Sadık – Serhat – Berat Albayrak’ın Yeni Şafak Gazetesinin Sahibi Olan Albayrak Ailesinden Oldukları İddiası Doğru Değil

Yeni Şafak’ın Sahibi Albayrak Ailesi İle Gazeteci Yazar Sadık Albayrak, Oğulları Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Turkuvaz Medya Grubu CEOsu Serhat Albayrak’ın Ferdi Olduğu Albayrak Ailesi Aynı Aile Değil

Yanlış İddia

 

Sadık / Serhat / Berat Albayrak ile Yeniş Şafak gazetesinin sahibi Albayrak ailesi arasında bir akrabalık bağı bulunduğu yönünde yanlış bir bilginin yaygın olduğu anlaşılıyor.

Bu durumun örneklerini, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiği süreçte görmüştük.

Örneğin Ahmet Şık, 14 Kasım 2020 tarihli bir sosyal medya paylaşımında bu hatalı bilgiyi önce paylaşmış, sonra da paylaştığı bilginin yanlış olduğunun hatırlatılmasının ardından özür dileyerek doğrusunu aktarmıştı:

“Ağabey Serhat Albayrak’ın başında bulunduğu Sabah ve aileye ait Yeni Şafak gazetelerinin bugünkü manşetlerine bakılırsa görevinden affedilen (=azledilen) damat bakan ve Pelikan ekibi hem uzlaşıyor hem savaşıyor gibi görünüyor.”

“Şuna da bir düzeltme/özür olsun: Yeni Şafak’ın sahibi azli gerçekleşen damadın ailesi olan Albayraklar değil.”

 

yenişafakın sahibi albayrak ailesi

 

Halbuki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın babası gazeteci yazar Sadık Albayrak ve kardeşi Turkuvaz Medya Grubu CEOsu Serhat Albayrak, Yeni Şafak gazetesinin sahibi değiller. Hatta, Yeni Şafak gazetesinin sahibi olan Albayrak ailesi ile Sadık-Serhat-Berat Albayrak uzaktan akraba bile değil. Sadece soyadı benzerliği…

 

sadık serhat berat albayrak
Serhat, Sadık ve Berat Albayrak

 

Sadık Albayrak bir dönem Yeni Şafak’ta köşe yazarlığı yapmıştı.

 

Yeni Şafak Gazetesi Kimin?

Yeni Şafak gazetesi 19 Eylül 1994 tarihinde Hekimler Birliği Vakfı (HBV) tarafından kurulmuştur. HBV Başkanı Dr. Yakup Yönten ve Tufan Mengi gazetenin kuruluşunda öncü rol oynamıştır. 1994 yılındaki kuruluşunun 1 yıl sonrasında gazete Ensar Vakfı kurucularından Ahmet Şişman tarafından satın alındı. Bu devrin ardından Yeni Şafak, 23 Ocak 1995 tarihinde farklı bir kimlikle yeni yayın hayatına başladı. İz Yayıncılık adına Ahmet Şişman’ın maddi desteğiyle tekrar hayata geçen Yeni Şafak’ın sahipliği bir dönem Persan Home Studio’nun sahiplerinden olan Mahmut Kış’a geçti. 1998 yılı Mayıs ayında ise gazetenin sahipliği Albayrak Grubu’na geçti.

1998 Mayısından bu yana Yeni Şafak Gazetesinin sahipliği Albayrak Holding‘e aittir. Yeni Şafak, 2013 yılından bu yana Albayrak Medya bünyesinde faaliyetini sürdürmektedir.

Yeni Şafak’ın internet sitesindeki künyesinde imtiyaz sahibinin Yeni Şafak Gazetecilik Yayıncılık San. Tic. Anonim Şti.  adına Ahmet Albayrak olduğu görülebiliyor. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı pozisyonunu ise Mustafa Albayrak üstlenmektedir.

 

yeni şafak künye

 

Hacı Ahmet Albayrak’ın temellerini attığı Albayrak Şirketler Grubu günümüzde oğulları Ahmet, Bayram, Nuri, Kazım, Mustafa ve Muzaffer Albayrak tarafından yönetilmektedir.

Yeni Şafak’ın Genel Yayın Yönetmenliğini günümüze değin Mehmet Ocaktan, Nabi Avcı, Akif Emre, Yusuf Kaplan, Selahattin Sadıkoğlu, Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve İbrahim Karagül gibi isimler üstlenmişti.

 

Yeni Şafak Gazetesinin Sahibi Albayrak Ailesini Karıştıran Yazarlar

Sol Haber’deki “Ayasofya’dan CHP kurultayına, yeni bir döneme girilirken” başlıklı 29 Temmuz 2020 tarihli yazısında Fatih Yaşlı da aynı hataya düşmüştü. Sosyal medyadan gelen uyarının ardından yazıda değişiklik yapılmıştı.

 

İLAVE: Tele1 ve ABC Gazetesi gibi bazı basın kuruluşları, 14 Temmuz 2021 günü TRT Yönetim Kurulu Başkanlığına ataması yapılan Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Albayrak ile Yeni Şafak gazetesinin imtiyaz sahibi Ahmet Albayrak’ı karıştırmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...