Sıradan vakalar yerine olağandışı, nadir, ilgi çekici vakaların haberleştirilme olasılığının yüksekliğini vurgulamak için klasik şekilde dile getirilen “köpeği ısıran adam” örneğini mutlaka işitmişsinizdir. “Bir köpeğin insanı ısırması haber olmaz; ancak bir insanın köpeği ısırması haberdir’  söylemi basında yer alan haberlerin değeri hakkında sıkça alıntılanır.

Haber değeri terimini literatüre kazandıran Walter Lippmann, bir haberin basında yer almasında belirleyici unsurları, açıklık, sürpriz etkisi, coğrafi yakınlık, ilgi, anlaşmazlık olarak sıralamıştı. Ancak hızlanan akış karşısında günümüz tık tuzağı odaklı habercilik zihniyeti için güncellik, önemlilik, yakınlık, etkililik gibi unsurlardansa sansasyonellik, sıra dışılık, ilgi çekicilik, ilginçlik unsurları ön plana çıkmış durumda.

Son dönemde zamanda yolculuk temalı iddiaların basında aktarılış sıklığı ve biçimi dikkatimizi çekti.

Uzay zamanda kıvrılma ile doğrusal zamanın döngüsel bir şekle doğru bükülmesinin teorik açıdan olası; ancak pratikte mevcut koşullar ışığında namümkün olduğunu ileri süren savlar mevcut.

Zamanda yolculuk yaptığını ileri süren kişilerin absürt söylemlerinin mesnetsizliği ve çelişkileri vurgulanmadan  olduğu gibi haberleştirilmesi yönünde bir alışkanlık gelişmiş durumda.

Yeniçağ’dan örnekler sunalım…

2485 yılından gelen bir ‘zaman yolcusu’ olduğunu ileri süren Thatonetimetraveler kullanıcı adlı kişi sosyal medya hesabında 0 Aralık’ta da 8 insanın güneş dalgalarından süper güç alacağını, 25 Aralık’ta tüm dünyayı şok edecek insanların yaşamını kökten değiştirecek bir olay yaşanacağını ve bu durumun da kendisinin zaman yolcusu olduğunu ispatlayacağını iddia etmişti.

 

gelecege ait urkuten kehanetler

 

1988 yılında İngiliz Hükümeti’nde çalıştığını ifade eden Gerald Gardner adlı şahıs ise insanlığın geleceği için yapılan bir deneye katıldığını ve 2300 yılına gönderildiğini, gelecekte büyük binaları olan bir şehirde uyandığını ve yüzen şehirler gördüğünü ileri sürmüştü.

 

gelecekten gelen adam

 

ᄂIVΣ YӨЦЯ ᄂIΣ mahlaslı Tiktok kullanıcısı ise 3036 yılından günümüze geldiğini, 2052’nin Aralık ayında büyük elektrik kesintisi yaşanacağını öne sürmüştü.

 

gelecekten geldim

 

Yorumunuzu yazınız...