Uğruna Ölmekse Seni Yaşatmak Bin Kere Ölürüm De Adına Leke Sürdürmem, Gururdur Namustur Bayrak Ve Sancak, Aksa Da Kanım Zalimi Güldürmem!” Sözünün Necip Fazıl Kısakürek’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Gün geçmiyor ki uydurulmuş bir vecize toplumda ön plana çıkmış bir şahsiyetin ağzından çıkmış gibi lanse edilmesin.

Necip Fazıl Kısakürek de, sarfetmediği halde kendine birtakım sözler atfedilen kişilerden.

Uğruna ölmekse seni yaşatmak bin kere ölürüm de adına leke sürdürmem, gururdur namustur bayrak ve sancak, aksa da kanım zalimi güldürmem!” sözü, Necip Fazıl Kısakürek’e ait olmadığı halde -ilk defa kim tarafından ne zaman yapıldığı belli olmasa da- Necip Fazıl Kısakürek’e aitmiş gibi kullanılır hale gelmiş.

Büyük Doğu Yayınları’ndan Suat Ak, “Nerden bulduğunu sormak lazım. İfade ve üslup üstâda ait değil. Üstât adına açılmış sayfalardan yayılıyor bunlar. İyi niyetle düşülen hatalar olabilir fakat kaynak gösterilmesi gerekir. Bizim bilmediğimiz kaynaklarda geçiyorsa bizimle paylaşabilirler, biz de yayımlarız.” şeklinde demeç vererek bu aforizmanın Necip Fazıl Kısakürek’in kaleminden ya da ağzından çıkmadığını teyit etmişti.

Bahsettiğimiz hatalı kullanımın bir örneğini, eski futbolcu ve AKP Milletvekili Alpay Özalan’ın attığı bir tweette görmüştük. Özalan, TBMM’de karıştığı kavganın fotoğrafı ile birlikte bu sözü “Necip Fazıl Kısakürek” imzasıyla paylaşmıştı.

 

 

Osman Diyadin, Sanalbasin.com’da 13 Ocak 2017 tarihli “Sadakat ve Vefa!..” başlıklı yazısında bu söze Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğunu açıkça zikretmeden yer vermişti.

 

2 Yorumlar

    • malumatfurus Reply

      Bu yazıyı hazırlarken bu derlemeye rastlamıştık. Güzel bir emek ürünü. Aynı şey diğer başka yazarlar için de yapılabilir. Can Yücel’e ait olmayan şiirler, Neyzen Tevfik’e ait olmayan sözler gibi. Hatta var birkaç derleme. NFK’ya ait olmayan diğer sözlere, vakit olunca eğileceğiz inşallah. Teşekkürler yorumunuz için.

Yorumunuzu yazınız...