Video, mRNA Aşılarının İçeriğine Değil, Sülük Yavrularına Ait

mRNA aşılarında grafen oksit bulunduğunu yansıttığı iddiasıyla paylaşılan videoda aslında sülük yavruları görülüyor.

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşıların içeriği hakkında günümüze değin birçok asılsız iddia dolaşıma girdi. Aşı olanlar hakkında distopik filmlerin kurgusunu aratmayacak iddialar ortaya atıldı. Aşı karşıtları ve şüphecileri, sanal alemde karşılarına çıkan farklı birçok videoyu Covid-19 aşılarıyla ilişkilendirerek paylaştı. Koronavirüs aşılarında grafen oksit bulunduğu iddiasıyla videolar bağlamından kopartılarak sunuldu.

Aşılanma oranları gittikçe arttığı ve salgın etkisini (göreceli olarak) yitirdiği hâlde, sosyal medyada hâlâ ilgisiz videoların aşı ile irtibatlandırılarak paylaşıldığı görülüyor.

Son dönemden bir örnek:

 

Bay Kara (@DunyaFake):

 

mRNA zehirli şeytan sıvılarının içindeki yeni doğmuş şeytan yavruları

 

asi grafen oksit

 

İddia edilenin aksine videonun Covid-19’a karşı geliştirilen mRNA aşılarıyla bir ilgisi bulunmuyor.

Video, koronavirüs salgını etkisini hissettirmeden aylar öncesinden.

2018 yılı Haziran ayında Youtube gibi video paylaşım platformlarında paylaşılan video, Polonya’daki Biebrza Ulusal Parkı’ndan sülük yavrularını (bebek sülükleri / baby leeches) yansıtıyor.

 

 

Videonun kaynağı, görüntüyü şu notla paylaşmıştı:

“Hiç bir avuç bebek sülük gördünüz mü?

Biebrza Ulusal Parkı, kuzeydoğu Polonya’da Biebrza Nehri Vadisi boyunca uzanan geniş bir koruma alanıdır. Ormanları ve bataklıkları, kartal baykuşlar ve turnaların yanı sıra kunduz, geyik ve diğer vahşi yaşamı içeren yüzlerce kuş türünü destekler. Ama onlar da ne var biliyor musunuz? Bir sürü minik bebek sülük!”

suluk bebek

 

Sosyal medyada sülük yavrularının yer aldığı benzer videolara rastlamak mümkün.

 

 

Yorumunuzu yazınız...