Psikolog, yazar ve sunucu Tuba Kılıç’ın Bekir Develi’nin Youtube programında sarf ettiği “evli bir kadın evli bir erkeğe aşık olabilir” cümlesine sosyal medyada evlilik dışı ilişkinin meşrulaştırılmaya çalışıldığı algısıyla tepki gösterildi.

 

Bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkiyle karşıladığı, söz konusu programdan alınan görüntüyü içeren paylaşımlar şöyle:

 

23 Derece (@yirmiucderece): “➖ Bir YouTube kanalına konuk olan kadının sözleri tartışma yarattı! ‘Duyguları kontrol edemezsin. Evli bir kadın evli bir adama aşık olabilir!'”

 

bilal (@kuskunakplii): “Şaka mı bu”

 


Söz konusu programda Tuba Kılıç, evlilik dışı ilişkiyi ve aldatmayı meşrulaştırmamış.

 

Programdan ilgili kısmın devamı izlendiğinde -yayındaki ifadeleri kırpılarak paylaşılan- Tuba Kılıç’ın insanların duygularını değil duygularına verdikleri tepkiyi yönetebileceğini, evli olduğu hâlde bir kadının başka bir erkeğe ilgi duyan ve sevgi besleyen kadının aldatıp aldatmayacağının, eşine sadık kalıp kalmayacağının önemli olduğunu belirttiği görülüyor.

 

Paylaşılan görüntü Bekir Develi’nin Youtube kanalında 9 Aralık 2022 tarihinde yayınlanan “Bekir Develi ile Peynir Gemisi” adlı programdan alınmış.

 

 

Bahse konu yayından ilgili anda sarf edilen ifadelerin dökümü şöyle:

Tuba Kılıç: “Öfkeyi kontrol etmeyeceğiz. Öfkenin oluşturduğu davranışı kontrol edeceğiz. Duyguları kontrol edemezsiniz. Yine söylüyorum çok iddialı olacak. Evli bir kadın başka evli bir adama aşık olabilir. Bu meşru helal demek değil. Duygusunu kontrol edemez. Ya da başka bir adam, ya da kendinden yaşça büyük birine aşık olabilir, ilgi besleyebilir. Burada bunu asla kınayamayız. Yargılamayız. Neyi yargılarız şey olarak adil bir düzlemde.”

Bekir Develi: “Bu temayülü yargılayamayız. Buradan seni ezerler. Buraya gireyim. Bu temayülü yargılayamayız. Cenab-ı Allah erkeği bir kadına meyletme duygusuyla kadını da erkeğe meyletme hissiyle yaratmıştır. Ve bu normaldir. Biz bu cinsel eğilimleri tuhaf olan insanlara neden kızıyoruz? Çünkü yaratılışa uygun değil diye. Yaratılışla uygun olan budur bu normaldir, biz meylederiz ancak bunu kontrol edememek bu duyguyu engellemeye gem vurmaya çalışmadan bunu nefsani bir şekilde ortaya pata küte saçıp yaşamak işte bu sıkıntılı. Bunu .. seni farş ederler…”

Tuba Kılıç: “Burada birini sevmek ahlaksızlık değildir. O sevgiyle ne yaptığın, ahlaklı bir duruş mu? Bağrına taş basıp nefsine gem vurduğun mu? Allah’a sığındığın mı? Budur yani. Şimdi Peygamber Efendimiz …”

Bekir Develi: “Yani Hz. Yusuf öyle diyor ya, biz seni durdurduk sonradan meyledecektin.”

Tuba Kılıç: “Çok güzel. Kurtardın beni abi.”

Bekir Develi: “Bu var biz meyledecektik ama Allah bize bu duyguyu veriyor ondan sonra diyor ki bununla savaş. Ya da bu duyguyu eşine karşı kullan. Bu duyguyu çocuklarına ailene efradına, bu meşru halka dışına taşırmamak da işte bu senin imtihanın. Bu yüzden bu dünyadasın diyor.”

Tuba Kılıç: “Yani şu değil o zaman oraya da girmeyi çok istiyorum burada ama bilmiyorum ne kadar vaktimiz var şöyle bir durum var. Peygamber Efendimize biri geliyor diyor ki ‘Ya Resulallah zina yapacağım’ diyor. Burada Peygamber Efendimiz kınadı mı yargıladı mı? Beni linç edecekseniz bu zihniyette bakalım o zaman yani edileceksem bu anlamda.”

Bekir Develi: “Arkadaş öyle bir baskı kurdular ki insanların üstüne”

Tuba Kılıç: “Ne diyeceğimizi şaşırıyoruz.”

