Petrol Ofisi’nin 22 Mayıs 2023 Tarihinden İtibaren Döviz Kurunu Merkez Bankası Referans Kuruna 1,5 TL Ekleyerek Belirleyeceği İddiası Doğru Değil

Petrol Ofisi, yaptığı açıklamada tüketiciye yansıyan fiyatlarda TCMB’nin açıkladığı referans kurun geçmişte olduğu gibi geçerliliğini koruduğunu bildirdi.

Yanlış İddia

 

Para politikasının etkisiz kalması ve sıkılaştırıcı makro ihtiyati uygulamaların etkisiyle organize piyasada oluşan döviz kuru ile tezgah üstü piyasada geçerli kur arasındaki makas önemli ölçüde arttı. Dövize olan talep ve döviz tevdiat hesapları üzerindeki kredi korumalı mevduata (KKM) dönüş baskısıyla birlikte spot kur ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan kur arasındaki marj %10’un üzerine çıktı. Bu durum da ikili kur sisteminin giderek yaygınlaşması beklentisini kuvvetlendirdi.

Böylesi bir ortamda sosyal medya platformlarında Petrol Ofisi Grubu’nun ödeme ve satışlarını “Merkez Bankası kuru + 1.50 TL” ile yapacağını duyurduğu iddiası dolaşıma girdi.

Adı geçen akaryakıt firmasının serbest piyasa kuruna ilave marj koyacağını duyurduğunu ileri süren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Barış Yazgan (@brsyzgn): “Petrol ofisi, MB Kuru + 1,5 TL kur uygulamaya başlamış… Geliyor gelmekte olan derken geldi… Artık memlekette herkes kendi kurunu uygulayacak anlaşılan…”

 

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV): “Merkez Bankası kuru+1,50 TL döviz kuru, hayırlı olsun!”

 

 

Petrol Ofisi’nin kurum ortaklarına gönderdiği açıklama olduğu iddiasıyla paylaşılan metin şu şekilde:

“Değerli İş Ortaklarımız / Müşterilerimiz,

Döviz piyasalarında 14.04.2023 tarihinden itibaren yaşanan gelişmeler sebebiyle bankaların uyguladığı döviz kuru ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz kurları arasında ciddi farklılıklar oluşmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere şirketimizin ticaretini gerçekleştirdiği petro kimya ürünleri esas itibariyle ithalata bağımlı olup ilgili ödemeler şirketimiz tarafından yabancı para cinsinden yapılmaktadır. Dolayısıyla gelinen aşamada; 22.05.2023 Pazartesi günü itibariyle sizlerle olan ticari ilişkilerimizde döviz/TL esaslı yapılan satışlarda, ödemeye esas alınacak Türk Lirası cinsindeki tutar; “TCMB + 1,5 Türk Lirası” döviz kuru ile belirlenecek olup, kurlardaki söz konusu fark günlük bazda takip edilecek ve farkın kapanmasına mütakip rutin uygulamaya geri dönülecektir.

Para piyasalardaki durumun değişmesi halinde güncel bilgilendirme tekrar yapılacak olup, anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,”

 

petrol-ofisi-merkez-bankasi-kuru-arti-15-tl

 

Petrol Ofisi, yaptığı açıklamada tüketiciye yansıyan fiyatlarda TCMB’nin açıkladığı referans kurun geçmişte olduğu gibi geçerliliğini koruduğunu bildirdi.

“Petrol Ofisi’nin akaryakıt fiyatlarını belirlerken TCMB kuruna 1,5 lira eklediği” şeklindeki iddianın gerçeği yansıtmadığının aktarıldığı açıklama metni şöyle:

“Kamuoyunun bilgisine,

Petrol Ofisi Grubu olarak koşulsuz şeffaf yönetişim anlayışımızdan hareketle, sosyal medyada ve bazı haber mecralarının internet sayfalarında ‘Petrol Ofisi ödeme ve satışlarını Merkez Bankası kuru + 1.50 TL ile yapıyor’ şeklinde yer alan mesajlara istinaden açıklama yapma gerekliliği duyduk.

Paylaşılan metin Petrol Ofisi Grubu’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Tüketiciye yansıyan fiyatlarımızda TCMB’nin açıkladığı referans kur geçmişte olduğu gibi geçerliliğini korumaktadır.”

 

petrol-ofisi-doviz-kuru-aciklamasi

 

Daha önce akaryakıt fiyatlarının belirlenme süreci değindiğimiz “Petrol Üretimi ve Fiyatı Hakkında Hatalı Söylem ve İddialar” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...