Bekir Hazar, Takvim Gazetesi’nde 12 Aralık 2015 günü yayınlanan “Tasfiye Dönemi” başlıklı yazısında ilginç bir iddiada bulunup, bir hataya düşmüş:

"ABD'de başkanlık koltuğuna oturan her ismin önüne ilk iş olarak Sultan Abdülhamid'in hayatını anlatan kitabın konduğundan bihaber yaşıyor ve yaşatılıyoruz. Çünkü bizi o muazzam bilgiden, BÜYÜK düşünmenin detaylarından hep uzak tuttular."

Bekir Hazar, strateji dehasıyla yine büyük resmi (!) görmüş bu yazısında ama iddia ettiğinin aksine ABD Başkanlarına göreve başladıklarında okutulan II. Abdulhamit’in hayatına dair kitap hakkında kimsenin bir bilgisi ve fikri yok. Çünkü, ABD Başkanlarına sunulan böyle bir kitap mevcut değil. Bekir Hazar’ın iddia ettiği kitabın ismi, cismi, yazarı gibi bilgiler elbette mevcut değil. İnternette ve ABD kaynaklarında böylesi bir kitabın izi yok. Bir başka şehir efsanesi doğmaya başlıyor sanki Bekir Hazar’ın katkısıyla.

"Tarihimize sövdüren bir nesil yetiştirerek, arşivlerimizden kopardılar. Bakın ben 1968 yılında henüz 5 yaşındayken ağabeyimle 7-8 bin nüfuslu bir kasabada yaşıyorduk. O kasaba Bursa'dan önce kısa bir süre OSMANLI'nın ilk başkenti olan 50 km. uzağındaki Yenişehir'di."

Osmanlının ilk başkenti Söğüt’tür, Bilecik’e bağlıdır, Yenişehir’e değil. Yenişehir ayrıca bir kasaba değil Bursa’nın bir ilçesidir.

Yorumunuzu yazınız...