Fotoğrafın İstanbul Haliç Üzerinde Fırtınanın Görüntülendiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Süleymaniye’den Haliç manzarası üzerinde fırtınanın görüntülendiği anı yansıttığı sanılan görsele fırtına konsepti Brent Shavnore tarafından eklenmiş.

Yanlış İddia

 

Fırtınalı bir İstanbul akşamına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan Süleymaniye Camii ve Haliç manzarası aslında dijital düzenleme içeriyor.

 

istanbul firtina

 

Montaj fotoğrafı aktaran paylaşımları örnekleyecek olursak:

 

Resimlerle İstanbul:

“Fırtınanın ortasında güven duyduğun yerin adıdır İstanbul..”

 

firtina istanbul

 

Kayra Keri Küpçü:

“Bu sabah İstanbul”

 

istanbul halic firtina

 

Paylaşılan görsel dijital düzenleme içeriyor.

Süleymaniye üzerinden Haliç manzarası görseline fırtına konsepti Brent Shavnore tarafından eklenmiş.

 

istanbul halic firtina

 

Brent Shavnore, ilgili paylaşımında şu nota yer vermişti:

“Challenges are gifts that allow us to search for a new center of gravity. For my 500th post, I’m reposting one of my favorite edits. Something about this piece gives me the sense of hitting that reset button and starting over in a different place or with a new mindset. Very applicable to this year coming to an end.”

“Güçlükler, yeni bir ağırlık merkezi aramamıza izin veren hediyelerdir. 500. gönderim için favori düzenlemelerimden birini yeniden paylaşıyorum. Bu parçayla ilgili bir şey bana o sıfırlama düğmesine basıp farklı bir yerde veya yeni bir düşünce yapısıyla yeniden başlama hissi veriyor. Sona ermekte olan bu yıl için oldukça geçerli.”

 

 

Dijital düzenlemede baz alınan fotoğraf ise bir stok görsel sitesinden

“Süleymaniye Camii Osmanlı İmparatorluk camisi. Gece Haliç’ten İstanbul şehir manzarası.” (“Suleymaniye Mosque Ottoman imperial mosque. Cityscape of Istanbul with Golden Horn at night.”) notuyla aktarılan Tacettin Ulaş’a ait stok görsel şu şekilde:

 

suleymaniye halic
Fotoğraf: Tacettin Ulaş

 

Yorumunuzu yazınız...