Bekir Develi: “Ne söyleyeceğini ne niyetle neyi söylediğimizi biliyoruz fakat her şeyin altına şerh düşüyoruz ya. Manyak ettiler insanları.”

Tuba Kılıç: “Ya o o kadar canlı yayın yapıyoruz ya biz Diyanet TV’de. Konuklar da öyle. O kadar tedirgin oluyoruz, canlı yayın bir şey söyleyeceğiz. Bir şey söyleyecek… Biz biliyoruz neyi ne niyetle söylediğimizi. Şuradan bir iki cümlemiz alınsa dediğin dil oluşsa abi…”

Bekir Develi: “Neyse biz hallederiz kanal bizim Allah’tan bir daha gelirsin.”

Tuba Kılıç: “Orada söylediğim şey şu Peygamber Efendimiz yargıladı mı bu şeyi”

Bekir Develi: “Hayır öyle yapmadı yapamazsın. Sen nasıl böyle bir istek duyarsın Allah da belanı versin demedi yani.”

Tuba Kılıç: “Burada insanı anlamak çok önemli yargılamadan kınamadan, kınadıkça başına geleceğini bir şekilde o enerjinin dönmesiyle çağırmayla..”

 

Tuba Kılıç, evlilik dışı ilişkiye karşı görüşlerini sosyal medya hesabında şu ifadelerle aktarmıştı:

“Evlilik yıllar geçtikçe rutine biner, alışkanlığa evrilebilir. Fakat zaman geçtikçe sıradanlaştık diye sosyal medyada yeni ve yasak bir ilişki arayışına girmek, sıkıldım artık oynamayacağım ben! Bana ne! Bana ne! diyen 0-6 yaş çocuğun dönemine ait bir özelliktir.

Helali olana ayırmadığı zamanı, göstermediği merakı ve ilgiyi bir sosyal medya hesaptan karşı cinse göstermek en başta kutsal olan nikah akdine ihanettir. Gizemli veya yasak olana duyulan heyecan ilkel beynin salgısıdır. İlker beyin haz arayışında diye onun benlik saygısına tasmasını geçirmesine müsaade etmek ön beyni devre dışı bırakmaktadır.

Evliliğinizde mutsuz olabilirsiniz, ortak zaman ve mekan oluşturamıyor olabilirsiniz. Fakat iltihaplanmış bir evliliğe çözüm bulmadan üzerine sağlıklı bir ilişki inşa edemezsiniz. Ya ilişkinizi ve evliliğinizi noktalayacak ve yeni bir yola gireceksiniz ya da mevcut yolunuzdaki taşları ve çamurları temizleyeceksiniz. Ki bu bir yetişkinin ilişki sorumluluğunu almış olmasının sonucudur.

Sosyal medyada ya da farklı dijital platformlarda duygusal ilişki yaşayanlar bunun bir libido meselesini zamanla anlıyor. Çünkü herkes biliyor ki bu mesele sadece duygu paylaşımı ile kalmıyor biraz güven zemini bulur bulmaz fotoğraflar ve görüntülü aramalar başlıyor. Kimse kimseyi kandırmasın cinsel dürtüleri dizginlemek nefs meselesidir. Ve günümüzün en sıkıntılı meselesi haline geldi.

Nefsi doyurmanın helal dairedeki dinamikleri eşler arasındaki o helal daireyi beslemek ile mümkün. Evlendik diye flörtleşmeyi, birbirine kur yapmayı bırakan çiftler kaybettiği mutluluğu bir bataklıkta aramaya başlıyor. Bataklık ise hem adım atanı hem de adım atanın adını temsil edeni çekiyor kendisine…

Evlilikte eş’e duyulan sorumluluğu ve vefayı hiçe sayabilirsiniz fakat Allah’a verilen sözü yine onun koyduğu kaidelerle bozmak gerektiğini unutmayın. Müslümanım diyen biri, eşini sevdiği için aldatmayan değil, aldatmak haram olduğu için yapmayan olmalıdır. Zira devgi ile tutulan şeyler, zor zamanlarda sarsılabilirken imanın ipi ile tutulursa kopmaz.

Evliliğini çocuklar için sürdürenler, gönül ilişkisi özel alanım veya hayatım diyerek bunu devam ettiremez. Evli bir adamın ya da kadının gönlü de nefsi de evidir, evliliğidir. Bu evliliğe yasak bir ilişkiyi mutsuzum diyerek angaje edemez. Bir kişi evlilik akdi altında yaşarken çocukları için bile evliliği sürüyorsa çocuklarına karşı sorumluluğu o eve haram bir ilişki bulaştırmamasıdır.”

 


Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

Yorumunuzu yazınız...