İnsan Eti Tüketimini Özendiren Bir Girişim Olduğu Sanılan “İnsan Eti Projesi” (“Human Meat Project”) Adlı İnternet Sitesi Aslında Yamyamlık Çağrısı Değil Bir Sanat Projesi

“İnsan Eti Projesi” adlı internet sitesi, gerçek bir yamyamlık çağrısı değil, hizmet şartlarını okumanın önemini vurgulayan kavramsal bir sanat projesidir. İnternet sitesi site, “Şartlar ve Koşullar” sayfasında bunun bir sanat projesi olduğunu belirterek, “Bu tamamen kavramsal bir sanat projesidir ve gerçek hayatta canlandırılmayacaktır.” “İnsan Eti Projesi, herhangi bir hizmet politikasını ve sözleşmesini kabul etmenin önemini anlamaya yönelik bir kavramsal sanat projesidir” ifadelerine yer vermiş.

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Japonya’nın başkenti Tokyo’da yasal olarak ilk defa insan eti satan restoranın açıldığı iddiasını ele almıştık. Bugünkü konumuz, kanibalizmi (yamyamlığı) teşvik ettiği sanılan bir internet sitesi.

 

“İnsan Eti Projesi” (“The Human Meat Project”) adlı internet sitesi sosyal medya platformlarında bazı kullanıcılar tarafından insan eti tüketimi çağrısında bulunduğu sanılarak tepkiyle karşılanıyor.

 

Adı geçen internet sitesinin kanibalizm çağrısı yaptığını ileri süren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“‘İnsan Eti Projesi’ Maalesef gerçek. Bir kişinin vücudu 40 kişiyi besliyormuş. Bağışçıların bir kısmının örneklerini de vermişler. Sistem nereye gidiyor, sorgulanmalı. #humanmeatproject #capitalism #insanetiprojesi”

 

“Küreselcilerin, insan eti yemek ile alakalı projesi. Keşke yeseler. Ama birbirlerini!”

 

“İnsan eti projesi duyrulmuştur. Besi hayvancılığı yerine artık insan eti yememiz gerektiğini ve bir insanın 40 kişiyi doyurduğunu söyleyen çevreci site 👉 http://humanmeatproject.com #carbonfootprint #iklimkrizi #küreselçete #COVID19 #insaneti”

 

“Allah’ın helal kıldığının neslini tüketip, bize insan eti yedirmek istiyorlar dediğimizde, “komplo teorileriyle kafayı bozmuş” diyenler; siz de bir yanaşın, yaklaşın! Bakın hele bir; *Human Meat Project* (İnsan Eti Projesi) ne diyor;

 

“İnsan eti yeme projesi; evet yanlış duymadınız bu psikopatlar hapsetsin resmi web sitesi aracılığı ile ilan vermisler ölmeden önce etinizi bağışlayın ve insanalr sizi evet diyorlar ölü 1 insan 40 kisi doyurabiliyormuş sitenin linkini aşağiya bırakıyorum”

 

“İnsan Eti Projesi” adlı internet sitesi, gerçek bir yamyamlık çağrısı değil, hizmet şartlarını okumanın ve kabul etmenin önemini vurgulamayı amaçlayan kavramsal bir sanat projesidir.

 

İnternet sitesinin “hakkımızda” (“about us“) başlıklı sayfasında şu ifadeler kullanılmış:

“İnsan Eti Projesi’ne hoş geldiniz, biz insan eti bağış programıyız. İnsan tüketimi için beden bağışlayarak, dünyayı beslemek için besi hayvanlarının toplu olarak yetiştirilmesinin neden olduğu iklim değişikliğine ve sera etkisine yol açan aşırı nüfus sorununu çözmek için harekete geçiyoruz.
Human Meat Project’te her bedene ve her yaşama değer veriyoruz.
Dünyamızın çeşitliliğini ortaya çıkarmak ve dünya çapında endişe verici yaşam kalitesi farklılıklarını ortaya çıkarmak için insan etimizin kaynağını ve kökenlerini vurguluyoruz.
Kuruluşumuz, dünyanın geri kalanına geri vermek için her ulusu memnuniyetle karşılamaktadır. El ele, bu küresel hareket aracılığıyla herkes için yaşam koşullarını ve çevreyi iyileştirmek için birbirimize yardımcı olabiliriz.
İnsanları artık uyanmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bireysel ve yalnız yaşamıyoruz. Hayatta kalmak için birbirimize ihtiyacımız var. Birlikte yaşamaya değer bir dünya yaratabiliriz. Birlikte bir insanlık ve dayanışma dünyası inşa edebiliriz. Her hayat kardinaldir.”

