Las Vegas’ta Kaydedildiği İddia Edilen “Uzaylı” Görüntüsü Görsel Efektle Oluşturulmuş

Yanlış İddia

 

11 Haziran 2023 günü sosyal medya platformlarında paylaşılan ABD’nin Las Vegas kentinde görüldüğü iddia olunan uzaylının kamera kaydı sanılan görüntü büyük ilgi çekti.

Birçok sosyal medya profili görüntüyü bir uzaylının kameraya yakalandığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaştı.

Gusholder Haber Bülteni (@gusholderhaber): “Amerika/Las Vegas’ta görüldüğü iddia edilen uzaylı, Yerel halk ve polis tarafından doğrulandı.”

 

las-vegas-uzayli-dogrulandi-iddiasi

 

mühendisyen (@muhendisyenn): “#Deprem etkisi yarattı! Amerika Birleşik Devletleri nde sular durulmuyor. Bir kısım uzaylılar konusundaki yalanlamaya inanmıyor. Uzaylı olduğu söylenen canlının görüntüleri yayınlandı.”

 

ÇapaMag: “Las Vegas’ta uzaylı ihbarına ait olduğu iddia edilen video görüntüleri sosyal medyanın gündeminde…”

 

las-vegas-uzayli-ihbari-iddiasi

 

Halbuki paylaşılan görüntü ne ABD’de yaşanan hadiseyle ilgili ne de gerçek bir uzaylının kameraya yakalandığı anı yansıtıyor. Las Vegas’ta bir ailenin uzaylı (alien) gördüğü yönündeki polis ihbarının ardından dolaşıma giren görüntünün bahsi geçen bildirimle ilgili olduğu sanılmış. Las Vegas’ta insan dışı varlıkları arka bahçelerinde gördüğünü ileri süren kişilerin polis ihbarından ses kaydı, bilgisayar ortamında oluşturulan görüntü ile birleştirilerek paylaşılmış. Görüntünün kaynağı profil, ilgili paylaşımında videoyu görsel efektle hazırladığını belirtmiş.

 

 

Las Vegas’ta bir aile 7 Haziran 2023 günü 911’i arayıp arka bahçelerinde en az 2.5 metrelik uzaylılar gördüklerini söylemiş. Bu aramanın 40 dakika sonrasında ise bir başka kişi yine 911’i arayarak kendisi ve ailesinin gökten düşen parlak bir nesne gördüğünü ve sonra da arka bahçelerinde en az 2.5 metrelik, kocaman gözleri olan ve kesinlikle insan olmayan varlıklar gördüklerini söylemiş.

Las Vegas’tan uzaylı gördüğünü ileri süren şahısların polise ihbarlarından ses kayıtları ABD’de haber kanallarına yansımış.

Örneğin 8 News Now adlı TV kanalında 8 Haziran 2023 tarihinde Las Vegas’tan bir ailenin arka bahçelerine bir şeyin düştüğünü ve “insan olmayan” varlıkları gördüklerini ileri sürdükleri ses kayıtlarını yayımlamıştı.

 

 

las-vegas-uzayli-goruldugu-iddiasi

 

Bir sosyal medya kullanıcısı ise bilgisayar ortamında hazırladığı görüntüye ABD’de “uzaylı görüldüğü” yönündeki polis ihbarlarından ses kaydını ekleyerek paylaşmış.

Uzaylının görüntülendiği sanılarak paylaşılan görüntünün kaynağı owlTreeStump adlı TikTok profili.

 

uzayli-goruntusu-cgi-blender

 

Paylaşılan görüntünün sol üst köşesinde owlTreeStump uzantısının bir bölümü görülebiliyor.

 

las-vegas-uzayli-iddiasi

 

Adı geçen profil, bahsi geçen videoyu “(kesin öyledir) dışardan gelen sesleri incelememeliydim” (“Smh knew I shouldn’t investigate noises outside. #cryptid #cgi #blender3d #creepy”) açıklamasıyla 10 Haziran 2023 günü paylaşmış.

Söz konusu paylaşımda, uzaylı görüntüsünün “Blender” adlı üç boyutlu modelleme ve canlandırma yazılımıyla “bilgisayar üretimli imgeleme” (“computer-generated imagery” – CGI) yoluyla oluşturulduğunu belirten etiketler kullanılmış.

 

@owltreestump Smh knew I shouldn’t investigate noises outside. #cryptid #cgi #blender3d #creepy ♬ original sound – owlTreeStump

 

1 Yorum

  1. Bende gördüm ama arkası dönüktü kayıt alamadım korktum ve ordan gittim

Yorumunuzu yazınız...