Kurt Sürüsünün Liderinin En Arkadan Geldiği İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Uzun yıllardır sanal alemde paylaşılagelen kurt sürülerinde liderin, sürünün en arkasından gidip öndekileri ve çevreyi kolladığı iddiasını ele alacağız.

Kurt sürüsündeki “alfa kurt” hakkında yaygın şekilde paylaşılan anlatılar şu şekilde:

“Kurt yürüyüşünde;

Önde sürünün en zayıf veya hasta olan üç kurdu yürür.

Pusuya düşerlerse ilk onlar öleceklerdir!

Diğer bir görevleri de arkadan gelenler için karda yolu onların açması beklenir.

Ardından en tecrübeli beş savaşçı kurt yürür.

Ortadaki on bir “dişi kurt” korunaklı düzende ilerlerler.

Dişileri, sürünün arkasından beş deneyimli savaşçı kurt izler.

En arkada sürüden mesafeli olarak yürüyen ise sürünün lideridir.

O, sürekli olarak sürünün tamamını görüp, izlemektedir.”

“Fotoğrafta gördüğünüz, bir vahşi kurt sürüsüdür. En öndeki üçü yaşlı ve hasta olanlardır. Tüm sürünün hızını belirleyenler onlardır. Eğer tam tersi olsaydı, arkada kalırlardı ve sürüyle araları açılırdı. Eğer bir saldırı olsa, kurban edilirlerdi. Hemen ardındaki beş tanesi, daha güçlü olanlar. Diğerleri sürünün merkezinde. Onlardan sonra da, sürünün en güçlü beş bireyi geliyor. En sondaki ise, alfa erkeği. Sürünün en gerisinden gelip, her şeyi kontrol ediyor. O pozisyonda kalarak, sürüde olan biten her şeyi görebiliyor, gidilmesi gereken yöne karar verebiliyor. Gözünü sürüden ayırmamış oluyor. İşte lider olmak budur. Liderlik, önden gitmeyi şart koşmaz. Kimi zaman arkada kalmayı gerektirir.”

 

kurt sürüsü hiyerarşisi

 

kurt sürüsü arkadaki kurt

 

Söz konusu iddiayla birlikte paylaşılan fotoğraf Chadden Hunter tarafından çekilmiş ve BBC için hazırlanan “Donmuş Gezegen” (“Frozen Planet“) adlı belgeselde kullanılmış.

 

 

Kanada’daki Wood Buffalo Ulusal Parkı’nda eksi 40 derecede bizon avına çıkan 25 gri kurdun yer aldığı sürüyü görüntüleyen fotoğrafta iddia edildiği gibi sürünün 3 yaşlı ve hasta üyesi en önde, alfa erkek kurdu en arkada ilerlemiyor. Enerji tasarrufu için kar üzerinde tek sıra halinde hareket eden sürünün alfa kurdu arkadaki kurt değil, en öndeki dişi kurttur.

 

kurt surusu alfa kurt

 

Kurt sürüsünün kardaki seyahati esnasında daha güçlü üyelerinden birinin, karda sürünün geri kalanı için bir yol açmak için gruba liderlik ettiği biliniyor.

Uluslararası Kurt Merkezi (International Wolf Center), fotoğrafla ilgili şu açıklamayı sunmuştu (Türkçemize tercümede Google Çeviri’den istifade edilmiştir):

“Bu fotoğraf 2011 yılında Wood Buffalo Ulusal Parkı’nda Chadden Hunter tarafından Frozen Planet adlı bir BBC dizisi için çekildi. Resimdeki davranışın doğru bir yorumu olmayan başlık, daha sonraki bir tarihte bilinmeyen bir kaynak tarafından eklenmiştir.

 

Fotoğrafta, 25 kurttan oluşan büyük bir paket derin karda dolaşıyor. Enerjiden tasarruf etmek için, önlerinde kurt bir yol keserek bir sıra halinde hareket ederler. Karda bu şekilde hareket etmek enerji tasarrufu sağlar. Bu perspektiften anlamak, en yaşlı ve en zayıf olanın önde olması mantıklı olmaz çünkü grubun yolunu kesmek için en fazla enerjiyi kullanmak zorunda kalacaklardı.

 

Derin karda ne zaman seyahat ettiğinizi ve bunun zamanla ne kadar yorucu olabileceğini düşünün. Yaşlı, zayıf veya yaralı olsaydın, senin için ne kadar kolay olurdu? Aynısı kurtlar için de geçerlidir.

