Hugh Hefner’ın Playboy Malikânesi’nin altında ünlülerin kullandığı tünele ait olduğu sanılan harita ve görseller aslında 1 Nisan şakası

 

1953 yılında Amerikalı iş insanı Hugh Marston Hefner (9 Nisan 1926 – 27 Eylül 2017) tarafından kurulan ABD kökenli yetişkin içerik yayımlayan erkek dergisi Playboy hakkında uzun süredir dile getirilen komplo teorilerinden biri, Hollywood ünlülerinin evlerinden Playboy Malikanesi’ne uzanan tünellerin bulunduğu yönünde.

 

Yetişkin eğlence sektöründe hizmet veren Playboy dergisi kurucusu Hugh Hefner’in 1971 yılından 2017 yılında ölene dek yaşadığı, 20 bin metrekarelik devasa alanı ve 29 odasındaki partilerindeki renkli görüntülerle ünlenen Los Angeles’taki eski evi “Playboy Malikânesi” olarak tanınıyor.

 

 

Playboy Malikânesi’nde eşlerine veya sevgililerine yakalanmadan eğlenmek isteyen ünlülerin kullandığı iddia olunan tüneller çocuk kaçakçılığı, taciz, tecavüz reşit olmayanlarla cinsel ilişki gibi suçlarla da ilişkilendirilmişti.

 

Bu iddianın sosyal medyaya yansımalarından bir örnek sunacak olursak:

 

2023 (@2023T2023):

“İnsan Kaçakçılığının ne kadar şeytani olduğunu görüyor musunuz? Şimdi bu çocukların yeraltı zindanlarına ya da siyasi ve eğlence dünyasının önde gelen isimlerinin bodrumlarına gönderildiğini hayal edin. Hugh Hefner’in “Play Boy” konağının altında devasa bir tünel sistemi vardı.”

 

2015 yılında ise Playboy dergisinin editörlerinin Playboy Malikânesi’ne giden gizli bir geçidin varlığını ifşa ettiği iddiası dolaşıma girdi.

James Caan, Jack Nicholson, Warren Beatty ve Kirk Douglas gibi isimlerin kullandığı ileri sürülen tünelin 1977 yılında görüntülendiği iddiasıyla birtakım fotoğraflar ve haritalar servis edildi.

 

playboy-malikanesi-tunel

 

Büyük ilgi çeken Playboy Malikânesi’nin gizli geçidinin ifşa olduğu iddiası haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşıldı.

Playboy Malikânesi’nin altındaki gizli tünelin ifşa edildiği iddiasını gerçek sanıp aktaran haber sitesi ve sosyal medya paylaşımı örneği şöyle sunulabilir:

 

Milliyet:

“Şimdiye dek hakkında çıkan haberlerin bir adım ötesinde yer alabilecek, Playboy yazarlarının bile şimdiye dek bilmediği bir gerçek çıktı ortaya. Playboy dergisinin kurucusu Hugh Hefner‘in doğum günü için fotoğraf arayışında olan editörlerden biri ofisin arşivine indi ve 1977 yılında Malikane’de çekilmiş bazı kazı fotoğrafları geçti eline…

Pek bir anlam veremedikleri fotoğrafları Malikane’nin yeni genel müdürüne sorduklarında çok olağan bir şeyden bahsediyormuş gibi “muhtemelen onlar 70’li yıllardaki tünel inşaatından kalmıştır” cevabını aldılar.

Malikane hakkında çok enteresan şeyler duymaya alışmış ofis halkı bile gelen cevaba şaşırmıştı. Çünkü iddia ettiklerine göre daha önce hiç böyle bir şey hakkında konuşulmamış, herhangi bir belgeye rastlanılmamıştı.

Ellerindeki ayrıntılı plana göre Malikane’den başlayan tüneller “Mr. J. Nicholson“, “Mr. W. Beatty“, “Mr. K. Douglas“, “Mr. J. Caan” gibi isimlerin evlerine bağlanıyordu. Playboy ekibi kendi ifadelerine göre bir adım daha ileri gidiyor ve bu isimlerin Jack Nicholson, Kirk Douglas, Warren Beatty, James Caan olduğunu düşünüyor.

