ABD’nin Alabama eyaletinde TikTok akımının etkisiyle hız teknesinin arkasından atlayan 4 kişinin boyun kırılması nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası yetkililerce tekzip edildi

 

Hareket halindeki tekneden suya atlamak, ölümcül yaralanmalara yol açabilir. Ancak, farklı ülkelerden birçok kişi bu tehlikeli harekete girişiyor ve bu andan görüntüleri sosyal medya platformlarında yayımlıyor.

İnsanların hareket eden hız teknesinin ardından suya atladıkları görüntüler 2020 yılından bu yana TikTok’ta “tekneden atlama meydan okuması” (“boat jumping challenge” / “#boatjumping”) adı altında paylaşılıyor.

Hızla hareket eden tekneden insanların suya atladığı videolardan bazıları TikTok tarafından kaldırılırken, hâlâ platformda bulunan bazılarının bu hareketin tehlikeli olduğunu belirten ve denenmemesi tavsiyesini içeren bir uyarı etiketi taşıdığı görülüyor.

Bu faaliyete katılmak sizin veya başkalarının zarar görmesine neden olabilir” uyarısını barındıran bir tekneden atlama girişimi videosu şu şekilde:

@markthompson295 Last day of lake life jumping into the surf. #boat #bubblejump #mbboats ♬ Island In The Sun – Weezer


Bu tehlikeli akımın yaygınlık kazanmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde hız teknesinin arkasında atlama akımını izleyen 4 kişinin boynunu kırarak hayatını kaybettiği iddiası servis edildi.

 

Solcu Gazete: “TikTok’taki hız teknesinin arkasında atlama akımında 4 kişi boynunu kırarak hayatını kaybetti.”

 

hiz-teknesinin-arkasindan-atlama-akimi

 

İddianın kökeni ABD’nin Alabama Eyaleti’ndeki Childersburg Kurtarma Timi’nde (Rescue Squad) görev yapan Yüzbaşı (Captain) Jim Dennis adlı görevlinin yaptığı açıklamalara dayanıyor.

Jim Dennis WPDE adlı basın kuruluşuna yaptığı açıklamada insanların yüksek hızlı bir teknenin arkasından doğrudan, sırt üstü ya da ters takla ile atladığı TikTok meydan okuması nedeniyle son 6 ayda kolayca önlenebilecek 4 boğulma vakasının yaşandığını şu sözlerle aktarmış:

“Son altı ayda kolayca önlenebilen dört boğulma vakası yaşadık. Bir TikTok meydan okuması yapıyorlardı. Burası yüksek hızda giden bir tekneye bindiğiniz, teknenin yan tarafından atladığınız, dalış yapmadığınız, önce ayaklardan atladığınız ve bir nevi suya yaslandığınız yer.”

Adı geçen, ABC 7 adlı haber kuruluşuna yaptığı açıklamada ise 4 kişinin tekneden atladıktan sonra boyun kırılması nedeniyle hayatını kaybettiğini şu sözlerle ileri sürmüş:

“Tekneden atladıklarında yanıt verdiğimiz dört kişi, kelimenin tam anlamıyla boyunlarını kırdılar ve bilirsiniz, temelde olarak anlık ölüm. Bence insanlar, eğer kameraya alınıyorlarsa, sosyal medya için arkadaşlarının önünde gösteriş yapmak istedikleri için aptalca bir şey yapmaları daha olası.”

Basında ve sosyal medyada tekneden atlayan 4 kişinin boynunu kırarak öldüğü aktarımıyla yayılmasının ardından Alabama Emniyet Teşkilatı (The Alabama Law Enforcement Agency), 10 Temmuz 2023 günü yayımladıkları açıklamada eyalette TikTok’un tekneden atlama eğilimiyle doğrudan ilgili olabilecek kayıtlı bir ölüm vakasının olmadığını açıkladı.

Alabama kolluk teşkilâtından yetkililer eyalette 2020 ve 2021 yıllarında teknelerden atladıktan sonra ölümcül şekilde yaralanan iki kişinin yaşamını yitirdiğini; ancak, bu ölüm vakalarının bahse konu sosyal medya trendiyle ilişkilendirilemediğini belirtti.

Söz konusu açıklama metninin Türkçemize çevirisi şöyle:

“3 Temmuz Pazartesi günü, Alabama’da “yakın zamandaki boğulma olaylarının ardından TikTok’ta ölümcül bir tekne gezintisine karşı ilk müdahale ekiplerinin uyarısı” ile ilgili bir haber paylaşıldı. Ancak, haber kaynağına verilen bilgilerin yanlış olduğunu lütfen unutmayın.

 

Alabama Emniyet Teşkilatı’nın (ALEA) Deniz Devriyesi Bölümü’nün, Alabama’da doğrudan TikTok’la veya TikTok’taki bir trendle ilişkilendirilebilecek herhangi bir tekne gezisi veya denizle ilgili ölüm kaydı yok.

 

2020’de hareket halindeki bir gemiden atladıktan sonra bir kişi ölümcül şekilde yaralandı ve 2021’de denizle ilgili benzer bir ölüm meydana geldi, ancak her iki ölüm de TikTok ile ilişkilendirilemez.”

 

 

Bahsi geçen aktarımın sahibi Jim Denis ise AL.com’a yaptığı açıklamada tekne güvenliğini teşvik etmek için verdiği röportajlar sırasında aktardığı ifadelerin bağlam dışına çıkarıldığını belirtti.

Adı geçen kurtarma timi görevlisi, ekibinin üzerinde çalıştığı ölümlerden birinde, kurbanın hareket halindeki bir tekneden atladığını ve diğerinin bir tekneden atladıktan sonra öldüğünü, ancak o sırada teknenin hareket edip etmediği konusunda çelişkili ifadeler olduğunu söyledi.

 

1 Yorum

  1. zoritoler imol Reply

    I am now not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend a while learning more or working out more. Thanks for fantastic information I used to be searching for this information for my mission.

Yorumunuzu yazınız...