 

Arkadaki kurt, bilinmeyen nedenlerden ötürü grubun geri kalanının gerisinde kaldı ve bu durumla ilgili değil. Kurt bir şeyi araştırmak için durmuş olabilir veya bir şekilde tehlikeye atılmış olabilir ve ayak uydurmakta güçlük çekiyor olabilir.”

 

Evrim Ağacı da konuya ilişkin incelemesinde şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Normalde kurt sürüleri bu kadar düzenli ve büyük değildir. Çoğu kurt sürüsü sadece 8-10 bireyden oluşur ve genellikle bizon gibi dev avları avlamazlar; çünkü bir bizon, bir kurdun 10 katı büyüklüktedir. Ancak eğer ki grup büyürse, o zaman bizon gibi daha iri avlara da saldırabilirler.

 

Fotoğraftaki gibi kurt sürülerinin bir diğer hayvanın saldırısına karşı önlem alması gerekmez; zira kurtlar, besin zincirinin en üst seviyesinde yer alırlar. Doğal hiçbir avcıları yoktur. Sadece nadiren diğer kurtlarla alan kazanma mücadelesine girerler; ancak bu da, neredeyse hiçbir zaman ani bir saldırı ile başlamaz. Avcı olmayan en büyük iki sorun insanlar nedeniyle meydana gelen yaşam alanı tahribatı ve ayılardır. Ayılar, kurtları avlamasalar da, onlara saldırabilirler. Buna rağmen, ayılar bile sadece kurt yavrularına saldırmayı seçmektedirler; zira kurt sürüsü, ayılara göre çok daha çevik ve zekidir.”

 

Öte yandan, bir kurdun, sürünün diğer üyeleri üzerinde baskınlığını ifade eden “alfa kurt” kavramının aslında vahşi doğada var olmadığını öne süren çalışmalar da mevcut.

 

kurt sürüsü alfa kurt en arkadan gelir iddiası

 

Dişi Kurdun Erkek Kurdun Boğazına Dolanarak Koruma Davranışı Sergilediği İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Kurtlarla ilgili son günlerde sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan bir diğer iddia da dişi kurtların erkek kurtları koruma refleksine ilişkin.

 

 

Erkek kurtların dişi kurtlara saldırmadığı, bu hususu bilen dişi kurdun erkeğini boynuna dolanarak koruduğu iddiasını içeren ve kayda değer etkileşim alan paylaşımlardan örnekler şu şekilde:

 

Erkek kurtlar dişilere saldırmaz. Dişiler bunu bilir ve kavga sırasında eşlerinin boğazına dolanarak onları korur.

 

dişi kurt erkeğin boğazına dolanarak koruru

 

dişi kurt boğazına dolanarak korur

 

Dişi kurdun erkek kurdu korumak adına iddia edildiği yönde savunma refleksi sergilediği yönündeki paylaşımlar İngilizceden Türkçemize doğrudan çevrilerek aynı fotoğraflar kullanılarak servis edilmiş.

Kurt davranışlarını yakından gözlemleyen uzmanlar, sanılanın aksine dişi kurdun koruma güdüsü erkeğinin boynuna dolanma şeklinde olmadığını ve paylaşılan fotoğrafın yanlış yorumlandığını belirtmişti.

Uluslararası Kurt Merkezi (International Wolf Center), erkek kurtların kendilerine saldırmadığını bilen dişi kurtların kavga sırasında eşlerinin boğazına dolanarak onları koruma davranışı sergilediği iddiasının doğru olmadığını, görseldeki kurtların ERKEK olduğunu aktarmıştı. Ayrıca, fotoğrafın sağında bulunan 2 erkek kurdun, beyaz kurda boyun eğme davranışı sergilediği vurgulanmıştı.

 

dişi kurt erkeğini savunma refleksi

 

Paylaşılan fotoğraf, Jean Paul tarafından Minnesota’daki “Kurt Merkezi” (“Wolf Centre”) adlı tesiste çekilmiş.

 

dişi kurt eşinin boğazına dolanırken sanılan fotoğraf

 

* Kapak fotoğrafı: Chadden Hunter, BBC/NHU

1 Yorum

  1. Evrim ağacı gibi saçma bir oluşumu da bilir kişi olarak görüp görüşlerine yer verdiniz ya bu saatten sonra yaptığınız işler bana inanadırıcı gelmez.

Yorumunuzu yazınız...