Başakşehir Bahçeşehir’deki Gölet Park’ta Suriyeli Bir Kadının Göletteki Kazları Çantasına Koyarak Çalarken Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

17 Temmuz 2022 günü sosyal medyaya düşen bir video, Başakşehir Bahçeşehir’de bir kadının göletteki kazları çantasına koyarak çaldığı iddiasıyla paylaşılmıştı. “Göletten kaz çalan Suriyeliler” vurgusuyla paylaşılan video yoğun etkileşim almıştı.

İddianın yaygınlaşmasına neden olan paylaşım şöyleydi:

“SONUNDA BUDA OLDU

Bahçeşehir Gölet Parkta bugün 2 Kaz, Suriyeli olduğunu anladığımız 2 kadın tarafından çantaya atıp götürüldü. Yanlarına gidip bırakmalarını söylememize rağmen dün akşam biz getirdik diyerek alıp gittiler @Basaksehir_Bld @yasinkartoglu @ugurturan68 #pazar”

 

bahcesehirde-golet-parkta-2-kazi

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da bahsi geçen görüntüyü içeren paylaşımı “İnanmak zor ancak oluyor bunlar. Uyum, birlikte yaşam, entegrasyon vs. Mümkün değil.” ifadeleriyle aktarmıştı:

 

 

Ancak, durumun pek de iddia edildiği gibi olmadı zamanla anlaşıldı.

Göletten çalındığı sanılan hayvan, kaz değil ördekti. Ördekleri çaldığı sanılan şahıslar Suriyeli değil Iraklıydı. Ördekler de göletten çalınmamıştı. Sahipleri, gölete ördeklerini bırakmaya çalışıyordu.

Serbestiyet‘in başlığıyla vakayı özetleyecek olursak: “Kaz değil ördek, Suriyeli değil Iraklı, hırsız değil hayvansever

Videoda görülen kadınların kendilerine ait olan kazları gölete bırakmak için getirdikleri ve güvenlik görevlilerinin izin vermemesi üzerine de kazları tekrar götürdüklerinin belirlenmişti.

Başakşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Bahçeşehir Gölet Park’ta Suriyeli olduğu belirtilen kişilerin 2 kazı çantaya atıp götürdüğü iddiasıyla paylaşılan görüntüye dair yaptığı açıklamada çalındığı iddia olunan kazların aslında ilgili şahıslara ait olduğu belirtilmişti.

Kazları çaldığı iddia olunan şahısların emniyette sorgularının yapıldığı, kamera görüntüleriyle kazların kendilerine ait olduğu tespit edildiği aktarılmıştı.

Emniyet’in yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“17.07.2022 tarihinde saat 16.00 sıralarında bazı sosyal medya platformlarında yer alan videolarda, Başakşehir ilçesi Bahçeşehir Mahallesindeki bir parkta, 2 kadın şahsın gölette yüzen kazları çantalarına koyarak çaldıkları yönünde paylaşımlar yapılmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlilerince konuyla ilgili yapılan çalışmalarda parkın güvenliğinden sorumlu personeller ile görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerde kazların kadın şahıslara ait olduğu belirlenmiş, kazları gölete bırakmak isteyen şahıslara güvenlik görevlilerinin engel olması üzerine, şahıslar kazları tekrar yanlarına alarak parktan ayrıldıkları anlaşılmıştır.”

 

Güven İslamoğlu ve Cüneyt Özdemir gibi sosyal medya kullanıcıları Başakşehir Belediyesi tarafından kendilerine sunulan bilgileri şöyle paylaşmıştı:

 

“Olayı @Basaksehir_Bld sordum… Bu kişiler emniyet alıp götürülmüş. Hayvan onlara ait çıkmış. Parka özel çanta içinde getirmişler. Kamera kayıtlarından tesbit edilmiş. Asıl merak ettiğim hayvanı nerede besliyorlar. Su için mi getirdiler ? İlginç bir durum….”

 

“Başakşehir Belediyesi’nden aradılar. Kazlar parka gelenlern evcil hayvanlarıymış. Çalmamışlar gezdirmeye getirmişler… Hay Allahım ya…”

 

 

İlginç duruma netlik kazandırılması adına Başakşehir Belediyesinden ilgili şahısların gölete kazla giriş görüntülerinin paylaşılması talebinde bulunmuştu. Görüntüler kamuoyuyla henüz paylaşılmadı; ancak; Demirören Haber Ajansı gölette görüntülenen kadına ulaşarak ördeğiyle birlikte fotoğraflayarak demeç alabilmişti.

 

bahcesehirde-ordekleri-cantasina

 

Ördeklerin sahibi Zeynep El Zuheyri, birlikte poz verdiği ördeklerini çaldığı iddiasına dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmış:

 “Evde büyüttük. Evde ses yapıyordu. Komşular rahatsız oluyordu. Biz de gittik. Bahçeşehir’de ördekler olduğunu gördük. Biz de ‘bunlar büyüdü’ dedik.”

 

“Oraya gittiğimizde ördekleri bırakmamıza görevliler izin vermedi. Biz de ördeklerimizi geri getirdik. Oradakiler bizim fotoğrafımızı çekti. ‘Bunlar benim ördeklerim, fotoğrafımızı çekme’ dedim. Fotoğrafımızı çektiler. Polis de gelip ifademizi aldı.”

 

“Hayvanları besleyecek özel bakıcılar bulacağız. Onlara baktırırız. Gün içinde gidip bakarız.”

 

kaz-calan-sureli-sanilan-ordek-irakli

 

1 Yorum

  1. Gürkan Selimoğlu Reply

    Buda mı olmuş? kim Buda olmuş? ya da Buda’ya ne olmuş?

Yorumunuzu yazınız...