Kanal 7’nin Zübük Filminin Tüm Haklarını Satın Aldığı ve TV’de Yayınlanmasına İzin Vermediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Seviyesiz politikacı İbrahim Zübükzade üzerinden Türkiye siyasetinin çarpık ve çirkin yüzüne odaklanan Zübük, hepimizin aşina olduğu bir film. Aziz Nesin’in 1961 yılında kaleme aldığı aynı adlı romandan uyarlanan 1981 yapımı Zübük’ün başrolünü Kemal Sunal, yönetmenliğini Kartal Tibet, senaristliğini Atıf Yılmaz üstlenmişti.

Bugünkü konumuz: Zübük’ün yayın haklarını konu edinen sosyal medyada son dönemde yayılan bir başka asparagas.

 

zübük afiş

 

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda Zübük adlı filmin yayın haklarının Kanal 7’ye ait olduğu, filmin aktarımının günümüzle benzerliği sebebiyle yayımlanmasına izin verilmediği iddiası öne sürüldü.

Bu yöndeki bazı örnek paylaşımlar şu şekilde:

“Zübük filminin tüm haklarını Kanal 7 2006 yılında satın almıştır ve o gün bugündür TV’lerde yayınlanmasına izin vermediği gibi herhangi bir video paylaşım sitesinde de paylaşılmasını engellemektedir.

Zübük’ün kim olduğunu yeni nesil nerden / ancak kitaptan öğrenecek.?”

 

zübük kanal 7
Kanal 7’nin Zübük’ün tüm haklarını aldığı ve gösterimine engel olduğu iddiasını aktaran paylaşım

 

zübük filminin tüm hakları
Can Simitus adlı profilin Kanal 7’nin Zübük’ün tüm haklarını aldığı ve gösterimine engel olduğu iddiasını aktaran paylaşımı

 

 

İLAVE: 2024 yılı Mart ayında söz konusu iddia (Şeref Oğuz’un paylaşımının ardından Cüneyt Özdemir’in yayınında bahsini geçirmesinin ardından) yeniden dolaşıma girdi.

Şeref Oğuz (@serefoguz): “Çünkü Zübük filmimi bir dinci kanal, tüm telif haklarıyla satın alıp, hiç bir yerde yayınlanmasın diye tedbir geliştirmiş de ondan…”

 

 

 

Zübük’ün Yayın Hakları Kanal 7’nin Tekelinde / Sahipliğinde Değil

Sanılanın aksine Zübük’ün yayını, haklarını elinde bulunduran Kanal 7 tarafından engellenmiş değil. Çünkü Kanal 7, Zübük’ün yayın haklarına sahip değil.

Görüşlerini talep ettiğimiz Kanal 7 tarafından iddianın doğruluk payının bulunmadığı tarafımıza şöyle aktarılmıştı:

“Merhaba, dün Teyit.org’a vermiş olduğumuz bilgi aşağıdaki gibidir;

Zübük filminin hakları şirketimize ait değildir. Sinema filmlerinin sahipliği çeşitli firmalarda olup, şirketimiz filmlerin gösterim haklarını satın alır.  Zübük filmi ve Kanal 7 ile ilgili sosyal medyada bahsi geçen iddiaların kurumumuzla ilgili kısmı tümüyle gerçek dışıdır.”

 

zübük yayın hakları
Kanal 7’nin Zübük filminin yayın haklarına ilişkin sunduğu yanıt

 

Kanal 7, 14 Eylül 2020 günü sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada bu iddiayı şöyle tekzip etmişti:

“Twitter’da yayınlanan ‘Zübük’ filmiyle ilgili iddia tamamen gerçek dışıdır. Sinema filmlerinin sahipliği çeşitli firmalarda olup, Kanal 7, filmlerin gösterim haklarını satın alır. Zübük filmi ve Kanal 7 ile ilgili sosyal medyada bahsi geçen iddiaların kurumumuzla ilgili kısmı tümüyle gerçek dışıdır.”

 

kanal 7 zübük
Kanal 7’nin Zübük filminin yayın haklarına ilişkin yaptığı duyuru

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan “Eser Veri Tabanı” üzerinde yapılan taramada Zübük’ün haklarının “ilk yapımcı” sıfatıyla Tür-in Ticaret, Ulusal Video Film A.Ş. ve Erler Film A.Ş. adlı şirketlerde bulunduğu, Kanal 7’ye dair bir ize rastlanamadığı görülmektedir.

 

zübük film hakları
Kültür Bakanlığı’nın Eser Veri Tabanı’nda Zübük’ün film haklarına sahip şirketler arasında Kanal 7’ye rastlanamıyor

 

Erler Film ve Türker İnanoğlu Teyit’e verdikleri demeçte iddiayı tekzip ederek Zübük filminin haklarının Erler Film A.Ş.’ye ait olduğunu, Zübük filmi üzerinde başka bir kurum ya da kuruluşun bir hakkının bulunmadığını, Kanal 7’nin belirli filmi bir süre gösterim için kiraladığını, Kanal 7 ile sözleşmenin aynı yıl sonlandığını belirtmiş.

Ayrıca, iddia edilenin aksine Zübük’ün 2006 yılından sonra TV’de yayımlandığı biliniyor. Sosyal medya taramasında Kanal 7’nin farklı tarihlerde Zübük’ü yayınladığına dair yorumlara erişilebiliyor.

 

kemal sunal zübük

 

Erler Film’in Youtube kanalında diğer filmlerin aksine Zübük’ün yayımlanmamış olmasının ve Youtube gibi platformlarda filmin tamamının yer almamasının bu yanlış algıyı körüklediği anlaşılmaktadır.

 

zübük yayın hakları

 

3 Yorumlar

  1. Şeyda Örüoba Reply

    Zaten sınalgı kanallarının birçoğu artık fazla film oynatmıyor. Gece 3-4 saati diziler kaplıyor. Kemal Sunal filmlerini daha çok uyduda bazıları kaçak yayın şeklinde olan ve film aralarında uzun uzadıya reklam gösteren kanallar yayınlıyor. Ayrıca Zübük filmindeki tipin RTE ile alakası yok. Mesela Zübük, turizme karşı çıkarken muhalifler bugünlerde Erdoğan hükumetini turist çekmek için Covid rakamlarını çarpıtmakla ve Rusya’dan enfekte olmuş turistleri Türkiye’ye alınakla itham etmekteler.

  2. Filme internetten bakıyorum. Filmde anlatılan Zübük eski zamanların vaatlerini yerine getirmeyen siyasetçilerine benziyor. Bıyık bırakması dışında Erdoğan ile benzerlik görülmüyor. Türkiye’de gayriciddi muhalefetle meşgul olanlar var. Filmin yasaklandığı ile ilgili yalan bilgiyi yayanlar bu tip muhalifler olabilir.

Yorumunuzu yazınız...