 

insan-eti-projesi-internet-sitesi

 

İnternet sitesinin “şartlar ve koşullar” (“terms and conditions“) başlıklı sayfasında ise “Bu tamamen kavramsal bir sanat projesidir ve gerçek hayatta canlandırılmayacaktır.” ve “İnsan Eti Projesi, herhangi bir hizmet politikasını ve sözleşmesini kabul etmenin önemini anlamaya yönelik bir kavramsal sanat projesidir” ifadelerine yer verilmiş.

 

Adı geçen sayfadan ilgili kısmın Türkçemize çevirisi şu şekilde:

“1. Nasıl çalışır?
Bu tamamen kavramsal bir sanat projesidir ve gerçek hayatta canlandırılmayacaktır.
1.1 Rolümüz
İnsan Eti Projesi yalnızca kavramsal çizimler sağlar. Proje ve web sitesi (www.humanmeatproject.com), sanat projesi, katılımcıların/bağışçıların bilgileri, hüküm ve koşulları, rıza hakları ve gizlilik hakları hakkında bilgi içeren sayfalar içerir, ancak Web Sitesinde veya Kağıt formunda bu sayfaların varlığı, gerçek hayatta hareket etme veya kasten/BM’yi ve dünya çapında mevcut herhangi bir yasal anayasa yasasını çiğnemeye/çarpmaya teşebbüs etme amacı taşımaz. Human Meat Project, herhangi bir hizmet politikasını ve sözleşmesini kabul etmenin önemini anlamaya yönelik bir kavramsal sanat projesidir. “

 

İnternet sitesini hazırlayanlar The Associated Press‘e yaptıkları açıklamada projelerinin saçma ve olabildiğince gerçekçi şekilde oluşturulan bir sanat eseri olduğunu, şoka uğrayan ziyaretçilerin proje hakkında gerçekleri öğrenmek için internet sitesini incelemeye teşvik etmenin amaçlandığını söylemiş.

 

Yani, kullanıcıları sorumluluk reddini içeren koşullar sayfasını okumaya teşvik etmeyi amaçlayan internet sitesini incelemeyen sosyal medya kullanıcıları yamyamlığın / kanibalizmin özendirildiğini sanmış.

 

Kanibalizm Nedir?

Kanibalizm, bir organizmanın kendi türünden olan bir başka organizmayı yemesi veya onun dokularını tüketmesi olarak tanımlanır. Bu terim genellikle insanların, insan eti yemeleri durumunda kullanılır. Ancak, kanibalizm hayvanlar aleminde de görülebilen bir davranıştır ve bazı türler arasında doğal bir özellik olarak bulunabilir.

İnsanlarda, kanibalizm tarihsel olarak bazı kültürlerde ve belirli koşullarda görülmüştür, ancak günümüzde genellikle yasa dışıdır ve ahlaki ve etik açıdan şiddetle kınanmaktadır. Modern toplumlar kanibalizmi suç olarak kabul eder ve yasalara göre cezalandırılır.

Bazı hayvan türlerinde, kanibalizm doğal bir davranıştır ve farklı nedenleri olabilir. Yetersiz beslenme, nüfus yoğunluğu, rekabet veya avlanma sırasında oluşan kazalar gibi faktörler kanibalizme yol açabilir. Aynı türden olan bazı hayvanlar, yavrularını veya zayıf/kusurlu bireyleri yiyebilirler, bu da türün genel popülasyonunun sağlığını ve adaptasyonunu destekleyebilir.

 

Yorumunuzu yazınız...