18 Aralık 1942’de Güney Afrika’nın Cape Town Kenti Açıklarında Çekilen Fotoğrafta Nazi Denizaltısının Yanında Megalodonun Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dev köpek balığı megalodonun 18 Aralık 1942 tarihinde Güney Afrika’nın Cape Town kenti açıklarında Nazi Almanyasına ait bir denizaltının yakınlarında görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan montaj fotoğrafa değineceğiz.

 

megalodon resmi

 

2 milyon yıl önce türünün sona erdiği düşünülen megalodonlardan birinin 1942 yılında yukarıda yer alan fotoğraf karesiyle görüntülendiği iddiasını öne süren metinlerden ve paylaşımlardan örnekler şu şekilde sunulabilir:

 

“Eski Resimdeki Kanıt : Nazi arşivlerindeki açıklanamayan bu resim geçtiğimiz yıllarda büyük bir heyecan yarattı. 18 Aralık 1942 de Güney Afrika Cape Town da çekildiği belirlenen resimde bir nazi denizaltısı görülmekte. Fakat resmi sıradışı ve açıklanamaz yapan şey denizaltının hemen yanında beliren sudan çıkmış dev yüzgeç ve kuyruk parçasıdır. Bu yüzgece sahip deniz hayvanı inanılmaz bir büyüklükte olmalıdırı. Çünkü denizaltının boyu ile bir ölçeklendirme yapıldığında yüzgeç ile kuyruk kısmının arasındaki mesafe neredeyse 20 metre yakındır. Ki bu ölçeklendirmeye hayvanın baş kısmı dahil değildir. Bu da bu gizemli deniz canlısının bir megalodon olabileceği ihtimalini akıllara getirmektedir.”

 

“Nazi arşivlerindeki açıklanamayan bir resim geçen yıllarda büyük bir heyecan yarattı. 18 Aralık 1942 de Güney Afrika Cape Town da çekildiği belirlenen  resimde bir nazi denizaltısı görülmekteydi fakat resmi sıradışı ve açıklanamaz yapan şey ise denizaltının hemen yanında beliren sudan çıkmış  dev hasa bir yüzgeç ve kuyruk parçasıydı. Bu yüzgece sahip deniz hayvanı inanılmaz bir büyüklükte olmalıydı. Denizaltının boyu ile bir ölçeklendirme yapıldığında yüzgeç ile kuyruk kısmının arasının tam 63 feet yani nerdeyse 20 metreye yakındı. Ki hayvanın baş kısmı hariç. Yüzgeçler dikkatle incelendiğinde bir köpekbalığı yüzgeci olduğu açıkça görülmektedir”

 

megalodon resim

 

“Megalodon Dev Beyaz Köpekbalığı
1940’larda çekilen bu denizatı fotoğrafında, yüzgeci ve kuyruğu görünen bir yaratık var. Sorun şu ki, yaratığın kuyruk ve yüzgeci arasındaki mesafe 64 feet, yani yaklaşık 19.5 metre. Bu kadar büyük yaratık ne olabilir? Bazı uzmanlar Megalodon adıyla bilinen, büyük beyaz köpekbalıklarının atası olan balıkların son temsilcisi olabileceğini söylüyor. Ama kesin olarak bilmek imkansız tabii.
Megalodon büyük beyaz köpekbalığının atasıdır. Uzunluğu 20 metreyi bulan bu büyük köpek balığı büyük okyanusta ve atlas okyanusunda yaşamıştır. Etobur olan bu köpek balığı okyanusun derinliklerinden yüzeye çıkan büyük balinalarla yalnız besleniyordu ve balinalara genelde burun kısmından saldırıyordu. Keskin büyük dişleri ve güçlü çene kasları olan bu köpekbaliği çeşidi kıkırdak yaplı bir iskelete sahipti ve ayrıca 40 tona varan ağırlıkları ile okyanuslarda yaşamış en büyük etobur canlılardı. Yaklaşık 2,5 milyon yıl denizlerde yaşamıştır. Megalodon’un nesli anormal bir iklim değişikliği ile balinaların ılık iklimlerden soğuk iklimlere göç etmesiyle ve Megalodon türünün bu soğuk iklime elverişli yapısının bulunmamasından ve balinalar göç ettiği için yiyecek bulamamaktan ötürü nesli tükenmiştir.”

