Paylaşılan Görsellerin NASA Tarafından Uzaydan Çekilen Dünya Fotoğrafları Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde “Nasa tarafından uzaydan çekilen dünya fotoğrafları” olduğu sanılarak paylaşılan görseller aslında Anton Balazh adlı Rus grafik tasarımcının NASA görevlileri tarafından çekilen fotoğrafları baz alınarak tasarlanmış.

Paylaşılan görsellerden Türkiye ve Arap Yarımadası odaklı olanlar şu şekilde:

 

turkiye uzaydan model

 

uzaydan arap yarimadasi

 

Hatalı aktarımları örnekleyelim…

 

Habertürk:

“Dünya Uzaydan Böyle Görünüyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Rus kozmonotların, özel bir teknikle hazırladığı dünyanın gece uzaydan çekilmiş fotoğrafları.”

 

dunya uzaydan boyle gorunuyor

 

Yeni Akit:

“Dünya uzaydan böyle görünüyor

Nasa tarafından uzaydan çekilen dünya fotoğrafları gerçekten harika…”

 

nasa tarafindan cekilen dunya fotografi

 

Sanılanın aksine Türkiye, Doğu Akdeniz havzası ve Arap Yarımadası görselleri NASA tarafından kaydedilmemiş, Rus fotoğrafçı ve grafik tasarımcı Anton Balazh tarafından 3 boyutlu olarak dijital ortamda hazırlanmış.

Sosyal medya hesaplarında şahsı hakkında “Grafik tasarımcı, fotoğrafçı, video yapımcısı, 3D sanatçısı ve gezgin. Petersburg, Rusya” (“Graphic designer, photographer, videomaker, 3D artist and traveller. St. Petersburg, Russia“) notunu kullanan Anton Balazh, NASA’nın “Görünür Dünya” (“Visible Earth“) kataloglarından edindiği gerçek uydu görüntülerinden yola çıkarak 3 boyutlu Dünya modeli oluşturmuş.

NASA tabanlı topografya verilerini kullanarak, normalde uzaydan düz görünen dağları boyutlandıran Balazh, Suomi NPP uydusu tarafından toplanan şehir ışığı verilerini de katmanlaştırarak görüntüyü dijital ortamda işlemiş.

Stok fotoğraf sitelerinde “stok illüstrasyon” kategorisinde bahse konu fotoğraflar şu şekilde aktarılmış:

“Planet Earth with detailed exaggerated relief at night lit by the lights of cities. Turkey. Middle East countries. 3D rendering. Elements of this image furnished by NASA”

 

“Şehirlerin ışıklarıyla aydınlatılan geceleri ayrıntılı abartılı kabartmalı Dünya gezegeni. Hindi. Orta Doğu ülkeleri. 3D işleme. NASA tarafından döşenmiş bu görüntünün unsurları”

 

uzaydan dunya illustrasyon

 

“Highly detailed Earth, illuminated by moonlight. The glow of cities sheds light on the detailed exaggerated terrain. Night Earth. Saudi Arabia. Elements of this image furnished by NASA”

 

“Ay ışığıyla aydınlatılan son derece detaylı Dünya. Şehirlerin parıltısı, ayrıntılı abartılı araziye ışık tutuyor. Gece Dünya. Suudi Arabistan. NASA tarafından döşenmiş bu görüntünün unsurları”

 

uzaydan turkiye illustrasyon

 

NASA tarafından kaydedildiği sanılan illüstrasyonların gerçek mahiyetine şöyle değinilmişti:

Anton Balazh, kullandığı 3d fotoşop tekniği ile dünyamızı olduğundan çok daha farklı göstermeyi başardı.

 

Fotoğraflardaki dokular, renkler o kadar güzel ki insanın baktıkça bakası geliyor. Türkiye’yi de güneyden yakalayabildiğimiz Orta Doğu fotoğrafı bulunuyor. Parlak ve temiz fotoğraflar sanki bir maket hissi yaratıyor.

 

Rus sanatçı bunu başarmak için NASA’nın topoğrafya, arazi, deniz seviyesi ve okyanus derinliği hakkındaki verilerini analiz ettiği birkaç ay süren çalışması olduğunu söylüyor. Gezegende yaşanan hayatı ve aktiviteyi vurgulamak için her ışık noktasının bir modifikasyonunu ekledi. Gariptir, bunlar bize daha fazla konuşan resimmiş hissi veriyor. Uzaydan alınan gerçek fotoğraflarda, kara ve okyanuslar, hayal edilmesi zor olan düz bir topluluk oluşturuyor. Bu nedenle Anton Balazh’ın çalışması, kurguya daha yakın bir yapı olduğu için hoşumuza gidiyor olabilir.

 

Yorumunuzu yazınız...