“Yuvarlak Raptiye” İle “Kopyala Yapıştır”da Doz Aşımı Yaparken Yakalanan Haber Siteleri

Birbirinin aynısı, sığ, özgün olmayan, katma değer sunmayan içeriklerle dolu binlerce haber sitesi işgâl etti basılı medyanın yerini alan dijital medya ekosistemini…

Kalitede serbest düşüşe giren ülkemiz basınının hâl-i pürmelâlini ortaya koymak adına güzel bir örneği, ifşa ve arşiv maksadıyla paylaşalım istedik.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 30 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medya hesabından iş yeri kira stopajının ve yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, temizlik gibi esnaf hizmetlerinde KDV oranının geçici olarak indirildiğini duyurmuştu.

 

haber sitesi kopyala yapıştır yuvarlak raptiye

 

Berat Albayrak’ın KDV indirimine dair sosyal medya paylaşımını haberleştirirken Türkiye’de faaliyet gösteren haber sitelerinin büyük çoğunluğu “kopyala yapıştır” doz aşımı ile paylaşımda kullanılan “yuvarlak raptiye”ye de metin olarak haber metinlerinde yer vermiş…

 

haber sitesi kopyala yapıştır yuvarlak raptiye

haber sitesi kopyala yapıştır yuvarlak raptiye haber sitesi kopyala yapıştır yuvarlak raptiye

Google’da “yuvarlak raptiye iş yeri kira stopajını” şeklinde bir arama yaptığımızda 709 sonuca ulaşıldığını görüyoruz. Yani, Berat Albayrak’ın paylaşımından içeriği okumadan kopyalayıp yapıştıran 709 adet haber sitesi mevcut.

yuvarlak raptiye google arama sonucu

“Yuvarlak raptiye”ye dikkat etmeden kopyala-yapıştır yapan haber sitelerine dair arama sonucunun ilk 4 sayfası ise şu şekilde idi:

haber siteleri kopyala yapıştır

haber siteleri kopyala yapıştır

 

Görünen o ki, yayımladıkları haber metinlerini muhabir ya da editör bile okumuyor.

 

klavye kopyala yapıştır

 

İLAVE: 7-20 Şubat 2021 döneminde 6500’den fazla haber sitesinde geçen 1,1 milyon içeriği tarayan Journa’dan Emre Kızılkaya Türkiye dijital medyasında yayına giren haberlerin yüzde 85’inin özgün değil, kopya olduğunu tespit etmiş.

 

İLAVE 2: Cumhuriyet gazetesinde “kopyala / yapıştır”da doz aşımının emaresi “yuvarlak raptiye” ve “uyarı işareti” izleri tekrar görüldü…

 

yuvarlak raptiye uyarı işareti

 

1 Yorum

  1. Kanatsız Kuş Reply

    Cidden komik bir durum. Bu sitelerin çoğu kalitesiz ama insanlar bilsin ki kullanmasınlar! Hataya bak!

Yorumunuzu yazınız...