Bekir Hazar ve Hz. Ali’nin Şehadet Tarihi

Bekir Hazar, Takvim Gazetesi’nde yayımlanan 24 Ekim 2015 tarihli “Sorular… Sorular”  başlıklı köşe yazısında  kendinin komplo teorilerinin sıcaklığına bırakıvermiş. Ama mühim bir hata yapmış. Okuyalım:

"KANLI MEYDAN dendiğinde akla gelen ilk şey KERBELA OLAYI... O zaman KERBELA olayından yola çıkalım. İlk iş Google'a KERBELA yazıp aratalım.. "10 Ekim 680 (Hicri: 10 Muharrem 61) yılında..." diye devam ediyor. Tarihe bakar mısınız. 10 EKİM. Ankara katliamının tarihi ne? 10 EKİM. Kerbela katliamının yapıldığı tarih. Peki ya SURUÇ. ŞÜPHE ve FİKRİ TAKİBE devam ediyor dostum. "Suruç katliamı 20 TEMMUZ'da gerçekleştirildi. Google'dan HİCRİ ve MİLADİ takvim çevirisinde 20 TEMMUZ yazdığınızda karşınıza çıkan HİCRİ TARİH olarak 4 ŞEVVAL çıkıyor. Yani.. Hz. Ali Efendimiz RAMAZAN ayının 21. günü evinden çıkıp 7-8 adım attıktan sonra hain Mülcem tarafından zehirli bir kılıç ile ŞEHİT ediliyor. Alevi inancında Hz. Ali efendimizin şehadetinin 4 ŞEVVAL'de şehit edenlerce kutlanmaya başlandığına inanılıyor." Bunlar Saim'in tespitleri. DHKP-C Suriye'de Şam yönetiminin korumasında kampalarda eğitim alıyor. Esad, IŞİD ve PKK ile Haseke'de anlaşmalar yapıyor."

Bekir Hazar unutmuşki, hicri-miladi takvim çevirisinde günlerin karşılığı her yıl değişir, sabit kalmaz. Geçmiş olayların tarihi hesaplanırken doğrudan gününün karşılığını bulmaya çalışmak beyhude. Hz. Ali Ancak, hicri 40. yılın 21. gününde vefat etmişti. Bu tarih de 28 Ocak 661’e denk gelir milâdi takvimde. Hz. Ali’nin şehadet yıl dönümü 2015 yılında 8 Temmuz gününe denk geldi. Yani, 8 Temmuz 2015 tarihi hicri kameri takvimle 21 Ramazan 1436’yı işaret ediyor. Ne yaparsak yapalım, Bekir Hazar’ın bahsettiği gibi 20 Temmuz tarihi hiçbir şekilde tutturulamıyor. Bu da, Bekir Hazar’ın komplo teorisini boşa çıkarıyor.

Kaynak:

zülfikâr kılıcı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*