Çin’in Turistlerden Koronavirüs (Covid-19) Testleri İçin Anal Sürüntü Alınmasını Zorunlu Hâle Getirdiği İddiası

 

Bu yazımızda Çin’de COVID-19 testleri için turistlerden anal sürüntü alınmasının zorunlu hâle getirildiği iddiasını inceleyeceğiz.

Son zamanlarda dünya genelindeki haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında sıkça karşılaştığımız iddianın birkaç örneğine göz atalım:

 

covid testi anal sürüntü

 

anal sürüntü testi

 

anal sürüntü covid testi

 

Anal Sürüntü Nedir?

Bilindiği üzere COVID-19 testleri için kişilerin nazofaringeal (geniz) bölgelerinden pamuklu çubuk yardımı ile sürüntü alınmaktadır. Daha sonra bu örnekler, laboratuvarlarda birtakım testlere tabi tutulmaktadır. Geçtiğimiz aylardan itibaren COVID-19 testleri için Çin’de anal (anüs yolu ile) sürüntülerin de alınmaya başlandığı bilinmektedir. Bazı Çinli uzmanlar, koronavirüsün dışkıda respiratuvar sistemde kaldığından daha uzun süre kalacağını, dolayısıyla bu yol ile alınan sürüntülerden yapılacak olan COVID-19 testlerinin daha isabetli sonuçlar verdiğini öne sürmüştür; ancak yine Çin’den ve diğer başka ülkelerden çok sayıda bilim insanı da bu yöntemin genel olarak pek sağlıklı sonuçlar vermeyebileceğini düşünmektedir.

Anal sürüntü alma yönteminin Çin dışında İspanya’ya bağlı özerk bir bölge olan Galiçya’da da bazı yenidoğanlarda, yatan hastalarda ve psikiyatri hastaları gibi burundan sürüntü alınamayan kişilerde kullanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcülerinden Christian Lindmeier, konuya dair yaptığı açıklamada dışkı örneklerini incelemenin özellikle gastrointestinal semptomlar gösteren hastalar için alternatif bir yöntem olabileceğini bildirmiş; ancak bu yöntem ile gerçekleştirilen testlerin ilk haftalarda pozitif çıkma ihtimallerinin daha düşük olduğunu da eklemiştir.

Koronavirüs ve PCR testleri üzerine çalışan Yar. Doç. Dr. Wendy Szymczak, anal sürüntülerin tek başına işe yaramayacağını; her zaman nazofaringeal sürüntü ile birlikte alınması gerektiğini ifade etmiştir.

 

Turistler ve Anal Sürüntü

Japon hükûmeti, geçtiğimiz günlerde psikolojik sıkıntılara sebebiyet verdiğinden ötürü, Japon turistlerden anal sürüntü alınmaması yönünde Çin’den bir istekte bulunduklarını açıklamıştı. Özellikle bu açıklamanın ardından dünya kamuoyunda “Çin’e giden her turistten bu yöntem ile sürüntü alındığı” fikri yaygınlık kazandı. Japon yetkililerden önce, şubat ayında da Amerikan diplomatlardan anal sürüntü alındığı için ABD Dışişleri Bakanlığı, uygulamanın “onur kırıcı” olduğunu söyleyerek şikâyette bulunmuştu. Çin’den gelen açıklamada, diplomatik görevlilerin anal sürüntü uygulamasından muaf olduğu; Amerikan diplomatlara ise bu yöntemin sehven uygulandığı belirtilmişti.

Anal sürüntü alma yöntemi, turistlerin yanı sıra bazı durumlarda Çin vatandaşlarına da uygulanmaktadır. Ocak ayında başkent Pekin’de bir öğrencinin COVID-19 testinin pozitif çıkması sonucu binden fazla öğrenci ve öğretmenden nazofaringeal sürüntünün yanında anal sürüntü de alınmıştı. Birleşik Krallık’ta koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıkması ile Çin’de şubat ayında milyonlarca anal sürüntü alındığı bilinmektedir.

Ocak ayında özellikle ülkenin kuzey bölümlerinde bu yöntem uygulanmaktaydı. Çin devlet basını, yakın zamanda Pekin, Qingdao ve Şangay gibi bazı şehirlere girişlerde anal sürüntü alındığını bildirmişti. Bu şehirlerden bazılarında turistlerden anal sürüntü almak için belirli şartlara bakıldığı anlaşılmaktadır. Örneğin; Şangay’da özellikle riskli bölgelerden gelindiği ya da gelinen uçakta beş kişinin testinin pozitif çıktığı durumlarda kişilerden anal sürüntü alındığı bilinmektedir. Geçtiğimiz hafta Çin’in resmi yayın organı Global Times gazetesinde yer alan bir habere göre, Şangay’da bir salgın kontrol görevlisi, şehirde yalnızca bazı denizaşırı yolculuk yapan turistlerden anal sürüntü istendiğini ifade etmişti. Görevli, kişinin ishal belirtileri göstermesi gibi özel durumlarda anal sürüntü vermesi gerektiğini de açıklamıştı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Çin’e giden Güney Koreli turistlerden Çinli yetkililer tarafından anal sürüntü alınmasının zorunlu olmadığını; turistlerin dışkı örneklerini kendilerinin teslim edebileceğini bildirmişti.

Sonuç olarak, Çin’in bazı şehirlerine girişlerde nazofaringeal sürüntüye ek olarak anal sürüntü alındığı doğruysa da ülke çapında her turiste böyle bir uygulama yapılmadığı anlaşılmaktadır; ancak yine de bu yöntemin özellikle yurtdışından gelen turistlere oldukça yaygın bir şekilde uygulandığını söyleyebiliriz.

 

Yorumunuzu yazınız...