“Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz ev de ya satılıktır, ya kiralık” sözünün Necip Fazıl Kısakürek tarafından dile getirildiğine dair bir delil mevcut değil

 

Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz ev de ya satılıktır, ya kiralık” sözüne “Necip Fazıl Kısakürek’e Yanlışlıkla Atfedilen Sözler ve Şiirler” başlıklı derlememizde değinilmişti; ancak, yaygın şekilde hâlâ paylaşılıyor olması nedeniyle ayrı bir yazıda ele alalım istedik.

 

ortusuz-kadin-perdesiz-eve-benzer-ev-ya-satiliktir-ya-kiralik

 

Bahsi geçen sözün sıklıkla Necip Fazıl Kısakürek’in imzasıyla eşi Neslihan Hanım ile birlikte yer aldığı fotoğrafıyla birlikte paylaşıldığı da görülüyor.

 

ortusuz-kadin-perdesiz-eve-benzer-ev-ya-satiliktir-ya-kiralik-diyen-necip-fazil-kisakurek-ve-esi

 

Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz ev de ya satılıktır, ya kiralık” sözü Necip Fazıl Kısakürek’e ait değil.

Necip Fazıl Kısakürek’e ait eserlerde bu söz yer almıyor.

Yaşadığı dönemden muteber kaynaklarda sözün Necip Fazıl Kısakürek tarafından dile getirildiğine dair bir aktarıma rastlanamıyor.

Necip Fazıl Kısakürek’in eşi Neslihan Kısakürek de başörtüsüzdü. Neslihan Kısakürek, hayatının hiç bir döneminde örtünmemişti.

Büyük Doğu Yayınları bilgisi dahilinde paylaşım yapan NFK Asılsız Sözler adlı sosyal medya profili ve Necip Fazıl Kısakürek’e izafe edilen sözler hakkında yıllardır kapsamlı bir araştırma yürüten www.n-f-k.com adlı internet sitesi de bu söze “Necip Fazıl’a Ait Olmayan Sözler” başlıklı derlemelerinde yer verdi.

Bahsi geçen sözün Necip Fazıl Kısakürek’e ait olmadığı Necip Fazıl Vakfı ve Büyük Doğu Yayınları tarafından da teyit edildi.

Necip Fazıl Kısakürek’in torunu Emrah Kısakürek de mezkûr ifadelerin dedesine ait olmadığını belirtti.

Emrah Kısakürek, dedesi Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili verdiği bir röportajda paylaşılan ifadelerle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

Soru: “Sosyal paylaşım sitelerinde Üstad Necip Fazıl imzalı sözler dolaşıyor. Bunlardan biri, “Başörtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev de ya satılıktır ya da kiralık.” Üstad’ın sevenleri bu sözü baz alarak olumsuz düşüncelere kapılıyorlar. Sizce böyle bir söz söylemiş midir?”

 

Emrah Kısakürek: “Üstad’ın eserleri bellidir. Eserlerinde olmayan laflara daha itidalli yanaşmak lazım. Ancak sosyal paylaşım sitelerinde sorgulama olmadan geleni paylaşmak adeti bulunduğu için, Üstad’a ait olmayan birçok söz sanki onunmuş gibi dolaşmaktadır. Tamamen mesnet dışıdır. Küfür kendisine yakışanı yapmaktadır. Dedemi iyi tanısınlar ondan sonra konuşsunlar. Üstad hakkındaki görüşlerini kimin paylaştığı belli olmayan kaynaksız laflara bakıp değiştirenler için onlar adına üzülürüz.

Üstadın 1943’den ölümüne kadar, “Anlaşılmadan benimsenmek”le, “tanınmadan dışlanmak” arasına sıkışan bir yalnızlık kesitinde yaşadığı düşünülürse Üstad hakkındaki düşüncelerini daha Üstad’dan bir eser dahi okumadan değiştirmeleri çok da önemli değil.”

 

Bu sözün Necip Fazıl Kısakürek’e ait olmadığını belirten sosyal medya kullanıcılarına ilgili paylaşım sahibinin “Olmadığına dair kaynak?“, “Sen söylemediğini ispatla!“, “Bu söz ona ait değil diyenleri ispata davet ediyorum ispatlayan ona ait olmadığını inanalım kaynak falan verin ama bak!!!” gibi ifadelerle yanıt verdiği görülüyor.

İddia sahibi iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Bir söylemin gerçekte var olmadığı ispatlanamaz, ancak olduğu ispatlanabilir. İspat yükü, bir sözün bir şahsa ait olduğu iddiasında bulunana düşer. “Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar” ve “Bir İspat Yöntemi Olarak “Dedin!” ve “Söyledin!” Söylemi” başlıklı yazılarımızda bu hususa değinmiştik.

 

Benzer şekilde “Kim Demiş” başlıklı şiirin de Necip Fazıl Kısakürek’e ait sanıldığı görülüyor:

 

Kim demiş Avrupa insanı medeni?
Ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!

 

Kul olmak çağdışıyken, soyunmak çağdaşlık,
Din kardeşliğini bıraktık biz, ecnebiyle kaynaştık..
Sünnet sakal yobazlık, top sakalsa medeni..
Unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni..

 

* Geçmişte sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu sanılan “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” sözlerini paylaşan okul müdürü Şahin Özdemir açığa alınmıştı.

 

3 Yorumlar

  1. İçki,kumar,Arap hayranlığı,Türkçe düşmanlığı,şeriat özlemi( İBDA-C) her pislik de ,o söz de bu şair buzuntusuna aittir.Kaldırımlar,Otel Odaları gibi 3-4 şiirinin dışında çağdaş Türk şiirine hiçbir katkısı olmayan Arap artığıdır.

    • İslam’ı ve araplığı birbirinden ayırt edemiyorsunuz galiba. Onun davası İslâm’dı. Hem sizin türk şiirine ne katkınız var ki çoğu yazar ve sanatçı tarafından üstad diye anılan bir şahsa böyle küçümser sözlerle atıfta bulunuyorsunuz.

    • Necip Fazıl denilip geçilecek adam değildir, öyle 2 tane şiirle piyasada da değildir. Kötü alışkanlıkları hayatının ilk zamanlarında var olan bir şahsiyettir, Atatürkte de vardı içki ona bakarsak. Necip Fazıl gibi bir düşünüre laf etmek sizin ne haddinizedir.

Yorumunuzu yazınız...