Videonun Suudi Arabistan Tarafından 5 Milyar Dolar Maliyetle İnşa Ettirilen 60.000 Kişinin İkamet Edebileceği, Herhangi Bir Limana Yanaşabilecek Yüzen Şehre Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dev bir kaplumbağaya benzeyen yüzen şehrin Suudi Arabistan tarafından 5 milyar dolar maliyetle inşa ettirildiği iddiasıyla çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan görüntü şu şekilde:

 

 

Görüntüyle ilgili hatalı söylemi, Twitter üzerinden yaygın şekilde paylaştığı yanlış bilgi dolu tweetleriyle dikkat çeken Tansu Yeğen’in “Bazı insanlar buna sahte diyor – Paylaşmadan önce her zaman kontrol ederim” notuyla aktardığı paylaşımıyla örnekleyecek olursak:

 

“Suudi Arabistan tarafından 5 milyar dolara inşa edilen yolcu gemisinin görüntüsü, küçük bir yüzen şehir. Herhangi bir limana giremeyecek ve 60.000 kişiyi ağırlayacak.”

 

yuzen-sehir-suudi-arabistan

 

Görüntü, Suudi Arabistan’ın inşa ettirdiği yüzen şehre ait değil, hâlihazırda sadece bir konsept tasarım.

Mobil bir yüzen şehir için hazırlanan tasarım Suudi Arabistan’ın 5 milyar dolara inşa ettirdiği yapıya ait değil.

Dev yüzen şehir görselleri mevcut hâliyle sadece bir fikri yansıtıyor.

 

 

Pangeos adlı devasa yat tasarımına ait görüntü Lazzarini Design tarafından oluşturulmuş.

Lazzarini tasarımcıları, böylesi devasa yüzen şehrin inşasının 8 yıllık dönemde 8 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç duyduğunu belirtmiş.

Dev yüzen şehrin inşası için ihtiyaç duyulan dev alan için Suudi Arabistan’da Cidde’ye yakın bölgenin ideal lokasyon olduğu belirtilmiş. Bu aktarım dışında Suudi Arabistan tarafından tasarımın inşasının finansmanının sağlanacağı ya da sipariş geçildiği gibi kesinleştirilmiş bir detay mevcut değil. Yani mevcut durumda dev kaplumbağa şeklindeki yüzen şehir tasarımının Suudi Arabistan’la tek ilgisi, bu projenin inşasının ardından denize açılacağı liman için uygun bölgenin bu ülkede bulunduğunun değerlendirilmiş olması.

 

pangeos

 

yuzen sehir konsept

 

yuzen sehir pangeos

 

Lazzarini Design, hazırladıkları görüntü için şu kısa açıklamayı sunmuş:

“Pangeos, çeşitli oteller, alışveriş merkezleri, parklar, gemi ve uçak limanları ve 60.000 misafiri ağırlamak için gereken diğer tüm tesisleri içeren gezici bir yüzen şehirdir. Terayacht, adını milyonlarca yıl önce geç Paleozoik ve erken Mezozoik dönemlerde var olan süper kıta Pangea’dan alıyor. Pangeos’un uzunluğu 550 metre (1.800 ft) ve kanatlarının en geniş noktası 610 metre (2.000 ft).”

 

Firmanın sosyal medya hesaplarında paylaşılan daha kapsamlı açıklama ise şöyle:

PANGEOS — SEYAHAT EDEN, YÜZEN ŞEHİR

30 metrelik su çekimi ile devasa gövde, dokuz farklı pruvadan oluşuyor ve birkaç bloğa bölünmüş durumda.

Bu, liman alanının girişinden geniş teraslı bir villaya uzanan ana meydana kadar başlar ve daha sonra çeşitli uçan araçların inişini sağlayan üst ‘kabuk’ bölgesi ile özel evlere, binalara ve çatı teraslarına götürür.

Alt alan, 30.000 hücre veya küme bölmesini barındırır ve esas olarak çelikten gerçekleştirilecek şekilde tasarlanan bodrum için batmaz bir yüzer çözüm sağlar.

Pangeos ayrıca denize doğrudan erişim sağlayan 650 metre genişliğinde ve 600 metre uzunluğunda hayali bir Terashipyard altyapısını da entegre etmektedir.

Pangeos, 9 HTS motoru ile donatılmıştır.
Her bir tam elektrikli motor 16.800 hp kapasiteye sahiptir ve çeşitli yerleşik enerji kaynakları tarafından desteklenmektedir.
Bir jet tahrik şanzımanından itilen tera-yapı, 5 deniz mili hızında seyredebilecek.
Yelken açarken, büyük kanatlar dalgaların frenlemesinden enerji kazanacak ve Pangeos, Dünya gezegeni denizlerinde emisyon olmadan sürekli olarak seyredecek.
Ayrıca çatı alanı, terayata güç sağlamak için gerekli temiz enerjinin bir kısmını sağlayan güneş panelleri ile kaplanmıştır.

 

Yorumunuzu yazınız...