Berat Albayrak 8 Kasım 2020 günü akşamı saat 19:00 civarında Instagram hesabı üzerinden paylaştığı görsel ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifası ülkemiz basınının aldığı hâli tekrar faş etti.

Albayrak’ın “Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.” ifadelerine yer verdiği paylaşımı şu şekilde idi:

 

berat albayrak istifa açıklaması
Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yaptığı istifa açıklaması

 

Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yapılan istifa duyurusu paylaşımında yorumlar kapalıydı. Albayrak, Twitter hesabını da kapatmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından istifaya dair bir duyuru yapılmadı. Bakanlığın Twitter profilinden son dönemden tweetleri sildiği görüldü.

İlerleyen saatler içerisinde istifa duyurusu, ancak yabancı haber ajanslarının iddiayı Bakanlık kaynaklarına doğrulatmasıyla birlikte netleştirilebilmişti.

AK Parti’den (Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Dr. Mehmet Muş gibi) isimlerin paylaşımları da istifa haberini doğruladı. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım.” ifadesini içeren paylaşımı da istifa duyurusunun gerçeği yansıttığını ortaya koydu.

(İLAVE: İstifaya ilişkin resmî açıklama ancak 27 saat sonra İletişim Başkanlığı tarafından yapıldı ve Berat Albayrak’ın “af talebinin” kabul edildiği duyuruldu.)

 

berat albayrak istifa duyurusu

 

Ancak yaşanan bu gelişmeye rağmen ana akım medyada, TV kanallarının ve haber sitelerinin çoğunluğunda Albayrak’ın istifasına dair bir son dakika haber geçilmedi. Gecenin ilerleyen saatlerinde yayımlanan programlarda ya da haber bültenlerinde bu konuya değinilmedi dahi. Ertesi sabah satışa sunulan basılı gazetelerin çoğunluğu istifa haberine değinmedi bile. Bu yayınlarla ilişkili haber siteleri ve TV kanalları da konuyla ilgili 3 maymun taklidi yapmayı sürdürdü.

 

bakan istifa gazete

 

İstifa duyurusuna değinen gazete manşetleri şu şekildeydi:

 

hazine maliye bakanı istifa gazete

 

Yeni Şafak da Albayrak’ın istifa duyurusunun hemen ardından İngilizce profili üzerinden yayımladığı haberi ve paylaşımı silmişti.

 

yenişafak berat albayrak istifa

 

Berat Albayrak’ın istifa duyurusu karşısında otoritelerin ve basının sessizliği, dezenformasyona da yol açtı. İstifa süreci ve halefi hakkında sosyal medyada birçok asılsız iddia dolaşıma girdi.

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden zamanlı şekilde müdahale etmeye çalıştığımız yanlış iddiaları sıralayacak olursak:

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasına ilişkin Instagram hesabı üzerinden yaptığı duyurunun siber saldırı sonucu olduğuna dair paylaşılan tweet gerçeği yansıtmıyordu. Albayrak’ın Twitter hesabı, ilgili tweet atıldığında kapalıydı.

 

berat albayrak twitter
Berat Albayrak’ın istifa duyurusunun bir siber saldırıdan kaynaklandığına dair sahte tweet görseli

 

berat albayrak twitter kapalı
Berat Albayrak’ın Twitter hesabı Instagram üzerinden istifa duyurusu ve sonrasında kapalıydı

 

Süreç içerisinde dikkat çeken bir diğer asılsız iddia da Sputnik Türkiye’nin Twitter hesabını taklit eden “sputnik_TR” yerine “spuntik_TR” uzantılı profilden geldi. Bahse konu hesabın Maliye Bakanlığı’nın Berat Albayrak’ın sosyal medya hesaplarının ele geçirildiği ve istifanın söz konusu olmadığı yönünde duyuru yaptığı yönündeki paylaşımı da gerçeği yansıtmıyordu.

 

berat albayrak istifa haberi
Sputnik Türkiye’yi taklit eden profilin Albayrak’ın istifa sürecine dair tweeti

 

Berat Albayrak’ın hesabının saldırıya uğradığına ve konu ile ilgili saat 22:00’de açıklama yapacağına değinen tweetler de kendisini taklit eden @BeratAlbayrat uzantılı profile aitti.

 

berat albayrak istifa tweet
Berat Albayrak’ı taklit eden profil ve paylaşımları

 

Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa duyurusunun ardından kabinede revizyon söylentileri tekrar gündeme geldi ve sosyal medyada bu minvalde bazı kabine listesi  ve Cumhurbaşkanı Atama Kararnamesi görselleri dolaşıma girdi. Ancak, paylaşılan “Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar Listesi” görseli 2018 yılındaki atama kararının montajla düzenlenmiş hâliydi. Daha önce, sosyal medyada paylaşılan yeni kabine listelerine değinmiştik.

 

kabine bakan listesi iddiası
Sosyal medyada paylaşılan asılsız kabine listesi görseli

 

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı olacağı söylentisi de sosyal medyada yayılmıştı. Bali, sosyal medyada yayılan Hazine ve Maliye Bakanı olduğu yönündeki iddiayı “Hazine ve Maliye Bakanı olduğuma dair sosyal medya üzerinden yayılan söylentiler gerçek dışıdır” sözleriyle yalanladı.

 

adnan bali hazine maliye bakanı
Adnan Bali’nin Hazine ve Maliye Bakanı olduğu iddiasını tekzip ettiği paylaşımı

 

8 Kasım 2020 gün akşamı yapılan istifa duyurusunun ardından (işbu yazı itibarıyla) 26 saat geçmesine rağmen durum henüz vuzuha kavuşmadı. Halk, gelişme hakkında haberi TV kanalları yerine sosyal medya platformları üzerinden aldı (İLAVE: İstifaya ilişkin resmî açıklama ancak 27 saat sonra İletişim Başkanlığı tarafından yapıldı ve Berat Albayrak’ın “af talebinin” kabul edildiği duyuruldu).

Görünen o ki, Vizontele’den repliği sosyal medyaya uyarlayabiliriz:

“Buraya gazeteler iki gün sonra geliyor. Biz duyduğumuz bir havadise şaşırdığımız zaman büyük şehirdeki insanlar çoktan unutmuş oluyor. … Yani vizontele uzağı yakın edecek ve burası artık o kadar uzak olmayacak”

 

 

Yorumunuzu yazınız...