 

Sanılanın aksine paylaşılan görsel dijital müdahale içeriyor.

Paylaşılan görselin izi tarandığında karşımıza Atlantik’te çekilen bir video kayıt çıkıyor.

 

 

Söz konusu orijinal kayıtta sanılanın aksine ne Alman denizaltısı ne de megalodon yer alıyor.

 

denizaltı video

 

Bahse konu kayıttan yakalanan bir görselin, üzerine swastika ve köpek balığı kuyruğu montajının yapılarak megalodonun görüntülendiği iddiasıyla servis edildiği anlaşılıyor.

Fotoğrafın swastika işaretini barındırması, sepya tonuna sahip olması, büyüklüğüne nazaran megaolodonun çevresinde denizde bir iz bırakmaması gibi detaylar da fotoğrafın gerçek dışılığının emareleri.

Fake History Hunter ve Guardian’da yayımlanan “Did Discovery Channel fake the image in its giant shark documentary?” başlıklı yazısında George Monbiot bu görselin arka planına değinmişti.

 

 

“Kameralara Yakalanmış Megalodon”a Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video, Gerçek Aktarımda Bulunulmadığını Belirten Belgesellerden Alıntı Görüntülerle Oluşturulmuş

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında megalodonların yaşadığının kanıtlandığı ve görüntülendiği iddiasıyla bir takım videoların paylaşıldığı görülüyor.

 

@stranger.informations @stranger.informations adlı kullanıcıya cevap veriliyor #gizemli #mysterious #horror #megalodon ♬ orijinal ses – Garip Bilgiler


Bahse konu video, Discovery Channel tarafından 2013 yılında yayınlanan “Megalodon: The Monster Shark Lives” (“Megalodon: Canavar Köpekbalığı Yaşıyor”) ve “Megalodon: The New Evidence” (“Megalodon: Yeni Kanıt”) adlı belgesellerden görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Bahsi geçen belgesellerde megalodonların yaşadığı yönündeki aktarımların gerçeği yansıtmadığı, içeriğin gerçek olmadığı, belgesel sonunda yayınlanan açıklama metinlerinde belirtildi.

 

Megalodon, yaklaşık 3,6 milyon yıl önce soyu tükenmiş, dev bir köpek balığı türüydü. En büyük köpek balığı türü olarak kabul edilir ve uzunluğu 15 ila 20 metreye kadar ulaşabilirdi.

megalodon-uzunlugu

Megalodon, büyük balinalar da dahil olmak üzere büyük deniz memelileriyle beslenirdi.

Megalodon’un neslinin tükenmesinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak iklim değişikliği, okyanusların asitlenmesi ve rekabet nedeniyle yok olduğu düşünülmektedir.

Megalodon’un hala hayatta olduğuna dair bazı spekülasyonlar olsa da, bu iddiaların bilimsel dayanağı yoktur. Megalodon’un fosil kayıtları, son 3,6 milyon yıldır bu türden herhangi bir canlı kalıntısına rastlanmadığını gösteriyor.

Megalodon’un hala hayatta olduğuna dair bazı iddialar, köpekbalığı dişleri veya çene parçaları gibi fosil kalıntılarının yanlış yorumlanmasına dayanmaktadır. Bu kalıntılar, genellikle daha modern köpekbalıklarına ait olsalar bile, megalodon’a atfedilmektedir.

Megalodon’un hala hayatta olduğuna dair başka iddialar, şüpheli fotoğraflara ve videolara dayanmaktadır. Bu fotoğraflar ve videolar, genellikle sahte veya yanıltıcıdır.

 

 

Yorumunuzu yazınız...