Depremlerin Ardından Hatay’ı Ziyaret Eden Ganalı Nana Kwame Bediako’nun Kullandığı “Afrika Prensi” Unvanının Resmî Bir Karşılığı Yok

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın “Dünyanın her yerinden desteği yanımızda görmek bizleri umutlandırıyor. Afrika Prensi Freedom Jacob Ceasar’a yaşadığımız deprem felaketi sonrası şehrimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerin içeren paylaşımı sosyal medyada gündeme oturdu.

Birçok sosyal medya kullanıcısının “Afrika Prensi” unvanının “muhayyel” olduğunu vurgulamasının ardından Lütfü Savaş’ın sildiği paylaşımı şöyleydi:

 

lutfu-savas-afrika-prensi-freedom-jacob-ceasar

 

Hatay’ı ziyaret eden şahsın “Afrika Prensi” gibi resmi bir unvanı yok.

Afrika kıtasının tamamını temsil eden monarşik bir yapı bulunmuyor. Yönetimsel olarak bir bütün olmayan Afrika’yı siyasî olarak temsil eden bir hanedan yok. Bir devlet olmayan Afrika kıtasının “prensinin” olması mümkün değil.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yanında görülen üniformalı Afrikalı kişinin adı Nana Kwame Bediako.

Adı geçen şahsın kullandığı “Afrika Prensi” unvanı kendinden menkul… “Ganalı girişimci”, “hayırsever” ve “sosyal medya fenomeni” unvanlarıyla nitelenen Nana Kwame Bediako’nun resmî bir makamı yok.

Kendini “Freedom Jacob Caesar” ismiyle tanıtan Bediako takıp prensliğini ilan etmiş.

Söz konusu şahıs, freedomjacobcaesar.com uzantılı internet sitesinde kendisi hakkında şu ifadelere yer vermiş:

“As “The Prince of Africa” Freedom has accepted a spiritual calling to embody the ambition and strength of his forefathers to bring hope and unify the continent of Africa and its people through culture, education, cooperation, development, and investment with this unstoppable movement.”

“Afrika Prensi” olarak Freedom, bu durdurulamaz hareketle kültür, eğitim, işbirliği, kalkınma ve yatırım yoluyla Afrika kıtasını ve insanlarını umut getirmek ve birleştirmek için atalarının hırsını ve gücünü somutlaştırmak için manevi bir çağrıyı kabul etti.”

“The cognomen Freedom Jacob Caesar was bestowed to Nana Kwame Bediako, a visionary, an industrialist and a nation builder, as he embarks upon an ordained mission of building a united new Africa and bridging it with the rest of the world. His character is personified as a spirit, a myth and a unique African ancestral identity.”

“Freedom Jacob Caesar lakabı , birleşik bir yeni Afrika inşa etme ve onu dünyanın geri kalanıyla birleştirme görevini üstlenen vizyoner, sanayici ve ulus kurucu Nana Kwame Bediako’ya verildi. Karakteri bir ruh, bir efsane ve benzersiz bir Afrika ata kimliği olarak kişileştirilmiştir.”

 

prince-of-africa

 

Nana Kwame Bediako’nun sosyal medya hesaplarında 2020 yılına kadar kendi ismini kullanırken, sonrasında “Afrika Prensi”ne geçiş yapmış.

 

Nana-Kwame-Bediako

 

Freedomjacobcaesar.com uzantılı internet sitesi de 2019 yılında açılmış.

Yorumunuzu yazınız...