Fotoğrafın Kuran-ı Kerim’i Yırttığı İçin Kangren Olan Kişiye Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğraf, Norveç’te İslam karşıtı bir gösteride Kuran yakan şahsın sonra geçirdiği kaza sonucunda kangren olduğunu göstermiyor. Kuran yakarken görüntülenen kişi Norveç’in İslamlaştırılmasını Durdurun adlı grubun lideri Lars Thorsen. 19 Kasım 2019 tarihinde Norveç’in Kristiansand kentinde Kuran yakarken saldırıya uğrayan Thorsen’in ellerinin kangren olduğuna dair bir aktarım bulunamıyor. Parmakları şişmiş ve kararmış vaziyette hastane yatağında yatan kişi, ABD’nin Oregon eyaletinde 2012 yılında bir kedinin elini ısırması sonucu vebanın nadir görülen bir türüne yakalanan Paul Gaylord. Gaylord’un Kuran yaktığına dair bir delil mevcut değil. 

Yanlış İddia

 

“Defalarca Kur’an-ı Kerim’i yakan erkeğin son hâli” notuyla “ibret” vurgusuyla 2 farklı görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175): “Defalarca Kuran’ı Kerim’i yakan adamın, elleri Kangrene dönüşmüş ve hareket kabiliyetini elinden alan Allah tarafından intikamı alınmıştır.”

 

kurani-yakan-adamin-elleri-kangren

 

Fotoğraf, Norveç’te İslam karşıtı bir gösteride Kuran yakan şahsın sonra geçirdiği kaza sonucunda ellerinin yandığını ya da kangren olduğunu göstermiyor. 

Norveç’te Kuran-ı Kerim’i yakan şahsın daha sonra ellerinin yandığı iddiasıyla, veba nedeniyle elleri kangren olan bir hastanın eski tarihli görüntüsü paylaşılmış.

Kuran yakarken görüntülenen kişi “Norveç’in İslamlaştırılmasını Durdurun” (“Stop Islamization of Norway” – SIAN) adlı grubun lideri Lars Thorsen.

 

Lars-Thorsen-kuran-yakarken

 

Thorsen, 19 Kasım 2019 tarihinde Norveç’in Kristiansand kentinde Kuran yakarken tepki gösterenlerin saldırısına uğramıştı.

 

 

 

Thorsen’in ellerinin kangren olduğuna dair bir aktarım bulunamıyor.

 

Lars-Thorsen-kuran-yakarken-saldiri

 

Lars-Thorsen-kuran-yakarken-saldiri-ani

 

Parmakları şişmiş ve kararmış vaziyette hastane yatağında yatan kişi, ABD’nin Oregon eyaletinde 2012 yılında bir kedinin elini ısırması sonucu vebanın nadir görülen bir türüne yakalanan Paul Gaylord.

Gaylord, bir kemirgenden veba kapan bir kedi tarafından enfekte edildikten sonra 2012 yılı Haziran ayında veba nedeniyle kritik durumda hastaneye kaldırılmış ve tüm parmakları kesilmek durumunda kalınmış.

 

elleri-kangren-olan

 

Paul Gaylord, yaşadığı talihsiz hastalığı şu sözlerle aktarmış:

“Hastanede bir ay kaldıktan sonra eve gittim . Ölü el ve ayak parmaklarıyla altı hafta yaşamak zorunda kaldım, böylece doktorlar amputasyonları gerçekleştirmeden önce hangi bölümlerin iyileşeceğini hesaplayabildiler. El ve ayaklarımı bileklerimden ve ayak bileklerimden kesmek istediler ama ben istemedim. Bunun yerine parmaklarımı çıkardılar; Hala ellerim ve başparmaklarımın bir kısmı duruyor. Sol ayağımın tüm ayak parmaklarını kopardılar ve sağ ayağımın yaklaşık üçte biri gitti.”

 

kedi-veba-kangren

 

Paul Gaylord’un Kuran yaktığına dair bir delil mevcut değil.

 

Yorumunuzu yazınız...