Hz. Ali’nin Şehadet Tarihi

 

Hâricî İbn Mülcem tarafından zehirli bir kılıçla sabah namazına doğru giderken yaralanan Hz. Ali aldığı yaranın etkisiyle, hicri 40. yılın Ramazan ayının 21. gününde (21 Ramazan 40) vefat etmiştir. Hz. Ali’nin yaralandıktan iki gün sonra 19 Ramazan 40’ta vefat ettiği de iddia edilmektedir. Hicri takvime göre 21 Ramazan 40 tarihi, miladi takvime göre 28 Ocak 661 tarihine denk gelmektedir. Vefatının ardından Hz. Ali Kûfe’ye (Irak’taki bugünkü Necef şehrine) defnedilmiştir. 

 

Hz. Ali Hakkında Özet Bilgiler İçeren Tablo

Adı Ali bin Ebu Tâlib
Doğum Yeri ve Tarihi Hicri 22’de (Miladi 600) Mekke’de doğduğu rivayet edilmektedir
Annesi  Fâtıma bint Esed b. Hâşim (Haşim soyundan Esad’ın kızı)
Babası (Hz. Peygamber’in amcası) Ebû Tâlib
İlk Eşi (Hz. Peygamber’in kızı) Fatıma’tüz Zehra
Çocukları Hasan, Hüseyin, Muhsin, Ümmü Gülsüm, Zeynep, Rukiye
Halifelik Süreci 24 Haziran 656 – 24 Ocak 661
Şehadet Yeri ve Tarihi 21 Ramazan 40 (28 Ocak 661) – Kufe
Vefat Sebebi Muaviye döneminde İbni Mülcem tarafından zehirli hançerle şehit edilmiştir
Türbesinin Yeri Irak’ın Necef kentinde

 

Bekir Hazar Komplo Teorisi Kurarken Hz. Ali’nin Şehit Olduğu Tarih Hakkında Hatalı Bilgi Paylaşmış

Bekir Hazar, Takvim Gazetesi‘nde yayımlanan 24 Ekim 2015 tarihli “Sorular… Sorular” başlıklı köşe yazısında  kendinin komplo teorilerinin sıcaklığına bırakıvermiş. Ama mühim bir hata yapmış. Okuyalım:

"KANLI MEYDAN dendiğinde akla gelen ilk şey KERBELA OLAYI... O zaman KERBELA olayından yola çıkalım. İlk iş Google'a KERBELA yazıp aratalım.. "10 Ekim 680 (Hicri: 10 Muharrem 61) yılında..." diye devam ediyor. Tarihe bakar mısınız. 10 EKİM. Ankara katliamının tarihi ne? 10 EKİM. Kerbela katliamının yapıldığı tarih. Peki ya SURUÇ. ŞÜPHE ve FİKRİ TAKİBE devam ediyor dostum. "Suruç katliamı 20 TEMMUZ'da gerçekleştirildi. Google'dan HİCRİ ve MİLADİ takvim çevirisinde 20 TEMMUZ yazdığınızda karşınıza çıkan HİCRİ TARİH olarak 4 ŞEVVAL çıkıyor. Yani.. Hz. Ali Efendimiz RAMAZAN ayının 21. günü evinden çıkıp 7-8 adım attıktan sonra hain Mülcem tarafından zehirli bir kılıç ile ŞEHİT ediliyor. Alevi inancında Hz. Ali efendimizin şehadetinin 4 ŞEVVAL'de şehit edenlerce kutlanmaya başlandığına inanılıyor." Bunlar Saim'in tespitleri. DHKP-C Suriye'de Şam yönetiminin korumasında kampalarda eğitim alıyor. Esad, IŞİD ve PKK ile Haseke'de anlaşmalar yapıyor."

Bekir Hazar ise unutmuş ki, hicri-miladi takvim çevirisinde günlerin karşılığı her yıl değişir, sabit kalmaz. Geçmiş olayların tarihi hesaplanırken doğrudan gününün karşılığını bulmaya çalışmak beyhude. Hz. Ali’nin şehadet yıl dönümü 2015 yılında 8 Temmuz gününe denk geldi. Yani, 8 Temmuz 2015 tarihi hicri kameri takvimle 21 Ramazan 1436’yı işaret ediyor.

Ne yaparsak yapalım, Bekir Hazar’ın bahsettiği gibi 20 Temmuz tarihi hiçbir şekilde tutturulamıyor. Bu da, Google’a yazdığı tarihin hicri karşılığını sorgulamadan kabul eden Bekir Hazar’ın komplo teorisini boşa çıkarıyor.

 

Şevki Yılmaz Hz. Ali’nin Secdede Şehit Edildiğini İddia Etmiş

Şevki Yılmaz, 21 Ağustos 2015 tarihinde Yeni Akit Gazetesi‘nde yayımlanan “Mahlûka Şefkat!” başlıklı yazısında Hz. Ali’nin vefatına değinmiş:

"Hz. Ali (r.a) efendimizi Sabah namazı secdede ve Hz. Hüseyin (r.a) efendimizi Kerbela’da Cuma Namazı’nda şehid eden ve kendinden olmayanı kafir gören ve din ile terör estiren Harici kafada teröristtir."

Şevki Yılmaz’ın aktardığının aksine Hz. Ali sabah namazını eda ederken secdedeyken şehit edilmedi. İbn Mülcem tarafından Hicri 40. yılın Ramazan ayının 21. gününde sabah namazı için evinden çıktığında zehirli kılıç ile başının ön tarafına vurularak şehit edilmiştir.

 

zülfikâr kılıcı
Hz. Ali’nin Kullandığı Zülfikâr Kılıcı

 

Not: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Ali’nin kabrini ziyaret eden ilk sünni lider olduğuna dair iddianın doğru olmadığını da başka bir yazımızda incelemiştik. İlgilenenler göz atabilir.

Yorumunuzu yazınız...