Fotoğraftaki Denizaltının Tuzla’da Üretilen %100 Yerli ve Milli Denizaltıyı Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Fotoğraftaki denizaltının Tuzla’da üretildiği ve % 100 yerli ve milli olduğu iddiası asılsız. Söz konusu denizaltı Rus yapımı olup, TK-17 Arkhangelsk koduyla 1986’dan bu yana Rus ordusu envanterinde yer almaktadır.

23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerine doğru, sosyal medyaya yayılan bilgi kirliliğinin dozunda artış gözlemleniyor. Bu minvalde sosyal medyaya yansıyan iddialar arasında yanlış / yalan olduğu bariz olan bazı iddialara da rastlanmıyor değil.

8 Haziran 2019 günü Twitter ve Facebook üzerinden yayılan bir iddiaya göre Tuzla’da yeni bir denizaltı inşa edilmiş. Fotoğrafı da paylaşılan söz konusu denizaltının savaş gemilerinin korkulu rüyası olacağı şöyle iddia ediliyor:

“Eyy CHP’liler, siz heykelle samanla uğraşmaya devam edin. Biz yüzde yüz yerli olarak Tuzla Tersanesinde yapılan bu Muhteşem Denizaltı’nı suya indirelim. Bu Denizaltı, Savaş Gemilerinin ve içimizde ki Hainlerin (CHPKK) Kabusu olacak..! 😉 #ProducedByYıldırım”

Denizaltının Tuzla’da Üretildiğini ve %100 Yerli ve Milli Olduğunu İddia Eden Tweet

 

Türk Silahlı Kuvvetlerince denizaltı teknolojilerinde millileşme çabalarının yürütülmekte olduğu bilinmektedir. Ancak, fotoğraftaki denizaltının yerli ve millî olduğu, Tuzla’da üretildiği iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri denizaltı envanterinde ya da denizaltı projeleri içerisinde böyle bir denizaltı yer almamaktadır.Bahse konu nükleer denizaltı Rus yapımı olup, TK-17 Arkhangelsk koduyla (Rus ordusu envanterinde yer almaktadır.

1983 yılında suya indirilen denizaltının 1986 yılında faal hâle getirildiği ve 1988 yılında göreve başladığı, TK-17 koduyla (Typhoon-class / Tayfun sınıfında) üretiminin ardından 2002 yılında Arkhangelsk ismini de aldığı belirtilmektedir. Nükleer güçle çalışan ve balistik füzeler bulunduran söz konusu denizaltıyı 2004 yılında Vladimir Putin’in de ziyaret ettiği ifade edilmektedir.

Halihazırda söz konusu denizaltı Rus ordusunda faal görevde bulunmayıp, modernize edilmek ya da sökülmek için rezervde tutulduğu anlaşılmaktadır. Basına yansıyan haberlere göre Rus ordusu TK-17 Arkhangelsk’i silahlardan arındırma çalışmaları yürütmüştür.

 

TK-17 Arkhangelsk koduyla Rus ordusu envanterinde yer alan denizaltı

 

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde halihazırda nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltı bulunmamaktadır. Ay, Preveze ve Gür sınıflarında toplam 12 adet denizaltı yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu 12 denizaltının isimleri şöyledir:

  • Ay sınıfı: TCG Batıray (S-349), TCG Yıldıray (S-350), TCG Doğanay (S-351) ve TCG Dolunay (S-352)
  • Preveze sınıfı: TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG Anafartalar (S-356) ve TCG 18 Mart (S-355)
  • Gür sınıfı: TCG Gür (S-357), TCG Çanakkale (S-358), TCG Burakreis (S-359) ve TCG I. İnönü (S-360)

Denizaltı envanterinin geliştirilmesi amacıyla 6 adet (Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli) Reis sınıfı (U 214 sınıfı) denizaltının inşasını kapsayan Yeni Tip Nükleer Denizaltı (AIP) Projesi hâlihazırda yürütülmektedir. Sırasıyla TCG PiriReis, TCG HızırReis, TCG MuratReis, TCG AydınReis, TGC SeydialiReis ve TCG SelmanReis adlı denizaltıların Gölcük Tersane Komutanlığında üretilerek denize indirilmesiyle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltı sayısı 18’e yükselecektir. Bahse konu 6 denizaltının 2022-2027 yılları arasında hizmete girmesi bekleniyor.

 

Türkiye’nin Fotoğraftaki Nükleer Denizaltıya Sahip Olduğunu İddia Edenler

Söz konusu asılsız iddiayı AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adayı olduğunu belirten Yusuf Gökdemir adlı şahsın da paylaştığı görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...