihli Star gazetesinde şu şekilde alıntılanmıştı:

 

erdogan soros gorusme
Görsel: Teyit.org

 

Fotoğrafa eşlik eden metin şöyleydi:

“Tayyip Erdoğan Soros’la Görüştü

 

Para sihirbazı lakaplı dünyanın 1 numaralı borsa spekülatörü George Soros, Davos’ta AK Parti Lideri Tayyip Erdoğan’la bir görüşme yaptı. Birkaç yıllık aradan sonra finans dünyasına dönmeye hazırlanan Soros, Türk gecesine de katıldı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ünlü spekülatörün Türkiye’de ortak eğitim projelerine girmeyi planladığını söyledi. Soros, kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü ile Türkiye’de eğitim, sosyal değişim gibi projeleri finanse etmeyi amaçlıyor.

 

Soros, Erdoğan’a Türkiye’de eğitim projelerine girmek istediğini söyledi.

 

tayyip erdogan sorosla gorustu

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte George Soros’la görüştüğü tek an bu değildi.

Yine Anadolu Ajansı’na kayıtlar üzerinde yapılan taramada aşağıdaki toplantılar karşımıza çıkıyor.

27 Ocak 2005 tarihinde yine Davos’ta gerçekleştirilen toplantı:

“BASBAKAN ERDOGAN DAVOS”DA BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN (SAG 1), ULUSLARARASI YATIRIMCI GEORGE SOROS”LA (SOL 1) DAVOS”DA KALDIGI OTELDE GORUSTU. GORUSMEYE MALIYE BAKANI KEMAL UNAKITAN (SAG 2) DA KATILDI. (ANADOLU AJANSI) YASIN ARAS (20050127)”

 

erdogan soros davos

 

soros erdogan davos

 

14 Haziran 2005 tarihinde Türkiye’de gerçekleştirilen toplantı:

“BASBAKAN ERDOGAN, ICG GRUP UYELERINI KABUL ETTI BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN, ICG GRUP UYELERINI KABUL ETTI. KABULDE DEVLET BAKANI VE BASBAKAN YARDIMCISI ABDULLATIF SENER, DEVLET BAKANI ALI BABACAN ILE MALIYE BAKANI KEMAL UNAKITAN DA HAZIR BULUNDU. (ANADOLU AJANSI – ZEKERIYA ALBAYRAK) (20050614)”

 

erdogan icg grup toplantisi

 

erdogan icg grup uyeleri

 

“BASBAKANIN G.SOROS ILE GORUSMESI – ANKARA -BASBAKAN ERDOGAN’IN KABULU… -ERDOGAN, ULUSLARARASI KREDI GRUBU UYELERINI KABUL ETTI (FOTOGRAFLI) ANKARA (A.A) – 14.06.2005 – BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN, ULUSLARARASI KREDI GRUBU (ICG) UYELERINI KABUL ETTI. BASBAKANLIK MERKEZ BINASI’NDA YAKLASIK BIR SAAT SUREN KABULE, DEVLET BAKANI VE BASBAKAN YARDIMCISI ABDULLATIF SENER, DEVLET BAKANI ALI BABACAN, MALIYE BAKANI KEMAL UNAKITAN, AK PARTI GENEL BASKAN YARDIMCILARI SABAN DISLI VE NAZIM EKREN ILE ERDOGAN’IN DIS POLITIKA DANISMANI VE ISTANBUL MILLETVEKILI EGEMEN BAGIS KATILDI. KABULDE, ULUSLARARASI KREDI GRUBU’NU FINANSE EDEN UNLU SPEKULATOR GEORGE SOROS DA BULUNDU. (NEC-VIL-MC) NTV’DE SOROS’A DEGINDIUNLU SPEKULATOR GEORGE SOROS’UN BUGUNKU TOPLANTIDA TURKIYE UZERINE DEGERLENDIRMESI OLUP OLMADIGI SORUSU UZERINE ERDOGAN, GORUSMEDE DAHA COK IRAK, SURIYE VE ORTADOGU’NUN DEGERLENDIRILDIGINI SOYLEDI. ERDOGAN, ”ONLARIN DA HAZIRLAYACAKLARI RAPORLAR VAR. KIBRIS’LA ILGILI COK DESTEKLERI OLDU. SIMDI YENI HAZIRLAYACAKLARI BIR RAPOR VAR. BU RAPORLA ILGILI BEKLENTILERIMIZI DE GORMEK ISTEDILER” DEDI.”

 

george soros görüşmesi

 

Yorumunuzu yazınız...