Atın Bisiklet Yarışına Çitten Atlayarak Girdiği Video Gerçek; Ancak, Tour de France’tan Değil 1997 Yılında Düzenlenen Critérium International’dan

 

Her yıl Fransa’da düzenlenen dünyanın en prestijli ve zorlu bisiklet yarışı Tour de France’ta bisikletçilerin arasında çitlerden atlayarak dalan bir atın koştuğu anı yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki görüntünün sosyal ağlarda paylaşıldığı görülüyor.

 

Bahsi geçen video:

 


 

Atın bisikletçilerle birlikte koştuğu görüntüyü Tour de France ile ilişkilendiren paylaşım örneği:

 

Gerçekliği bazı sosyal medya kullanıcılarının şüphesini uyandıran bir atın çitten atlayıp bisiklet yarışına katıldığı görüntü 1997 yılında Fransa’da kaydedilmiş.

Ancak aktarımdaki yanlışlık, atın çitten atlayıp esas yarışçı grubuna (peloton) katıldığı turnuva ile ilgili.

Atın bisiklet yarışına girdiği hadise Tour de France’ta değil, Critérium International (the Critérium International) adlı bisiklet yarışının 29 Mart 1997 tarihinde düzenlenen ilk etabında gerçekleşmiş.

 

 

Atın bisikletçilerin arasında koşmaya başlamasının ardından yarış komiserlerinin geçici olarak durdurduğu birinci etap kaldığı yerden başlatıldıktan sonra Fransız Stéphane Barthe birinci olmuş.

 

Sprint favorilerinden Frédéric Moncassin aralarına dalıp koşmaya başlayan at hakkında “Atlayıp yola geri düştüğünde, toynakların sesi, kıvılcımlar, atın nefesi etkileyiciydi…” yorumunda bulunmuş.

 

Pelotona dalan atın görüntüsü ilgili dönemde haber kanalları tarafından paylaşılmış.

 

 

Atın bisikletlilerin arasına daldığı görüntü o kadar popüler bir hâl aldı ki, yarışın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra Fransız sinemasının kült bir klasiği olan 2001 yapımı Amélie’de yönetmen Jean-Pierre Jeunet tarafından bu görüntülere (Raymond Dufayel adlı karakter için hazırlanan videoda) yer verilmiş.

 

 

Benzer spor etkinliklerine farklı hayvanların dahil olduğu ilgi çekici birçok ana daha önce şahit olunmuştu.

Son dönemden bu yönde bir örnekle Kosta Rika’da karşılaşıldı.

Kosta Rika’nın San Carlos kentinde bir ineğin pelotonu kovadığı an şöyle görüntülendi:

 

Yorumunuzu yazınız...