Bilgisayar ile üretildiği sanılan görüntüler yüzeyi tamamen programlanabilir ledlerle kaplı Las Vegas’taki MSG Sphere adlı küre şeklindeki binadan

 

ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas kentinde inşa edilen Madison Square Garden Sphere (MSG Sphere ya da The Sphere) adlı fütüristtik müzik ve eğlence kompleksi, dış cephesindeki devasa LED ekranına yansıtılan büyüleyici animasyonlarla büyük ilgi ve beğeni çekti.

 

Las Vegas Strip yakınında Venedik tatil beldesinin doğusunda 2,4 milyar dolarlık maliyetle inşa edilen Sphere 18 bin 600 kişilik kapasiteye sahip.

 

111 metre yüksekliğe ve 157 metre genişliğe sahip yapı, 580 bin metrekarelik tamamen programlanabilir dev ekranında 1.2 milyon LED ışıkla süslenmiş animasyonları izleyicilere sunuyor. Kürenin dışındaki LED ekranlar bir araya getirildiğinde yaklaşık 54.000 metrekarelik bir alan kaplıyor.

 

msg sphere

 

Dünyanın “en büyük LED küresi” ve “en büyük küre şeklindeki yapısı” unvanlarını haiz bu eğlence arenasından görüntüler “bilimkurgu filminden çıkmış” ya da “yapay zekâ / görsel efekt ile üretilmiş” gibi ifadelerle karşılanıyor.

 

Yüzeyindeki LED ışıklar sayesinde dev bir basketbol topu, göz, dünya, gezegen gibi görünebilen arenadan bazı görüntüler paylaşacak olursak…

 

4 Temmuz Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Günü’nde harikulade bir gösteri ile Las Vegas’ı aydınlattı.

 

 

Küre şeklindeki dev “reklam panosu” The Sphere, Summer League maçlarının tanıtımını yaptı.

 

 

 

Diğer örnekler…

 

 

 

İlk kez 2018 yılında Madison Square Garden Company tarafından duyurulan ve Populous adlı firma tarafından tasarlanan Sphere’ın gelecek Eylül ayında açılması planlanıyor.

Dünyanın en görkemli eğlence merkezlerinden biri olması beklenen Sphere’ın ürettiği görüntülerin gerçekliği şimdiden sorgulanmaya başladı.

İlerleyen süreçte The Sphere’ın, ışıkla aydınlatılan Eyfel Kulesi ve Burç Halife (Burj Al Khalifa – برج خليفة) gibi bir dezenformasyon / mezenformasyon odağı olması da kuvvetle muhtemel.

Dijital düzenleme ile oluşturulan görsellerin Sphere’dan gerçek görüntü olarak lanse edilmesi vaka-i adiye hâlini alabilir.

Sphere’in dev küre LED ekranına yansıtılan görüntüleri doğrulamak için temel kaynaklar Las Vegas’tan sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları ve Sphere’ın internet sitesi ile Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve Youtube gibi sosyal medya hesapları olacak.

 

İLAVE: TikTok‘ta Sphere adlı filtre ile birçok sahte görüntü oluşturularak paylaşılmış.

 

İLAVE: 7 Ekim 2023 günü Hamas’ın İsrail’e saldırısıyla başlayan çatışmaların ardından İsrail bayrağının Las Vegas’taki The Sphere’ın küre yüzeyine yansıtıldığı iddiasıyla bir görüntü servis edildi. The Sphere, İsrail bayraklı görüntünün montaj olduğunu açıkladı.

 

the-sphere-israil-bayragi

 

 

Sphere’ın Yüzeyine Windows Hata Mesajının Yansıdığı İleri Sürülen Görüntü Dijital Düzenleme İle Oluşturulmuş

 

Geçtiğimiz günlerde, çöken Windows’un hata mesajının Sphere’ın Led ekranlarına yansıdığı iddiasıyla dijital düzenleme içeren görüntüler dolaşıma sokuldu.

 

msg-sphere-hata-mesaji

 

Sphere’dan diğer görüntülerle uyuşmayan, ışığın yansıması ve kürenin çevresinde sorunlar barındıran görselin fotomontaj içerdiği ELA analiz ile de anlaşılıyor.

 

sphere-windows-hata-mesaji
Görsel: Snopes

 

İşbu yazıda, Sphere’ın küre yüzeyine yansıyan görüntü iddialarını derlemeyi sürdüreceğiz…

 

 

Yorumunuzu yazınız...