Fotoğraftaki 3 Boyutlu Çukur Hissi Veren Optik İllüzyon İçeren Zemin Kaplaması Çalışmasının Okul Koridorunda Çocukların Koşmasını Engellemek İçin Yapıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada bağlamından kopartılarak paylaşılan görsellere aşinayız.

Bugün aktaracağımız konu, (öğretmenlerin büyük baş ağrısı) okul koridorlarında koşan çocukları engellemek amacıyla yapıldığı sanılan çukur hissi veren optik illüzyon içeren zemin kaplaması görseli…

 

koridor zemin kaplama

 

Görsel hakkında yanlış aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Okul koridorunda çocukların koşmasını engellemek için yapılmış üç boyutlu, çukur hissi veren çalışma!”

 

okul koridorunda cocuklarin kosmasini engellemek icin

 

“Koridorda hızlı koşulmasın diye yapılmış 3boyutlu derinlik hissi veren zemin kaplaması… Okulunuzda uygulamayı düşünür müydünüz??”

 

koridorda hizli kosulmasin diye yapilmis

 

İşin aslı: Sanal alemde karşılaşılan bir optik illüzyon içeren zemin kaplaması görseli üzerine okul koridorlarında koşan çocukların engellenme amacı ile ilgili hikâye uydurulmuş.

Sanılanın aksine görseldeki zemin kaplaması bir okuldan değil. Hâliyle, çocukların koridorda koşmasını engellemek için hazırlanmış da değil.

Söz konusu koridor zemin tasarımı, İngiltere’nin Manchester kentinde faaliyet gösteren Casa Ceramica Tile Company adlı firma tarafından, zemin kaplaması ile nelerin başarılabileceğini göstermek üzere gerçekleştirilmiş.

Söz konusu firma, optik illüzyon içeren zemin kaplama çalışmalarına ait görselin sanal alemde yanlış algıyla yaygın şekilde paylaşılmasının ardından internet sitelerinde yayımladıkları yazı ile gerçeği açıklamıştı.

Firmanın, söz konusu zemin kaplamasının giriş katlarına ait olduğunu ve sosyal medyada paylaşılan iddianın asılsız olduğunu vurguladığı yazısından bir bölümün Türkçemize çevirisi şöyle sunulabilir:

“Geçen hafta giriş katımızla internette viral olduk! ‘Wonky Floor’dan ‘Bu kat insanların koşmasını durdurmak için kuruldu’ya kadar çeşitli başlıklarla, durum böyle değil!

 

Yeni showroomumuzu oluştururken, müşterilerimizin ziyaretlerini gerçekten hatırlamalarını sağlayacak ve fayanslarla neler yapılabileceğini gösteren bir girişe ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Tüm sınırları zorlamak.

 

Çıplak gözle zemin biraz pürüzlü görünse de, gerçek illüzyonun hayata geçirildiği bir kameradan bakana kadar değildir. Müşteriler içeri girdiklerinde hayrete düşüyorlar, ağızlarından ilk çıkan şeylerden biri bu ve sonra onlara bir kameradan bakıldığında ne olduğunu gösterdiğimizde daha da şaşırıyorlar.”

Casa Ceramica, kurgu anlatıyı paylaşan bir sosyal medya kullanıcısına iddianın gerçeği yansıtmadığını şöyle aktarmıştı:

“Merhaba Antonio, paylaşım için teşekkürler. Burası bizim giriş katımız, internetin inandığının aksine, insanların içinden geçmesini durdurmak için tasarlanmamıştır. Fayanslarla neler başarılabileceğini göstermek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda tamamen düzdür ve yalnızca lens aracılığıyla gerçekten canlanır.”

 

koridor cukur

 

Görselin arka planına daha önce Snopes da değinmişti.

 

Bir Yorum Yazın