Afrika Kıtasının En Güneyinde Yer Alan Noktanın Ümit Burnu Olduğu İddiası Doğru Değil

Afrika Kıtasının en güney ucu Ümit Burnu değil, İğneler Burnu’dur. 

Yanlış İddia

 

Tarih ve Coğrafya derslerinde karşımıza çıkan Ümit Burnu ile ilgili yaygın şekilde yanlış bilinen bir nokta var: Ümit Burnu’nun Afrika Kıtasının en güney noktası olduğu iddiası. Halbuki, Güney Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ikinci şehri olan Cape Town’da yer alan, Portekizli denizci Bartolomeu Dias tarafından keşfedilen Ümit Burnu aslında kıtanın en güney noktasını oluşturmuyor.

 

guney-afrika-haritasi

 

Afrika kıtasının en güney ucu, Cape Town’daki Cape Peninsula‘daki Ümit Burnu, yani Cape of Good Hope değil; Ümit Burnu’nun da güneyinde yer alan İğneler Burnu, yani Cape Agulhas‘tır (Agulhas, “iğneler” anlamına gelmektedir).

Aslında İğneler Burnu’na ait olan “kıtanın en güneyi” unvanına Ümit Burnu yanlış bir şekilde ortak edilmiş görünüyor.

Gerçekte Atlas ve Hint okyanuslarının birleştiği nokta Ümit Burnu değil, İğneler Burnu’dur.

Ümit Burnu, Cape Yarımadası’nın güneydeki uç noktasıdır, Afrika kıtasının değil.

 

Afrika Kıtasının En Güneyinde Yer Alan Nokta Ümit Burnu Değil İğneler Burnu Yer Alır
Afrika Kıtasının En Güneyinde Yer Alan Nokta Ümit Burnu Değil İğneler Burnu Yer Alır

 

Ümit Burnu’nda sahilde yer alan panolarda da “Afrika kıtasının en güney ucu” değil, “Afrika kıtasının en güneybatı ucu” (the most south – western point of the African continent) olduğu yazmaktadır.

 

afrika-kitasinin-en-guney-bati-ucu-umit-burnu

 

Ümit Burnu’nun Afrika’nın En Güney Ucu Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Hürriyet Gazetesindeki “Afrika’nın cennet köşesi: Kap (Cape) Yarımadası” başlıklı 21 Eylül 2017 tarihli yazısında Serhat Sarısözen bu hataya düşmüş:

 "Afrika’nın güney ucu Ümit Burnu (The Cape of Good Hope)’ da Kap Yarımadasında görmeniz gereken bir başka yer. Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nun birleştiği yerde bulunan Ümit Burnu, deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yüksekliktedir. Ümit Burnu’nun hemen yanında karanın en uç noktasında bir tepe bulunuyor. Cape Point adı verilen bu tepe, okyanus manzarasını kuş bakışı izleme imkânı veriyor."

Nükhet Everi de Milliyet Gazetesindeki “Afrika’nın ucundaki Cape Town” başlıklı 27 Ocak 2018 tarihli yazısında bu hatalı bilgiyi paylaşmış (Ümit Burnu da İğneler Burnu da Afrika Kıtasının aynı yönünde yer alıyor):

"Koruma altında olan ve endemik bitkileri, ender hayvan türleriyle meşhur Ümit Burnu Milli Parkı Afrika kıtasının güney batıdaki en uç noktasıdır."

Kenan Erçetingöz, Gecce.com’da 27 Nisan 2009’ta yayınlanan “Cape Town’da Gecce Hayatı!” başlıklı yazısında Ümit Burnu’nu Afrika’nın en ucu ilân etmiş:

"Ümit Burnu gerçekten büyüleyici bir ortam.. Afrika'nın en ucunda olmak başka bir duygu."

 

Yorumunuzu yazınız...