Çünkü hepsi de 1970’li yılların sonu ve 80’li yılların başında Malikane’nin çok yakınında oturuyordu. Mimari şemalarda, planlarda bir tarihe rastlamasalar da fotoğrafların 1977 yılında çekildiğinden eminler. “

 

Gülter Adalet bir peri masalıdır (@Glter35596621):

“PLAYBOY KÖŞKÜ BİR CIA VE MOSSAD KURULUŞUYDU GETTY MÜZESİ ÖRNEĞİN DİĞER YERLERE BAĞLI TÜNELLER ÇOCUK SEKS PEDOFİLİ YÜZÜĞÜ HOLLYWOOD = PEDOWOOD ADRENOKROM BAĞIŞLARI Hugh Hefner CIA’deydi | 70’li yıllardan ölümüne kadar Mossad Ajanı ve Epstein”

 


 

Hugh Hefner’ın yetişkinlere yönelik çeşitli eğlenceler düzenlemesiyle ünlü evine ünlülerin erişimi için gizli bir tünel bulunduğuna dair bir bulgu mevcut değil.

“Playboy Malikânesi’nin gizli tüneli” iddiasının bir söylenti olduğu biliniyor.

 

Los Angeles’taki ünlü Playboy konağının gizli tünellerine ait olduğu sanılarak paylaşılan harita ve görseller ise Playboy tarafından 2015 yılında yapılan 1 Nisan şakası…

 

Playboy’un “gizli tünel” temalı 1 Nisan şakası, 30 Mart 2015 tarihinde dolaşıma sokuldu.

 


 

“Playboy malikânesinin altında ünlülerin evlerine giden tüneller vardı” (“So, there were tunnels to celebrity homes below the Playboy mansion“) başlıklı 30 Mart 2015 tarihli içerikte şu ifadelere yer verildi:

“Editörlerimizden biri ofis arşivlerinde Hugh Hefner’in doğum gününde yayınlanacak bir özellik seti için fotoğraflar çekiyordu. 1977’den kalma, Malikane’deki büyük bir kazı projesini gösteren bazı Polaroidler buldu. The Mansion’ın yeni genel müdürüne bu fotoğrafları sorduk. Oldukça gerçekçi bir tavırla, “Muhtemelen 70’lerde tünelleri o zaman inşa ettiler” dedi.

Ne?

Playboy’da çalışırken birçok hikaye duyarsınız. Bunlardan bazıları doğru: Playboy Malikanesi aslında Los Angeles’ta havai fişek ruhsatına sahip tek özel konut ve hayvanat bahçesini koruma iznine sahip az sayıdaki konuttan biri. Evde Grotto havuzunu görmenizi sağlayan gizli bir oda olup olmadığı gibi bazılarını doğrulayamıyoruz çünkü o odayı The Mansion’da hiç görmedik. Ama tünel hakkında hiçbir şey duymamıştık.

Arşivde bulduğumuz fotoğraflar şunlar:”

 

“Tünelleri görebilir miyiz diye sorduk. Bir personel, kayıt dışı olarak şöyle dedi: “1989’da bir ara kapatıldıklarını duydum.” Hugh Hefner, 1989’da Oyun Arkadaşı Kimberley Conrad’la evlendi. Genel müdüre geri döndük, o da bu konuyu daha fazla tartışamayacağını söyledi.

Daha sonra The Mansion ekibinden ünlülerin tünelleri hakkında daha fazla bilgi istedik ve Bay Hefner’in yorum yapmak istemediği söylendi. Nicholson, Caan, Douglas ve Beatty’nin temsilcilerine ulaştık ama yorum yapmayı kabul etmediler.

Toplayabildiğimiz tüm bilgiler bunlar. Bu yüzden yardım istiyoruz. 1970’lerde veya 1980’lerde Playboy Malikanesi’ndeyseniz ve siz (ya da babanız ya da tanıdığınız biri) bu ünlü tünellerinden birini gördüyseniz ya da kullandıysanız, lütfen bize [email protected] adresinden e-posta gönderin .”

 

1 Nisan 2015 günü ise “Teyit edildi: Playboy Malikânesi’ne giden ünlü tünelleri bulduk” (“Confirmed: We found the celebrity tunnels to the Playboy Mansion“) başlıklı içerikte ise Playboy, gerçek sanılan “gizli tünel” iddiasının 1 Nisan şakası olduğu, Hugh Hefner’ın elinde “1 Nisan” (“April fools”) yazılı kâğıtla görüntülendiği fotoğrafla duyuruldu.

 

playboy-1-nisan-sakasi

 

Gerçek Sanılan 1 Nisan Şakaları başlıklı derlememize de göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...