Anasayfa » Tüm Yazılar » Emin Pazarcı ve Afrika’nın Boynuzu

Emin Pazarcı ve Afrika’nın Boynuzu

malumatfurusorg

Basra Körfezi’nin “Altın Boynuz” Olarak Adlandırıldığı ve Somali’nin Basra Körfezi Üzerinde Hakimiyet Olanağı Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Emin Pazarcı, Akşam Gazetesi’nde 5 Haziran 2016 günü yayınlanan “Erdoğan Keyifte” başlıklı yazısında “Afrika’nın Boynuzu”nun ne yerini ne de doğru adını bilmediğini gözler önüne sermiş:

"Biliyor musunuz, Türkiye, Somali’de dev bir askeri üs inşa ediyor. Bittiğinde “Golden Horn” diye adlandırılan Basra Körfesi’ne giriş çıkışı biz kontrol edeceğiz."

Hayır, o şekilde bilmiyoruz.

Emin Pazarcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Somali ziyaretine katılarak Mogadişu’ya gitmiş gitmesine ama boynuzları ve lokasyonunu fena karıştırmış.

1. “Golden Horn” yani “Altın Boynuz” olarak adlandırılan lokasyon Haliç’tir, Somali değil.

2. Somali’nin yer aldığı coğrafya, “Horn of Afrika”, yani “Afrika’nın Boynuzu” olarak adlandırılır. Afrika Boynuzu, Etiyopya, Somali, Eritre ve Cibuti’yi içine alan ve Afrika’nın doğu bölümünün Arap Yarımadası’nı çevreleyen bölgesine verilen addır.

3. Afrika Boynuzu’nun “Basra Körfezi” ile bir ilgisi yoktur. Afrika Boynuzu, Afrika kıtasının doğu ucu ile Yemen arasındaki su yoluna, yani “Kızıl Deniz”in kıyısında yer alır. Basra Körfezi ise Arabistan Yarımadası’nın kuzeyi ile İran’ ın güneybatısı arasında kalan Hint Okyanusu’na bağlıdır.

 

Afrikanın Boynuzu

Afrika’nın Boynuzu

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz