Çin Menşeli Sinovac Aşısının Çin’de Kullanılmadığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bu yazımızda, ülkemizde uygulanmakta olan Çin menşeli Sinovac aşısının, Çin’de kullanılmadığı iddiasını inceleyeceğiz.

İddianın sosyal medya platformlarında yer alan birkaç örneğine göz atacak olursak:

 

çin aşısını kendi kullanmıyor

 

çin kendi ülkesinde aşıyı kullanmıyor

 

çin kendi ülkesinde aşı kullanmıyor

 

Sosyal medyada özellikle son günlerde sıkça karşılaştığımız bu iddianın gerçeklik payı yoktur. Sinovac aşısı, Çin dahil 18 ülkede ve Çin’in Hong Kong özel bölgesinde kullanım onayı almıştır. Ülkemizde de kullanılmakta olan Sinovac aşısı, iddiaların aksine Çin’de temmuz ayında yüksek risk grupları için acil kullanım izni almış; 6 Şubat’ta da genel kullanım için onaylanarak aşılanmaya başlanmıştır.

Basit bir internet taraması ile Sinovac aşısının Çin’de kullanıldığına dair pek çok haber ve bilgiye ulaşmak mümkündür.

Sinovac’ın Çin, Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, Meksika, Şili, Brezilya, Endonezya gibi 18 ülkeye 160 milyon doz COVID-19 aşısı gönderdiği uluslararası basında paylaşılmıştı.

Çin’de geliştirilip üretilen Sinovac ve Sinopharm aşılarının başkent Pekin’de ileri yaştaki kimseler için kullanım onayı aldığı haberi, Çin devletinin resmi yayın organı olan Global Times’ta yer almıştı.

Çin’de kullanılan her türlü tıbbi malzemenin onayının ve kaydının yapıldığı resmi bir kurum olan Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nin internet sitesine baktığımızda da Sinovac aşısının ülkede koşullu satış yetkisi aldığına dair verileri görebilmekteyiz.

Ülkemizdeki Sağlık Bakanlığı’nın Çin’deki muadili olan Ulusal Sağlık Komisyonu, 20 Ocak tarihinde ülkede yerli üretim aşılardan 15 milyondan fazla dozun uygulandığını açıklamıştı. Komisyon, ülkede gerçekleşen yoğun aşılamalar sonucu Sinovac aşısının 60 yaş üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin gözlenmediğini de geçtiğimiz günlerde bildirmişti.

Çin’e bağlı bir özel idari bölge olan Hong Kong, geçtiğimiz ay Sinovac aşısının kullanımına onay vermiş ve aşıdan 7.5 milyon doz alacağını açıklamıştı. Bu dozların 2 milyon kadarının başkent Pekin’den Hong Kong’a ulaştırıldığı bilinmekte. Hong Kong Sağlık Departmanı’nın internet sitesi üzerinden 23 Şubat tarihinden itibaren Sinovac aşısı için sıra alınabilmektedir.

Özetle ülkemizde kullanılmakta olan Sinovac aşısı, Çin’de kullanım onayı almış olan COVID-19 aşılarından birisidir. Çin’de bugün itibarıyla -Sinovac dahil- yerli üretim COVID-19 aşılarından toplam 120 milyon dozdan fazla yapılmıştır, yani Sinovac aşısı geçtiğimiz aylardan bu yana uygulanmakta olup ülkenin aşılama programı çerçevesinde de uygulanmaya devam etmektedir. Dolayısıyla iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...