Amerikalıların İkinci Dünya Savaşı’nın Sonlarına Doğru Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki Kentlerine Atılan Atom Bombalarından Uzun Yıllar Sonra Haberdar Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Haşmet Babaoğlu, Sabah Gazetesi’nde 31 Mayıs 2016 günü yayınlanan “Yaparlar ve Asla Pişman Olmazlar” başlıklı yazısında, kendi tarihimizin de ötesine geçerek ABD yakın dönem tarihine ilişkin ilginç  fakat bir o kadar da yanlış bir iddiada bulunmuş:

"Ne tuhaf! Şimdi Amerikan medyası 1940'ların sonu, 50'lerin başlarına ait defterleri açıyor. Neler öğrenmiyoruz ki! Mesela sıradan Amerikalılar uzun yıllar Hiroşima'dan üç gün sonra Nagasaki'ye de atom bombası atıldığından habersiz kalmışlar."

Haşmet Babaoğlu’nun Amerikalıların uzun yıllar Hiroşima’dan üç gün sonra Nagasaki’ye atom bombası atıldığından habersiz kaldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

ABD, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru ilerlenen dönemde Japonya’nın Hiroşima kentine attığı 6 Ağustos 1945 tarihinde “little boy” (küçük çocuk) lakaplı atom bombası ile yaklaşık 140 bin kişinin, akabinde Nagasaki kentine 9 Ağustos 1945 günü attığı “fat man” (“şişman adam”) lakaplı atom bombası da yaklaşık 80 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.
9 Ağustos 1945 günü Nagasaki’ye atılan atom bombası aynı gün ABD basınında haber olmuştu. Yani Amerikalılar Nagasaki’den bihaber kalmamıştı.

 

ABD’de 9 Ağustos 1945 günü yayınlanan gazetelerde, aynı gün Japonya’da atılan bombanın haberleri manşetleri süslemişti:

“Guam, Thursday, Aug. 9 — Gen. Carl A. Spaatz announced today that a second atomic bomb had been dropped, this time on the city of Nagasaki, and that crew members reported “good results.” “

 

New York Times’ın “Atom Bomb Loosed on Nagasaki” manşetli 9 Ağustos 1945 tarihli sayısının kapak sayfası:

 

Nagazaki Atom Bombası Haberi

 

Boston Herald Gazetesi’nin 9 Ağustos 1945 tarihli “Atom Bomb Hits Nagasaki” manşeti:

 

Atom bombası Nagazaki

 

İlaveten, Günter Anders Frankfurt Okulu üyesi değildir. Haşmet Babaoğlu Günter Anders’in Frankfurt Okulu üyeliğini uydurmuş görünüyor…

 

Yorumunuzu yazınız...