Bir Aslanın ve Ceylanın Yaşamak İçin Verdiği Mücadeleyi Takip Etme Örneği Üzerinden Kişinin İçindeki Adalet Duygusunun Göreceli Olduğu Aktarımını İçeren Sözün Fyodor Dostoyevski’nin Ezilenler Adlı Romanında Geçtiği İddiası Doğru Değil

 

Fyodor Dostoyevski’nin Ezilenler adlı romanını bir aforizmalar kitabı sanan ve kaynağından söz atfını kontrol etme zahmetine girmeyen sosyal medya kullanıcılarının düştüğü bir hatayı aktaracağız.

 

“Dostoyevski’nin Ezilenler kitabından etkileyici bir alıntı” olduğu sanılarak paylaşılan metin şöyle:

“Bir aslanı gün boyu takip etseydiniz ve aslanın yaşamak için verdiği mücadeleye tanık olsaydınız günün sonunda bu aslanın bir ceylanı yakalayıp yemesi sizi mutlu ederdi. Aynı hikâyeyi ceylanı takip ederek başlasaydınız ve ceylanın yaşamak için verdiği mücadeleye tanık olsaydınız günün sonunda bu ceylanın bir aslan tarafından yenmesi sizde bir öfke uyandırırdı. Yani başlangıç noktasını farklı seçersen aynı olay kişide 2 farklı yargı oluşturabilir. Bu yüzden kişinin içindeki adalet duygusu hangi hik’ayeyi ne kadar süreyle takip ettiğine bağlıdır.”

 

Bu sözlerin seslendirildiği ve üzerinde “Felsefegram” uzantısını içeren video sosyal medya platformlarında “hikâyeyi nereden dinlediğin çok önemli” gibi ifadelerle paylaşılmış:

 

MOTİVASYON (@derinbirneffess): “Hikayeyi nereden dinlediğin çok önemli;”

 

bir-aslani-gun-boyu-takip-etseydiniz

 

Ezilenler’i aforizma kitabı sananların paylaştığı yanlış atıf içeren video şu şekilde:

 

 

 

Sanılanın aksine bahsi geçen ifadeler Dostoyevski’ye ait değil.

Türkiye İş Bankası Yayınları, İmge Yayınları, Altın Kitaplar ve Bordo Siyah Yayınları tarafından yaptırılan Ezilenler çevirilerini inceledik.

Bir aslan ve ceylanın yaşamını izleme analojisinden hareketle insanların adalet duygusunun subjektif olduğunu vurgulayan bir söz Ezilenler’de bulunmuyor.

Ezilenler’de aslan ve ceylan kelimeleri dahi geçmiyor.

Bahsi geçen ifadeler Serdal Özdemir’in Felsefiltrasyon adlı kitabında yayımlanmış.

 

felsefiltrasyon-adalete-bakis
Görsel: Twitter / X -Srdsrd

 


Yorumunuzu yazınız...