Videonun Romanya Hükümetin Tüm Aşı Merkezlerini Kapatmasına Neden Olan Aşı Karşıtı Eylemine Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Romanya’da hükümetin aşı merkezlerine kapatmasına yol açan geniş katılımlı eylemlerin gerçekleştirildiği, vatandaşların %70’inin aşı olmayı reddettiği iddiasıyla bir videonun sosyal medyada paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Söz konusu görüntü:

 

 

Bahsi geçen videoyu Romanya’da aşı karşıtı bir eylem olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Romanya hükümeti tüm aşı merkezlerini kapattı çünkü vatandaşların %70’i aşı olmayı reddetti, direniş kazandı !”

 

romanya asi eylem

 

“Romanya’da; Halkın yüzde yetmişi asi zorlanmasına karsi çıktığı için hükümet asi uygulamasını sonlandırdı. Zihni ve beynini kullanmayan, aşağılık kompleksi olanlar, aşı oldum havasına giren vatandaşları olan geri kalmış ülkelerde asi kuyrukları devam ediyor.”

 

“Romanya hükümeti aşı merkezlerini kapattı, çünkü halkın %70 i aşı dayatmasına karşı tek yumruk oldu‼️ Kaynak: Romanya ulusal basını.”

 

“Romanya Hümümeti tüm aşı merkezlerini kapattı çünkü vatandaşlarının %70 aşı olmayacak ZORLAMA İŞE YARAMADI BİZDE İSE BU SIVIYI OLMAYANLARA LİNÇ VATAN HAİNİ gibi söylemler DİREN TÜRKİYE KÖLE OLMAYACAĞIZ”

 

romanya asi miting

 

Romanya’da gerçekleşen aşı karşıtı eyleme ait olduğu sanılarak paylaşılan video 5 Şubat 2017 tarihinde Romanya hükümetinin yolsuzluk suçlarını suç olmaktan çıkaracak genel af teklifine tepki gösteren halkı yansıtıyor.

Bahse konu eylemden görüntüye aşağıdaki bağlantıdaki kayıt vasıtasıyla ulaşılabilir:

 

 

“Yolsuzluk yapanlara af” olarak yorumlanan kararnamenin yayımlanmasının ardından Sorin Grindeanu hükümetine karşı geniş kitlelerin katılımıyla günler süren protestolar 2017 Romanya Protestoları olarak adlandırılmıştı.

“Yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle” hapiste olan çok sayıda yetkilinin serbest bırakılmasını sağlayacak 5 yıldan az hapis cezası kalan mahkumların affını öngören yasa hükümet tarafından geri çekilmişti.

1989’da komünizmin çöküşünü hazırlayan gösterilerden bu yana en büyük protesto olarak görülen ülke çapındaki eylemlere katılan göstericilerin sayısı yarım milyon olarak tahmin edilmişti.

(Ülkemizde ve diğer ülkelerdekine benzer şekilde) Romanya’da koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere tepki gösterenler tarafından çeşitli protesto eylemleri düzenlenmişti.

Ancak, Romanya’da iddia edildiği gibi aşı merkezleri kapatılmış değil.

Covid-19 aşılama kampanyasının başlamasıyla birlikte Romanya Sağlık Bakanlığı 899 merkezde aşı uygulaması yapmaya başlamıştı. Hâlihazırda Romanya’da aşı merkezlerinde Covid-19 aşısı uygulaması sürdürülmektedir.

5 Aralık 2021 tarihli son veriye göre Romanya’da halkın %39’u iki doz aşı olmuş vaziyette.

Romanya Kalkınma Bakanı (ve Sağlık Bakanı Vekili) Cseke Attila, düşük Covid-19 aşılanma oranının ülkenin yeni bir pandemi dalgasına karşı hassaslığını artırdığını belirtmişti.

Romanya 2022 yılında % 70’lik aşılama oranına ulaşılmasının hedeflendiği kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Daha önce Romanya’da Covid-19 önlemleri karşıtı protestoları gösterdiği iddiasıyla farklı görseller de paylaşılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...