Tarihteki Türk Devletlerinin Tamamının İç Sebeplerden Ötürü Yıkıldığı İddiası Doğruyu Yansıtmıyor

Türk devletlerinin tamamının iç sebeplerden yıkıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı görülmektedir. En basit ve son örneği Osmanlı Devleti’dir. Somut bir başka örnek olarak Gazne Devleti’nin Büyük Selçuklu Devleti’ne yenilmesinin ardından Gurluların giderek güçlenen etkisiyle birlikte zayıflaması ve Gurlular tarafından son hükümdarının esir alınması ile birlikte tarihe karışması sunulabilir.

 

Tarihteki Tüm Türk Devletleri “İçerden” Yıkılmadı

Bülent Erandaç, Takvim Gazetesi’nde 4 Haziran 2016 günü yayınlanan “Kirli Kardeşlik” başlıklı yazısında, geçmişte kurulmuş Türk devletlerinin yıkılma nedeni hakkında biraz yüksekten uçmuş:

"Türkler tarihte 16 Devlet kurdu. Bunların hiçbiri dıştan yıkılmadı. Hep içeriden yıkıldı."

Mehmet Akarca da, Takvim Gazetesi’nde 26 Haziran 2016 günü yaynlanan “17’nci Devlet” başlıklı yazısında Türk devletlerinin yıkılış sebeplerini “dışarda” değil “içerde” aramış.

Tarihte, bu Devletlerden hiç biri dışarıdan bir saldırıyla yıkılmamış, 

kendi aralarındaki çeşitli çekişmeler sonucu içten bölünmüş, parçalanmıştır!..

Tarihte sadece 16 Türk devletinin kurulduğuna inananlara ilaveten, tüm Türk devletlerinin “iç sebeplerden ötürü yıkıldığı”na inananlar da mevcut.

(Tarihte Türkler tarafından kurulmuş devlet sayısı 16 mıdır değil midir tartışmasına girmeksizin) Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldızı simgeleyen 16 Türk devletinin yıkılma sebeplerine bakıldığında Bülent Erandaç’ın iddia ettiği gibi bu devletlerin tamamının iç sebeplerden yıkıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.

Hiçbirinin dışardan yıkılmadığı iddiası da absürttür.

 Sadece Osmanlı ve Büyük Selçuklu Devletlerinin yıkılış sebeplerini hatırlamak yeterli…

En basit ve son örneği Osmanlı Devleti’dir. Somut bir başka örnek olarak ise Gazne Devleti’nin Büyük Selçuklu Devleti’ne yenilmesinin ardından Gurluların giderek güçlenen etkisinin devleti zayıflatması ve Gurlular tarafından son hükümdarının esir alınması ile birlikte tarihe karışması sunulabilir.

 

Türklerin Tarihte Kurduğu 16 Devlet
Türklerin Tarihte Sadece 16 Devlet Kurduğu İddiası Doğru Değildir

 

Tarihteki Türk devletleri ile ilgili yaygın şekilde bilinen yanlış bir iddia da kurulan Türk Devletlerinin sayısının 16 ile sınırlı olduğudur. Bu iddianın yanlışlığını incelediğimiz yazımızı bu bağlantı vasıtasıyla inceleyebilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. bu ırkperest devlet politikasıyla türklerden başka ırk olmadığına esir olmadıklarına ve daha bir çok saçma salak şeye inanıyorlar devleti bile kendilerinden veya kednilerinden görünenlerden başkası yıkamaz bu kafaya sabaha gadar göre say say bitmez

Yorumunuzu yazınız...