ABD’li askerlerin 6 ve 9 Ağustos 1945’te Japonya’ya atılan atom bombasını pastayla kutlarken görüntülendikleri iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, Bikini Mercanadası’nda 1946 yılı Temmuz ayında düzenlenen atom bombası testlerinin sonuçlarının kutlamasına ait

 

ABD, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru ilerlenen dönemde Japonya’nın Hiroşima kentine attığı 6 Ağustos 1945 tarihinde “little boy” (küçük çocuk) lakaplı atom bombası ile yaklaşık 140 bin kişinin, akabinde Nagasaki kentine 9 Ağustos 1945 günü attığı “fat man” (“şişman adam”) lakaplı atom bombası da yaklaşık 80 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.

Sosyal medyada ABD’nin Japonya’nın adı geçen 2 kentine attığı atom bombasının yıkımını kutladığı anı yansıttığı iddiasıyla “Yıl 1946. Amerikan ordusu mensupları attıkları atom bombasını ‘atom bombası’ şeklindeki pastayla kutlarken” notuyla aşağıdaki görselin paylaşıldığı görülüyor.

 

atom-bombasi-kutlama

 

Ancak, sanılanın aksine atom bombası şeklindeki pasta ile yapılan kutlama Japonya’nın atom bombaları ile savaş dışı bırakılmasıyla ilişkili değil.

Paylaşılan görsel, ABD tarafından Bikini Mercanadası’nda 1946 yılı Temmuz ayında düzenlediği “Kavşak Harekâtı” (“Operation Crossroads”) adlı atom bombası testlerinin sonuçlarının kutlamasına ait.

Başarılı geçen operasyonun ardından Amiral William Henry Purnell Blandy ve eşi, Tuğamiral George M. Lowry ile birlikte mantar bulutu şeklindeki pastayı keserken görüntülenmiş.

Fotoğraftaki pastanın üzerinde “operation crossroads” yazısı görülebiliyor.

 

atom-bombasi-pasta

 

Tennessee Sanal Arşivi‘nde bahsi geçen görsel için sunulan notun Türkçemize çevirisi Google Translate vasıtasıyla şöyle aktarılabilir:

Bikini Atoll’de “Operation Crossroads” kutlanıyor

Bu fotoğraf, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Amirali William Henry Purnell Blandy, Amiral Blandy’nin karısı ve Tuğamiral George M. Lowry, 1946’da Pasifik Okyanusu’ndaki Bikini Mercan Adası’nda gerçekleşen atom bombası için bir dizi test olan “Operation Crossroads”u kutluyor. Fotoğrafın arkasında şunlar yazılı: 3264. Washington’dan Associated Press Photo. Dikkat: Kredi Kullanın. “Amiral ‘Atomik’ Pastayı Kesiyor. Yardımcısı. Amiral WHP Blandy (solda), Bikini Atom Bombası Testleri komutanı, Ordu Savaşı Subay Kulübü’ndeki bir resepsiyonda bir atom patlamasının mantar şeklinde bir melek yemeği pastasını kesiyor College, Washington, DC, 5 Kasım. Yanında Bayan Blandy ve Arka Amir FJ Lowry var. Washington papazı Rev. A. Powell Davies, 10 Kasım vaazında resimde görüleni “tamamen iğrenç” olarak nitelendirdi. (Bkz. Fotoğraf No. 3262, fotoğraflı Davies’i gösterir) Associated Press Photo. WXABC RM WX POST IN (WX STAR OUT) (PA OUT)

Rev. A. Powell Davies ve Sovyetler Birliği’ndeki muhabirler de dahil olmak üzere diğerleri, bu görüntüyü, ABD’nin II. 1946 yazında, İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra, Ortak Ordu Donanması görev gücü, Marshall Adaları’ndaki Bikini Mercan Adası’nda en büyük Amerikan nükleer silah testlerini gerçekleştirdi. Crossroads Operasyonu olarak bilinen bu testlerin amacı, nükleer bombaların donanma gemilerine karşı ne kadar etkili olacağını belirlemekti. ABLE ve BAKER olarak bilinen iki test yapıldı. Donanma Koramiral William HP Blandy operasyonu yönetti. Doksan beş hizmet dışı bırakılmış gemi mevcuttu ve bombaların canlıları nasıl etkileyeceğini belirlemek için bu gemilere canlı hayvanlar yerleştirildi. Bunlar, büyük bir basın grubunun da dahil olduğu bir izleyici kitlesi tarafından kamuya duyurulan ve gözlemlenen ilk testlerdi. Operasyonlar Kavşağı, radyasyonla ilgili endişeler nedeniyle 10 Ağustos 1946’da sona erdi. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri 1958 yılına kadar Marshall Adaları’nda nükleer silahları test etmeye devam edecekti.

 

Yorumunuzu yazınız...