Videonun Çığ Düştüğü Anda Kaydedildiği ya da Videodaki Babanın Çığ Düşmesi Sırasında Çocuklarını Bırakıp Kendini Kurtardığı İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Son yıllarda her kış mevsiminde dolaşıma sokulan bir “çığ” videosunu konu edineceğiz.

 

 

Kar tatilinde canlı canlı “Çığ” felaketi ile karşı karşıya kalan bir aile ve yaşadıkları…” notuyla 2015 yılından bu yana özellikle kış mevsimlerinde anılan videonun sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

çığ felaketiyle karşı karşıya kalan aile

 

Anılan videonun “tehlike anında çocuklarını ve eşini bırakıp kaçan adam” notuyla paylaşıldığına da şahit olduk. “Çığ düşüyor adam çocuklarını bırakıp kaçıyor, kadın çocuklarına sarılıyor.” notunu içeren örnek bir paylaşım şu şekilde:

 

çığ düşerken çocuklarını

 

Gerçek hayatta yaşanan bir olayı yansıttığı sanılan kayıt 2020 yılında çığ düşerken babanın çocuklarını bırakıp kaçtığı, annenin ise çocuklarına sarılarak sahip çıktığı vurgulanarak tekrar dolaşıma sokulmuştu.

Örneğin, Yeniçağ gazetesi bahse konu kaydı “Çocuklarını bırakıp kaçtı: İşte dünyanın en korkak babası” başlığıyla haberleştirmişti.

 

Çocuklarını bırakıp kaçtı

 

Ancak sanılanın aksine, paylaşılan video gerçek bir çığa ait değil. Fransız Alplerinde tatil yapan bir ailenin yakalandığı çığ ile mücadelesini anlatan 2014 İsveç yapımı “Force Majeure” (“Turist”) adlı filmden bir sahne.

2014 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan Force Majeure (Turist) adlı filmin fragmanında da bahse konu sahne yer alıyor.

 

 

 

Filmin orijinal ve Türkçe afişlerinde de aynı sahneden bir görsele yer verildiği görülebiliyor.

 

force majeure afiş
Filmin konusu şu şekilde idi:

“Fransa Alpleri’ne kayağa giden İsveçli bir aile dağın eteklerindeki lokantada öğle yemeği yerken çığ düşer. Anne Ebba çocuklarını korumaya çalışırken baba Tomas’a seslenir fakat Tomas bu arada kendi canının derdindedir. Kimseye bir şey olmasa da ailenin hassas çekirdeği çatlamıştır bir kere. Tomas ile Ebba evliliklerini sorgularken Tomas yeniden “ailenin direği” konumunu ele geçirmeye çalışacaktır.”

 

çığ düşme videosu

 

Yorumunuzu yazınız...